Водечки прехранбени компании, иако побарале, нема да добиваат субвенционирана струја зашто имаат фотоволтаици 

Компании од прехранбената индустрија, иако опфатени со мерката за субвенционирана струја, не ќе може да склучат договори со ЕСМ. Аплицирале, но се одбиени зашто имале фотоволтаици.
Како што велат за МИА од Стопанската

Приведен 20-годишен скопјанец затоа што бил агресивен со полицајци

20-годишник од Скопје е лишен од слобода, бидејќи се однесувал агресивно кон полициски службеници од СВР Скопје. 
Скопјанецот е приведен вчера (27.11.2022), во 14.25 часот, на бул.„Илинден“ во Скопје, информираат од МВР.
Лицето било задржано

Се расчистуваат паднатите лисја по коловозите и тротоарите во Ѓорче Петров

Екипите на Комунален пункт на Општина Ѓорче Петров денеска излегоа на терен за да ги расчистат паднатите лисја по коловозите и тротоари во надлежност на општината. 

Такви активности денес спроведоа во УЗ Мирче

Албанското знаме развеано на половина Скопје

Со откривање биста на загинат припадник од ОВК во Шипковица, почеток на реконструкција на Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје, свечена академија во хотелот „Александар палас“, одбележување на роденденот на командантот на УЧК

Интервју со отец Даниел Јовановски: Постот ни е потребен за да бидеме словесни суштества

Несомнено грешиме ако мислиме дека постот се состои само во откажување од одредена храна. Диететските правила се само средства ‒ да, насушни, но сепак, само средства за постигнување на целта, вели отец

ВИДЕО | Уште една драма во Катар: Јужна Кореја се врати, но Кудус беше херојот на Гана

Како што започна денешниот ден со натпреварот помеѓу Србија и Камерун (3:3) така продолжи со натпреварот помеѓу Јужна Кореја и Гана кој заврши со победа на Гана од 2:3.
Во првото полувреме Гана

Грковска: Неопходно е да обезбедиме поголема транспарентност и одговорност кај носителите на одлуки

Зачленувањето во Европската Унија е стратешка цел за Република Македонија и затоа наша клучна определба е да изградиме систем кој ќе се темели на вредностите на кои се темели Европската Унија, а

Бугарија: Јанев се изјасни за формирање коалициска влада

Бугарија има потреба од влада што ќе биде поддржана од политичките партии и ќе има јасен коалициски договор, изјави денеска лидерот на „Бугарски подем”, Стефан Јанев, на консултацијата со бугарскиот претседател, Румен

Заобиколувањето на санкциите против Русија ќе биде кривично дело во ЕУ

Земјите членки денеска едногласно одлучија дека обидот да се заобиколат санкциите на ЕУ ќе биде дел од европските кривични дела предвидени во Повелбата на функционирањето на ЕУ.
Ова го соопшти чешкиот министер за

Апликацијата која го открива расположението на вашата мачка

Студија објавена во списанието „Сајентифик репортс“, откри дека таканаречената „скала за гримаси на мачки“ или ФГС е валидна и сигурна алатка за процена на акутната болка кај мачките.
Фото: Profimedia
Сопствениците на мачки што