Средба Јанша – Џонсон во Лондон, главна тема: Состојбата на Западен Балкан

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска во Лондон се сретна со британскиот премиер Борис Џонсон, со кого разговараше за билатералните односи и голем број регионални и меѓународни теми, пренесува Дело.си.

Според Даунинг стрит, Џонсон и

Светски проблем: Недостиг на транспортни работници, невидливата рака на глобалниот синџир на снабдување

Транспортните работници – возачите на камиони, машиновозачите, морнарите на товарните бродови, пристанишните работници, па дури и пилотите и аеродромските работници – се работници за кои ретко гледаме, а уште поретко размислуваме. 

Но, тие

ВИДЕО | Поплави во Италија: Пожарникари спасија две лица од потонат автомобил

Италијански пожарникари спасиле двајца возачи од автомобил што бил речиси целосно потопен утрово во градот Форли.  

Италијанската противпожарна служба Вигили дел Фуоко објави видео на кое се гледа како пожарникарите во гумен чамец се

Етиопија протерува седум службеници на ОН

Министерството за надворешни работи на Етиопија денеска соопшти дека седум претставници на Обединетите нации мора да ја напуштат земјата во рок од 72 часа поради мешање во внатрешните работи, пренесува Ројтерс.

Меѓу нив има

Вториот највисок врв во Европа се смалил за еден метер

Вториот највисок врв во Европа се намали за еден метар од 2017-та година поради климатските промени, објавија вчера француските експерти.  

Научниците веруваат дека Мон Блан губи просечно 13 см во висина секоја година,

Маж отворил врата на авион во Мајами и скокнал на неговото крило

Патник на летот на Американ Ерлајнс кој слета на Меѓународниот аеродром во Мајами ја отворил авионската врата за итни случаи, а потоа скокнал до крилото на авионот.  

Инцидентот се случил синоќа откако летот 920 слетал

Фон дер Лајен: Постигнатиот договор меѓу Србија и Косово е добра вест за целиот регион

„Топло го поздравувам постигнатиот договор меѓу Србија и Косово во Брисел”, напиша на Твитер претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која ја заврши дводневната посета на Србија и отпатува за

САД и Русија денеска на втора рунда преговори за контрола на стратешкото вооружување

САД и Русија денеска одржуваат втора рунда стратешки преговори во текот на кои ќе се обидат да надминат повеќе несогласувања, вклучително и околу нуклеарното оружје и кибер пространството, јави дописникот на МИА

Дачиќ: Курти има своја динамика, политички преживува поради инциденти

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти „има своја динамика, агенда и политички преживува на инциденти”, истакнувајќи дека е добро што спорот околу регистарските таблички

Јавноста шокирана откако тинејџери откриле дека стојат зад популарната австралиска веб-страница за следење на Ковид-19

Џек, Весли и Дарси, кои имаат 14 и 15 години, освоија десетици илјади следбеници на нивната австралиска веб-страница за директно следење на „Ковид“, CovidBaseAU.

Триото од Мелбурн ја направи страницата анонимно, откако Џек