Ердоган вели дека треба да се размисли за смртна казна во Турција

Говорејќи за потпалувачот на шумскиот пожар во Мармарис, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска рече дека треба да се разговара за воведување на смртна казна за подметнувачите на пожари.
„На 21 јуни

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

Лидерите на Европската унија денеска се согласија Хрватска да се приклучи на групата земји кои го користат еврото, со што бројот на земји со заедничка валута од јануари ќе достигне 20.

„Еврото е

Рама за „Кориере дела сера“: Жал ми е за ЕУ, не сум разочаран 

Албанскиот премиер Еди Рама нагласи дека е време да се стави крај на едногласноста во одлучувањето во ЕУ и повтори дека Албанија и Република Северна Македонија „се заложници на Бугарија”.
Ова го изјави

Протест пред канцеларијата на ЕУ во Приштина поради неукинувањето на визите за Косово

Неколку граѓани излегоа денеска пред канцелријата на Европската унија во Приштина, на протест поради неукинувањето на визите за граѓаните на Косово од страна на ЕУ, јави дописникот на МИА од Приштина.
Учесниците на

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

По вчерашниот Самит на ЕУ-Западен Балкан и заедничката прес конференција на лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија, во Белград бројни се реакциите од неуспехот на носењето на било каква одлука на

Бугарското МНР го укори Рама: Очекуваме албанскиот премиер да се изразува како политичар од земја кандидат за ЕУ

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската унија кои ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ова го соопшти бугарското Министерство за надворешни работи во став по повод вчерашниот говор на албанскиот

Нехамер: БиХ уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар Карл Нехамер.
Тој, по Европскиот совет, изјави дека има промена на парадигмата. Според

Прв случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска

Потврден е првиот случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска, дознава ХРТ од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб.
Имено, станува збор за личност која престојувала во Италија

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека Подгорица е заинтересирана за членство во Европската унија, а не за алтернатива за членство и дека ќе ги поддржи сите предлози, вклучително и создавање европска

Вучиќ: Денеска уште еднаш ништо не се случи

Српскиот претседател рече дека дека формирањето на Отворен Балкан не е идеја на Виктор Орбан, ниту на Владимир Путин.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обрати на заедничката прес-конференција со премиерите на Албанија