Повеќе од 550 учесници од девет земји на 11. издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“

Повеќе од 550 учесници од девет земји утре ќе бидат дел од 11. издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ во Скопје. Фестивалот ќе се одржи во Младинскиот културен центар (МКЦ),

Ексклузивна средба со Софи Хана, „новата Агата Кристи“ денеска на „Букстар“

Ексклузивната средба со Софи Хана – наречена „новата Агата Кристи“, бидејќи во 40 години е единствената авторка која беше одбрана од страна на нејзините наследници и семејство да пишува романи-продолженија со Херкул

Костадиновска-Стојчевска: Драмски со „РУТА“ е уште еден мост за поврзување на регионот

Со домашна премиера, претстава на скопскиот Драмски театар, започна второто издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“ во земјава. „Фирма“, по текст на реномираниот германски автор Роланд Шимелфенинг и во режија на Нела

Промоција на „Пејзаж на вознемиреност – единаесет критични жешки точки“ во МСУ

Вечерва во Музејот на современата уметност, во 19 часот ќе биде промовиран настанот „Пејзаж на вознемиреност – единаесет критични жешки точки во Република Македонија“, во чии рамки е предвидена промоција на публикација,

И креативните индустрии може да се пријават на Конкурсот за проекти од национален интерес во областа на културата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на прес-конференција во Владата соопшти дека од денеска (3 октомври) во 12 часот е отворен системот за електронско пријавување на Конкурсот за поддршка на проекти од национален

Не постои свет во кој жените не треба да бидат загрижени затоа што се жени, вели писателката На­џат ел Хач­ми, добитничка на наградата „Букстар“

Не постои свет во кој жените не треба да бидат загрижени затоа што се жени, вели мароканско-шпанската писателката На­џат ел Хач­ми, добитничка на наградата на Фестивалот на европска литература „Букстар“, што синоќа

Костадиновска-Стојчевска: „Букстар“ е платформа и предизвик за промена на светот преку литературата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска синоќа во Младинскиот културен центар присуствуваше и се обрати на отворањето на деветтото издание на Фестивалот на европска литература „Букстар“. Костадиновска-Стојчевска на отворањето, на кое присуствуваше и

ДПМ распиша конкурс за поетската награда „Даница Ручигај“

Друштвото на писателите на Македонија традиционално го распишува Конкурсот за доделување на наградата „Даница Ручигај“ за најдобра поетска книга од писателка-членка на ДПМ, објавена во тековната година. Во конкуренција за ова признание

Краткометражниот филм „Мавера” вечерва премиерно и на „Ѕирни”

Краткиот независен филм „Мавера” кој премиерно се прикажа на ИФФК „Браќа Манаки” влезе во официјална селекција на петтото изданије на Скопскиот фестивал „Ѕирни”. „Мавера” својата скопска премиера ќе ја има денеска од

Деновите на европското наследство се најпрославуваниот културен настан што го споделуваат луѓето од Европа

Деновите на европското наследство се најпрославуваниот културен настан што го споделуваат луѓето од Европа. Советот на Европа ја покрена иницијативата во 1985 година, а во 1999 година се придружи и Европската унија