регион

Регион

Вучиќ до американскиот амбасадор: Не си тука да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања

Не си тука амбасадоре да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања, рече српскиот претседател Александар Вучиќ по изјавата на американскиот … Продолжи да читаш

свет

бизнис

Економија

Владата ќе расправа за пренамена на средства од енергетска ефикасност во проекти за наводнување

Владата на Република Македонија денеска на седница ќе расправа за пренамена на средства од Програмата за енергетска ефикасност и обновливи извори во … Продолжи да читаш

технологија

култура

Култура

Стендап-комедија во рамки на „Нов културен бран 2018″ во Македонска Каменица

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесноАмерикански конгресмени до Заев: Време е да се потврди волјата на гласачите за поврзување со … Продолжи да читаш

спорт

Спорт

Македонија знае да победува во Ереван: Пред 13 години се радуваше со ДВА ГОЛА на Пандев (ВИДЕО)

Денешниот ден носи ново гостување за репрезентацијата на Македонија во Ерменија. Нашиот најголем конкурент за првото место на табелата во Лигата на … Продолжи да читаш

Меѓународна конференција за феноменот со борците повратници од светските воени жаришта

во категоријата Македонија од

Најдобрите практики во справување со насилниот екстремизам и радикализацијата кои водат кон тероризам (ВЕРЛТ), особено предизвикот на странските борци – повратници е фокусот на тридневната Меѓународна конференција што во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје од денеска се одржува во Охрид.
На собирот што се одржува со поддршка на македонското МВР учествуваат домашни и меѓународни експерти од регионот, како и од Австрија, Унгарија, Романија, Словенија и Турција.
– Делата на тероризам, радикализација до насилен екстремизам и феноменот на странските борци – повратници се интернационални предизвици за институциите кои го спроведуваат законот, истакна шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која во неговото обраќање пред учесниците на конференцијата.
Притоа тој го посочи како исклучително важен „севкупен општествен“ пристап при соочувањето со таквите предизвици, во вклученост на власта, локалните самоуправи, граѓанското општество и заедниците.
– Работата во нашите заедници на локално ниво е суштинска и ние се надеваме дека оваа конференција ќе овозможи да се продре во менаџментот на кризните ситуации предизвикани од насилен екстремизам и да го охрабриме и поддржиме мултистраниот пристап во справување со овие ситуации, додаде Која.
Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу нагласи дека феноменот на странските борци со својата специфичност денес е главен приоритет на агендата на меѓународната заедница и претставува вистински предизвик како за меѓународните, така и за националните закони.
– Оваа релативно актуелна појава во нашиот регион и пошироко заслужува значително внимание, и јас верувам дека оваа интернационална конференција е одлична можност да се види целата слика, рече Нухиу.
Мисијата на ОБСЕ активно ги поддржа активностите на македонската Влада кон поготовките за изработка на Националната стратегија за борба против тероризмот и борба против насилниот екстремизам, како и за конкретните Акциски планови. Мисијата ја поддржува имплементацијата на плановите преку организирање на обуки и интернационални конференции како оваа, како и преку јавни настани на локално ниво.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

Јавноста исклучена од сведочењето на загрозениот сведок за „27 април“

во категоријата Македонија од

Со цел заштита на загрозениот сведок С1 и неговиот идентитет претседателот на судечкиот совет Добрила Кацарска ја исклучи јавноста од денешното рочиште за настаните во Собранието на 27 април.
Судиката Кацарска на денешното рочиште дозволи присуство само на ОБСЕ и претставник од Амбасадата на САД.
Пред почетокот на рочиштето судот го прифати барањето на Јавното обвинителство за посебен начин на испитување на загрозениот сведок, како и барањето на одбраната  да се овозможи пауза по директното сослушувње од Јавното обвинителство за подобра подготовка на одбраната за вкрстено испрашување на сведокот.
За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување.
Меѓу обвинетите се повеќе пратеници, вработени во МВР и собраниското обезбедување, уметници. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат за виновни.
На обвинителната клупа се Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Митко Чавков, Митко Пешовски, Душко Лазаров, Горан Јошевски-Леви, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Сашко Марковски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Елена Доцевска-Божиновска, Иван Цветановски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски-Бетмен, Владо Јовановски, Игор Дурловски, Стефан Младеновски, Михаил Младеновски, Захарие Симовски, Младен Додевски, Јане Ченто, Горанче Ангеловски, Игор Југ, Илија Славески, Влатко Трајков, Вилијам Михајловски, Никола Митревски-Кољо, Александар Василевски-Нинџа и Митре Питроповски.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

Мистеријата околу тоа како кучињата ги процесуираат зборови

во категоријата Технологија од

Кога некои кучиња ќе слушнат како нивните сопственици велат “верверичка“, тие стануваат немирни и дури може да отрчаат до прозорецот и погледнат надвор. Но, што всушност значи зборот за кучето, дали тој им посочува дека треба да обрнат внимание бидејќи нешто се случува, или, пак, самото куче всушност замислува мал глодар во умот, прашува Science Daily.
Магазинот Frontiers in Neuroscience неодамна објавил една од првите студии која е посветена на користењето на слики од страна на мозокот, за да истражат како кучињата ги процеусираат зборовите кои научиле да ги поврзуваат со одредени предмети. Резултатите укажуваат на тоа дека кучињата имаат основна неврална претстава за значењето на зборовите што ги научиле, разликувајќи ги оние зборови што претходно ги слушнал, од оние зборови кои ги немаат слушнато.
“Многу сопственици на кучиња мислат дека нивните кучиња знаат што значат одредени зборови, но не постојат многу научни докази кои го поддржуваат ова тврдење“, вели Ешли Причард, научник при Одделот за психологија на Универзитетот Емори и коавтор на студијата. “Сакавме да добиеме податоци од самите кучиња, а не само извештаи од страна на нивните сопственици“.
“Знаеме дека кучињата имаат капацитет да обработуваат барем некои аспекти на човечкиот јазик, бидејќи тие можат да научат да ги следат вербалните команди“, додава невронаучникот од Емори, Грегори Бернс, еден од авторите на студијата. “Претходните истражувања, пак , укажуваат на тоа дека кучињата можат да се потпрат и на многу други знаци за да следат една вербална команда, како што се погледот, гестовите, па дури и емоционалните изрази на нивните сопственици“.
Истражувачите на Емори исто така се фокусирале и на прашања околу мозочните механизми кои кучињата ги користат за да разликуваат зборови, па дури и на она што всушност претставува самот збор за кучето.
Бернс е основач на “Проектот за кучето“, кој ги истражува еволутивните прашања околу најдобриот и најстариот пријател на човекот. Овој проект бил и првиот што успеал да тренира кучиња како доброволно да влезат во функционален скенер за магнетна резонанца (fMRI) и да останат неподвижни за време на скенирањето, без да бидат врзани или под седативи. Анализите од овој проект го поддржале разбирањето на нервните реакции на кучињата кога очекуваат некаква награда, потоа ги идентификувале специјализирани области во мозокот на кучето кои се однесуваат на процесуирањето на човечки лица, и дале одговори во поглед на поврзаноста помеѓу мирисите на човекот и кучето.
За време на на еден експеримент, обученото куче лежело во скенерот додека неговиот сопственик стоел директно пред него и му кажувал имиња на играчки во одредени интервали, а потоа му ги покажал и соодветните играчки.
Кучето Еди слушало како сопственикот му ги кажува зборовите “Piggy“ или “Monkey“, а потој тој му покажал и соодветни играчки. За проверка, сопственикот потоа зборувал нејасни зборови, како што се “bobbu“ и “bodmick“, и потоа држел нови предмети како на пример шапка или кукла.
Резултатите покажале поголема активација во аудиторните региони на мозокот кога станува збор за новите зборови, отколку за разлика од тренираните зборови.
“Очекувавме да видиме дека кучињата нерационално прават разлика меѓу зборовите што ги знаат и зборовите што не ги прават“, вели Причард. “Но, она што изненадува е тоа што резултатот е спротивен на истражувањата кои се спроведени врз луѓето – луѓето обично покажуваат поголема нервна активност за познати зборови отколку за нови зборови“.
Врз основа на ова, истражувачите претпоставуваат дека кучињата можат да покажат поголема нервна активност за нов збор, бидејќи тие чувствуваат дека нивните сопственици сакаат да го разберат она што го кажуваат, и тие се обидуваат да го сторат тоа. “Кучињата во крајна линија сакаат да ги задоволат своите сопственици, бидејќи можеби за возврат ќе добијат пофалба или храна“, вели Бернс.

Извор: https://usb.mk/

Кривична пријава против мажот од Мала Речица, осомничен за убиство на сопругата

во категоријата Македонија од

Скопје, 16 октомври 2018 (-) – Кривична пријава е покрената против мажот од Мала Речица, кој е осомничен за убиство на неговата сопруга.
Секторот за внатрешни работи Тетово денеска поднесе кривична пријава против 53-годишниот А.К. поради основи на сомнение дека сторил три кривични дела: „убиство“ , „убиство во обид“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.
Инцидентот се случил завчера во периодот меѓу 22:00 и 23:00 часот во Мала Речица.
Осомничениот А.К. со пиштол што го поседувал без дозвола ја убил неговата сопруга Х.К.(52) и се обидел да го убие Р.Џ. (50) од Мала Речица.
Педесет и тригодишниот А.К. денеска ќе биде изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово. ац/са/11:21
###

Извор:https://www.mia.mk

Дали репрезентативните обврски пак ќе го остават Барди без настап на „Сантијаго Бернабеу“?

во категоријата Спорт од

Густиот распоред во Лигата на нации за Македонија носи два меча во три дена. Првиот беше успешен и заврши со победа над Лихтенштајн на домашен терен, а вториот е закажан денес, кога избраниците на Игор Ангеловски ќе гостуваат кај Ерменија со почеток од 18:00 часот.
Од вчера, соиграчите на Енис Барди во Леванте ги започнаа подготовките за тешкото гостување на „Сантијаго Бернабеу“ кај Реал Мадрид. Како и минатата година, македонскиот репрезентативец има репрезентативни обврски и би можел да остане без настап на легендарниот стадион против шпанскиот гигант.
Во дебитантската сезона, играчот за врска не настапи во Мадрид поради ситна повреда, а истите пристигнаа по дуелот со Албанија во квалификациите за Светско првенство. Оваа година нема никакви проблеми, но за три дена ќе одигра две средби, секако доколку се најде во првиот тим за денешната средба во Ереван.
На мечот со Лихтенштајн одигра цели 90 минути, а слична минутажа би можела да го натера неговиот тренер во Леванте, Пако Лопез, да размисли дали да му даде шанса против „кралевите“. Дуелот против Ерменците е важен, па се очекува Барди во поголемиот дел од времето да биде на теренот.
Натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Леванте се игра в сабота со почеток од 13:00 часот.

Извор: https://www.gol.mk/

Помпео пристигна во Ријад за да разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги

во категоријата Свет од

Американскиот државен секретар Мајк Помпео допатува денеска во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад на состанок со саудискиот крал Салман во врска со исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.Претседателот на САД Доналд Трамп го испрати Помпео да се сретне со саудискиот крал.Кашоги, колумнист на „Вашингтон Пост“ исчезна откако пред две недели влезе во саудскиот конзулат во Истанбул за да добие документи потребни за венчавање.Би-Би-Си наведува дека по посетата на Ријад, Помпео ја посети Турција каде што Кашоги последен пат беше виден во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври.Кралот Салман во понеделникот нареди истрага за овој случај.Помпео пристигна во Ријад за да разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги was last modified: October 16th, 2018 by Ана

Извор: https://a1on.mk/

Вучиќ до американскиот амбасадор: Не си тука да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања

во категоријата Регион од

Не си тука амбасадоре да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања, рече српскиот претседател Александар Вучиќ по изјавата на американскиот амбасадор Кајл Скот според кого Косово е независна држава.– Што и да е таа таканаречена влада за вас, за нас е самонаречена влада. Не си ти тука амбасадоре да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања, рече Вучиќ.Како што кажа српскиот претседател, би било убаво и пристојно доколку амбасадорот покажеше повеќе почитување за земјата, но „Америка е суперсила“.Говорејќи за решавање на косовското прашање, Вучиќ рече дека ќе има „многу тешки проблеми, а моето прашање до странските влади е зошто преговарате со Србија ако Косово е суверена влада, зошто барате уточиште за нив во ОН“?Амбасадорот на САД во Србија, Кајл Скот синоќа на прашање од новинар, му возврати дека косовската влада не е таканаречена, туку е Влада на Косово кое е суверена и независна земја, со свои избрани претставници.Вучиќ до американскиот амбасадор: Не си тука да ги подучуваш новинарите, туку да одговараш на прашања was last modified: October 16th, 2018 by Ана

Извор: https://a1on.mk/

Владата ќе расправа за пренамена на средства од енергетска ефикасност во проекти за наводнување

во категоријата Економија од

Владата на Република Македонија денеска на седница ќе расправа за пренамена на средства од Програмата за енергетска ефикасност и обновливи извори во проекти за наводнување.На дневен ред на 95. владина седница е и информацијата за формирање на работна група за Национален акциски план за енергија и клима, а министрите ќе треба да се изјаснат и за потребата од итна санација на армирано-бетонскиот мост на пругата Велес – Гевгелија.Владата ќе се произнесе и по информацијата за обезбедување деловен простор за проектот за отворање на Инфо-центар за евроатлантски интеграции, а ќе расправа и за информацијата за анализа за алтернативна локација за изградба на нов Универитетски клинички центар во Скопје и формирањето на работна група за вршење на анализата.На денешната седница меѓу другите точки е и информацијата за усвојување на меѓународната Повелба за отворени податоци, а претставници на Археолошкиот музеј на Македонија ќе информираат за реализацијата на меѓународната изложба „100 години Требениште“.Владата ќе расправа за пренамена на средства од енергетска ефикасност во проекти за наводнување was last modified: October 16th, 2018 by Ана

Извор:https://a1on.mk

Денот на македонската револуционерна борба неработен за сите граѓани

во категоријата Македонија од

Денот на македонската револуционерна борба – 23 Октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 23 Октомври е неработен согласно Законот за празниците на Република Македонија.Денот на македонската револуционерна борба неработен за сите граѓани was last modified: October 16th, 2018 by Ана

Извор:https://a1on.mk/

оди на почеток