Тунис ја доби првата жена премиер

Претседателот на Тунис, Каис Саид денеска ја назначи првата жена за премиер на преодната влада, откако во јули го смени премиерот и го суспендираше Собранието, пренесува Ројтерс.  

Претседателот ја назначи Рауда Будент Рамадан, 63-годишната професорка во престижното инженерско

Франција ѝ продава на Чешка оружје во вредност од 257 милиони евра

Франција ќе и продаде 52 артилериски топови „Цезар” на Чешка, во договорот вреден 257 милиони евра, изјави денеска официјален претставник на француското Министерство за вооружени сили.

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера кажа дека

Лајчак: Започнати се одделни преговори со претставници на Србија и на Косово

Европската Унија започна преговори во Брисел со претставници на Србија и на Косово, со цел решавање на кризата во регионот, напиша на Твитер специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

Ескобар: Главен приоритет ни е намалување на тензиите на северот на Косово

Американскиот претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави денеска дека главниот приоритет е намалување на тензиите на северот на Косово.

Ова во Брисел го изјави Ескобар по средбата со специјалниот пратеник на Европската

Москва се закани дека ќе го блокира Јутјуб

Рускиот надзорен орган на медиумите Роскомнадзор се закани денеска дека ќе го ограничи пристапот до Јутјуб, откако платформата за споделување видеа го блокираше каналот на германски јазик на државната телевизија РТ.

Медиумскиот регулатор

Омцигт загрижен поради наводите дека ЦИА планирала елиминација на Асанж

По извештаите дека претставници на ЦИА разговарале за убиство на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, генералниот известувач на Парламентарното собрание за заштита на укажувачите, Питер Омцигт (Холандија, ЕНП/ДХ), изрази сериозна загриженост од

Авиокомпанијата „Јунајтед ерлајнс” отпушта речиси 600 невакцинирани работници

Авиокомпанијата „Јунајтед ерлајнс”, која на почетокот на август побара од сите свои вработени во САД да бидат вакцинирани против Ковид-19, соопшти дека се подготвува да отпушти 593 лица кои не приложиле доказ

Џон Кери во посета на Европа

Американскиот специјален пратеник за климатски промени Џон Кери од денеска до 6 октомври ќе престојува во официјална посета на Швајцарија, Италија и Франција, соопшти прес службата на Стејт департментот.

На средбите Кери ќе

ВИДЕО| Хорор на бензинска: Маж со нож нападна човек

Недостатокот на гориво во Велика Британија предизвика невидена гужва на бензинските пумпи од каде доаѓаат сцени со долги редици нервозни возачи.  

Чекањето неколку часа за да се наполни резервоар, посебно налути еден човек,

Нова студија: Ова се несаканите ефекти од третата доза вакцина против ковид-19

Според најновото истражување на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, во кој биле следени 306 луѓе кои ја примиле третата доза на вакцината „Фајзер“, може да се заклучи дека несаканите