Две третини од граѓаните на Србија се за враќање на воената служба

Две третини од српските граѓани поддржуваат повторно воведување на задолжителна воена служба, покажуваат резултатите од анкетата на јавното мислење спроведена од Центарот за геостратешки истражувања и тероризам.

Вкупно 63,81 процент веруваат дека модернизацијата

Невреме во Тиват, причинета голема материјална штета

Големо невреме со силен југозападен ветер, дожд и град со големина на орев, утрово го погоди црногорскиот крајбрежен град Тиват и неговата околина.

Градот предизвикал голема материјална штета на автомобили, згради, овоштарници и

БиХ е втора земја во светот по смртни случаи од корона на милион жители

Босна и Херцеговина стана најлошата земја по смртност од корона по милион жители во Европа.

Според статистичките податоци обезбедени од Worldometers, БиХ достигна 3134 смртни случаи на милион жители, што е повеќе од

Општина Цетиње го додели Цетињскиот манастир во владеење на Црногорската православна црква

Општинското собрание на Цетиње ја поддржа граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње во сопственост на Црногорската православна црква (КПК). Пред неколку дена, клубовите на советниците се договорија за заклучок во кој

Ѓукановиќ ја обвинува Србија за отворено непријателство, Вучиќ со контра обвинување – Мило гради држава во која нема да постојат Срби

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека повеќе од една година немал никаква комуникација со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, нагласувајќи дека Србија не крие и има отворено „непријателството кон Црна

Проевропската опозиција во Србија незадоволна од отфрлените предлози за изборите го напушта меѓупартискиот дијалог

Претставници на српската проевропска опозиција, Партија на слободата и правдата (ССП), Движењето за промени (ПЗП), Движењето на слободните граѓани (ПСГ) и Демократската партија (ДС) одлучија да не учествуваат во продолжението на втората

Проевропската опозиција во Србија незадоволна од дијалогот за изборите и го напушта

Претставници на српската проевропска опозиција, Партија на слободата и правдата (ССП), Движењето за промени (ПЗП), Движењето на слободните граѓани (ПСГ) и Демократската партија (ДС) одлучија да не учествуваат во продолжението на втората

Епидемиолошката состојба во земјите од регионот е загрижувачка

Епидемиолошката состојба во земјите од регионот е на ниво од претходниот ден, иако според предвидувањата на експертите во четвртиот бран на пандемијата, се очекува натамошно зголемување на бројот на новозаразени, и причината

ВИДЕО: Пукотница во најпопуларниот трговски центар во Љубљана, најмалку тројца повредени

Најмалку три лица се повредени во вооружен напад што денеска е извршен пред популарниот трговски центар БТЦ во Љубљана, пренесува Сиол.нет.

Неколку полициски возила веднаш пристигнале на местото на настанот, а повредените, кои според

Пукотница во најпопуларниот трговски центар во Љубљана, најмалку тројца повредени

Најмалку три лица се повредени во вооружен напад што денеска е извршен пред популарниот трговски центар БТЦ во Љубљана, пренесува Сиол.нет.

Неколку полициски возила веднаш пристигнале на местото на настанот, а повредените, кои според