Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, со честитка до Ердоган за победата на изборите

БРИСЕЛ (АА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му ја честита победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг од претседателските избори во Туркије, пренесува Анадолу. Столтенберг преку Твитер

Ердоган: „Не сме само ние победници, победник е Туркије, победник е нашата демократија“

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган: Како секоја волја на нашиот народ така и овој изборен резултат е повеќе од добредојден за нас. Не сме само ние победници. Победник е Туркије,

Кемал Киличдароглу обвини за нефер избори и вети дека ќе ја продолжи борбата за демократија

Опозицсикиот кандидат Киличдароглу не го призна поразот, но кажа дека и покрај сите притисоци, резултатите од изборите ја покажале волјата на народот за промена на авторитарната влада и обвини за „најнефер избори

Зеленски со честитка до Ердоган за победата на изборите

КИЕВ (АА) – Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, му ја честита победата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг од претседателските избори во Туркије, пренесува Анадолу. Зеленски на социјалните мрежи

Азербејџанскиот претседател Алиев со честитка до Ердоган за победата на изборите

БАКУ (АА) – Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, преку телефонски разговор му ја честиташе победата на претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори, пренесува Анадолу. Според соопштението на Претседателството на

Најважното видео што ќе го видите оваа година

Коронавирусот намерно беше пуштен од страна на САД од лабораторија во Вухан за да предизвика глобална пандемија која ќе го зголеми јавното прифаќање на вакцините, тврди бизнисмен специјализиран за ревизија на патенти.

Ердоган победи на претседателските избори, потврди Изборната комисија на Турција

Прелиминарните резултати од 99,4 отсто обработени гласови говорат дека Ердоган го победи Киличдароглу со околу 2,2 милиони гласа разлика. Претседателот на Изборната комисија на Турција соопшти дека Ердоган е избран за претседател

Макрон со честитка до Ердоган за реизборот: „Ќе продолжиме да одиме напред заедно“

ПАРИЗ (АА) – Францускиот претседател Емануел Макрон му честита на турскиот претседател Ердоган за реизборот истакнувајќи: „Ќе продолжиме да одиме напред заедно.“ На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само

(ФОТО+ВИДЕО) Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори во Турција

Откако пееше качен на автобус, актуелниот турски претседател ѝ се заблагодари на нацијата што на Турција ѝ дала „Ден на демократијата“ Да даде Бог, ќе бидам достоен за вашата доверба како што

Покетино и официјално нов тренер на Челси

Маурисио Покетино дефинитивно ќе биде новиот менаџер на лондонски Челзи, но за официјализација на веста ќе треба да почекаме до вторник. Денеска Челзи го игра својот последен меч сезонава во Премиер лигата,