Рускиот Су-27 следел американски воен авион над Црното Море

Рускиот воен авион Су-27 денеска го следеше извидништвото на американските воздухопловни сили над Црното Море, објави Националниот центар за управување со одбраната на Русија.  

Како што се наведува, руските радари забележале воздушна мета

Вработени во СЗО обвинети за силување во Конго

Светската здравствена организација (СЗО) е цел на сериозни обвинувања за сексуално насилство од страна на нејзините вработени врз десетици жени во Демократска Република Конго, а комисијата која го истражува случајот ги осуди

ВИДЕО: Спасени 33 рудари од канадскиот рудник

Триесет и тројца од вкупно 39 заробени рудари под земја во рудникот во источна Канада ноќеска успеаја да излезат од окното, а спасувачката операција продолжува, изјави шефот на спасувачките екипи.

„Помина многу време.

Навални повторно е обвинет за екстремизам

Лидерот на руската опозиција Алексеј Навални и неколку негови блиски соработници повторно се обвинети за екстремизам и може да добијат долгогодишни затворски казни, изјавија руските обвинители, по неколкумесечна репресија од неговото движење,

САД и ЕУ повикуваат на смирување на тензиите на северот на Косово, Вучиќ ги откажа сите состаноци

САД, во соработка со ЕУ, НАТО и Белград и Приштина, ќе се обидат да преземат итни чекори за да ја запрат ескалацијата на тензиите во северниот дел на Косово, да овозможат натамошен

Талибанците би можеле да се вооружаат со 150 нуклеарни боеви глави, предупредува поранешниот советник за безбедност на Трамп

Талибанците би можеле да се вооружаат со 150 нуклеарни боеви глави откако ќе ја вратат контролата врз земјата, предупреди Џон Болтон, поранешен советник за национална безбедност на Доналд Трамп.

Во интервјуто, поранешниот шеф

Повеќе од 500 бегалци со рибарски брод пристигнаа во Лампедуза

Повеќе од 500 бегалци во понеделникот пристигнаа со стар рибарски брод на италијанскиот остров Лампедуза, објави италијанската новинска агенција АНСА.

Италијанската полиција пресретнала 15-метарски брод на околу седум километри од брегот на островот

Aндоновиќ: Последиците на Брегзит, пандемија и финансиите – го искомплицираа животот на денешницата

Велика Британија се соочува со недостиг на гориво на пумпите. Над 90 проценти од бензиските пумпи во Британија останаа без гориво што предизвика паника кај населението и редови на пумпите кои наликуваат