Posted on во категоријата Македонија

Ја приведуваат Катица Јанева? Полициско комбе пред домот на обвинителката!

Полициски сили упаднаа во куќата каде што живее во Козле и ја приведуваат специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициско возило, пренесува …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

Каменот на сопнување во текот на преговорите за Законот за јавно обвинителство не е Катица Јанева туку барањето за затворање на постапките …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Местото на најмалите патници во возилото, секогаш е одзади

Местото на најмалите патници во возилото, секогаш е во соодветно седиште, одзади. Во случај на сообраќајна несреќа, воздушните перничиња се отвораат за …Продолжи да читаш

регион

Posted on во категоријата Регион

(ВИДЕО) Урнат ресторанот на насилникот од Албанија што ги нападна шпанските туристи

Насилниот сопственик на ресторан од Албанија, што минатата недела нападна шпански туристи, остана без својот угостителски објект откако изутринава, по наредба на …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Грција по предупредувањето од САД: Иранскиот танкер не бара влез во наше пристаниште

Грчките власти одговорија на предупредувањата од САД испратени до властите во Атина со барање поморските служби да не му помагаат на иранскиот …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

(ВИДЕО) Денот се претворa во ноќ! Димот од пожарите во Амазон го прекри небото над Сао Пауло

Бразилската агенција за вселенски истражувања соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Ариф Четин: „Планините целосно се исчистени од терористите“

ВАН (АА) – Генералниот командант на жандармеријата на Турската армија, Ариф Четин, во рамките на операцијата „Киран“, која се води против терористичката …Продолжи да читаш

бизнис

Posted on во категоријата Економија

Трговска војна со Косово; ССК: Имаме штети, да се најде решение

Додека Владата дипломатски се обидува да ги тргне трговските бариери со Косово, трговците почнаа да ги чувствуваат загубите. Од Сојузот на стопански …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Македонија и Бугарија со меѓусебен меморандум за соработка во инфраструктурата

Северна Македонија и Бугарија во Скопје потпишаа меморандум за соработка за инфраструктурни проекти, трговска размена и искуства за членство на земјата во …Продолжи да читаш

технологија

Posted on во категоријата Технологија

Научниците предупредуваат на посилни турбуленции како резултат на климатските промени

Потенцијално опасните турбуленции стануваат се почести на трансатлантските летови, како резултат на промените во воздушните струења поврзани со климатските промени, покажува една …Продолжи да читаш

култура

Posted on во категоријата Култура

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на Охридско лето

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до Охридско лето

Музичката програма на годинешното 59. издание на Охридско лето беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

ДОПИНГ ИСТРАГА: Каква таблета голтнал бекот на Ајнтрахт?

Изненадувачка посета на допинг контрола во редовите на Ајтнрахт Франкфурт, а поточно нивна цел бил австрискиот репрезентативец Мартин Хинтерегер, пренесува угледниот германски …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

„Спортмедиа“ интервју – Гањо: Тиквеш е најдобар на истокот; Пижон: Брегалница ќе биде прва!!!

Во сабота стартува новата сезона во Втората лига – Исток. Во битката за првото место се издвојуваат две екипи, според квалитетот, буџетот, …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Судијата што го судеше мечот Германија-Бразил 7:1 на СП стана тренер на шпански клуб

Мексиканскиот арбитар Марко Антонио Родригез утринава е назначен за нов тренер на шпанскиот второлигаш Саламанка. Она што беше јавна тајна, сега е …Продолжи да читаш

ДОПИНГ ИСТРАГА: Каква таблета голтнал бекот на Ајнтрахт?

во категоријата Спорт

Изненадувачка посета на допинг контрола во редовите на Ајтнрахт Франкфурт, а поточно нивна цел бил австрискиот репрезентативец Мартин Хинтерегер, пренесува угледниот германски „Билд“. Имено дефанзивецот на Ајнтрахт во дуелот со Хофенхајм го постигна единствениот гол на мечот во 37 секунда, а во 75. минута се пожалил на болки, но голтнал таблетка и продолжил да игра. Тоа било забележано и на снимката. Во консултација со лекарскиот тим, Хинтерегер зема таблетка пред тренерот Ади Хитер и ја голта. Е сега за каква таблетка се работи и дали е таблетка? Националната допинг агенција (НАДА) тргна во истражување на овој случај.

 

Ајнтрахт негира дека фудбалерот зел забранета супстанција која е на црниот список на анто-допинг агенцијата.

Се крева прашина за ништо. Хинтерегер имаше грчеви и се ослободуваше од проблемот со боцкање со игла (акупунктура).  Потоа доби карбохидрат и магнезиум што е нормално во ваков случај“, велат од клубот.

Ова не е првпат Ајнтрахт да биде цел на анти-допинг агенцијата. Во 2016 година кај Марко Ројс биле најдени траги од забранетата супстанција хориоганодотропин, за која подоцна беше докажано дека ја лачело телото како резултат на болест. Истата година соиграчот Енис Бен-Хатира постирал фотографија на чија позадина имало шишенце од лекот липоталон кој го содржи забранетата супстанција дексаметазон. Сепак, неговите допинг тестови биле позитивни.

Извор: https://sportmedia.mk/

Ја приведуваат Катица Јанева? Полициско комбе пред домот на обвинителката!

во категоријата Македонија

Полициски сили упаднаа во куќата каде што живее во Козле и ја приведуваат специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициско возило, пренесува а1он.мк

Канал5 пренесува дека улицата пред куќата на Јанева е блокирана за сообраќај.

Според информации на А1он, Јанева од пред извесно време е осомничена во случајот „Рекет“ и за неа неофицијално има одредени докази, иако вчера се чинеше дека покрај се таа нема да биде опфатена со случајот. Јанева ја однесоа кај судија на претходна постапка кој треба да одлучи дали ќе одреди привтор или не.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

(ВИДЕО) Денот се претворa во ноќ! Димот од пожарите во Амазон го прекри небото над Сао Пауло

во категоријата Свет

Бразилската агенција за вселенски истражувања соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година. Податоците излегуваат на виделина само една недела откако претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, го отпушти од работа директорот на Агенцијата заради објавување на податоци.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

Трговска војна со Косово; ССК: Имаме штети, да се најде решение

во категоријата Економија

Додека Владата дипломатски се обидува да ги тргне трговските бариери со Косово, трговците почнаа да ги чувствуваат загубите. Од Сојузот на стопански комори велат дека политиката треба да биде на страна на економијата, а за овој проблем решение мора да се најде побрзо бидејќи штетите ќе бидат големи.

„Институциите, значи Владата и ресорните министерства треба прво да се оди во првата фаза со медијација, меѓутоа нашиот став како стопанство е дека треба нашите претпријатија и да се премине кон втората поодлучно да се преземат мерки и чекори за да се заштитат… Фаза на некој поконкретни мерки за се надминат овие бариери како не би се продабочиле понатаму загубите кои многу тешко ќе се компезираат од страна на трговците“, рече Габриела Кулебанова- ССК.

Според Кулебанова, нашиот мед и компири ги задоволуваат сите потребни страндари за европскиот пазар, но со овие трговски блокади еднакво губат и двете држави.

„Блокадите никогаш не се добро решение особено во овој случај каде што има претходен договорен пласмен на стоки коишто во моментов имаат забрана за увоз од таа страна и извоз од наша страна, согласно тоа од претходните договарања за пласман трговците претрпуваат штети коишто во вакви случии е тешко да ги компезираат своите загуби“, додава Кулебанова.

До петок косовската агенција за храна ќе треба да ù испрати извештај на нашата Агенција за храна за здравствената состојба на рибните производи. Откако таков документ ќе пристигне од Приштина и ако сè е во ред со податоците, тогаш Агенцијата за храна ќе ја тргне бариерата за увоз на икра и рибен подмладок од Косово. Потоа би се очекувало косовската влада да ја тргне забраната за увоз на медот и компирите произведени во Македонија.

Андреа Чобанова

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk

Кина: Во поплави загинаа 201 лице

во категоријата Свет

Најмалку 201 лице загинаа, а 63 се водат како исчезнати во големите поплави кои ја погодија Кина во текот на јули и август, соопштија локалните власти.

Последните поплави се случија во провинцијата Сичуан, каде според последните податоци загинаа осум луѓе, а 23 се водат како исчезнати.

Претходно овој месец загинаа 39, а исчезнаа девет лица при ударот на тајфунот Лекима.

Вкупниот биланс на жртвите минатиот месец изнесува 154, а повеќе од 1,3 милиони луѓе се раселени поради невремето.

Извор: https://tv21.tv/mk/

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

во категоријата Македонија

Каменот на сопнување во текот на преговорите за Законот за јавно обвинителство не е Катица Јанева туку барањето за затворање на постапките кои се почнати од СЈО по периодот од првите 18 месеци и уништувањето на дотогаш собраните докази. Тоа е клучното прашање за кое има непомирливи разлики, вели министерката за правда Рената Дескоска.

Другите прашања, според Дескоска, се прашања за кои има мегдан за разговор.

– Битни се принципите кои треба да се усвојат во законот, а не личните интереси или судири. Со оглед на тоа што новиот закон предвидува дека двете обвинителства – за организиран криминал и СЈО се спојуваат, логично е дека сите обвинители чиј мандат трае и сите вработени од двете обвинителства да преминат во новото обвинителство. Катица Јанева не влегува во тој пакет, бидејќи нејзе мандатот и истекува на 15 септември. Но, кога зборуваме за конкретни личности, без оглед дали се обвинители или вработени во обвинителствата, мора да бидеме свесни дека доколку се докаже нивна кривична одговорност, тие со судска одлука би биле отстранети од своите работни места, без оглед каде законот предвидува дека би ја продолжиле нивната кариера. До донесување на судската одлука останува пресумпцијата на невиност, вели министерката за правда Рената Дескоска интервју за „Независен весник“.

Последната средба меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство се одржа во јули и иако се очекуваше тие да продолжат со работа од почетокот на оваа недела, тоа не се случи.

Собраниската седница за предлог-законот е закажана за 27 август, по враќањето на пратениците од колективниот одмор. За законот е потребно двотретинско мнозинство, односно поддршка од 80 пратеници.

Во меѓувреме позициите на двете страни се непроменети. Власта, како што повеќе пати потенцира е подготвена да одговори на одредени барања на опозицијата, но сепак црвената линија е бескомпромисната борба против криминалот, додека пак опозицијата е на став дека не прифаќа автоматско префрлање на јавните обвинители од СЈО во новоформираното Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција, ниту тоа да биде предводено од Русковска.

Извор: https://tv21.tv/

„Спортмедиа“ интервју – Гањо: Тиквеш е најдобар на истокот; Пижон: Брегалница ќе биде прва!!!

во категоријата Спорт

Во сабота стартува новата сезона во Втората лига – Исток. Во битката за првото место се издвојуваат две екипи, според квалитетот, буџетот, амбициите, желбите, а тоа се Тиквеш и Брегалница. Кавадарци и Штип сакаат следната сезона Прва лига. И тоа не го кријат, и во Тиквеш и во Брегалница. „Спортмедиа“ по тој повод направи за нашите читатели напоредно интервју со тренерите на двете екипи, Љупчо Димитковски – Гањо и Добринко Илиевски – Пижон.

  1. Кој ќе биде првак во Втора лига – Исток?

ДИМИТКОВСКИ: Секако Тиквеш, а кој би можел друг.

ИЛИЕВСКИ: Брегалница на крајот од сезоната ќе биде прва и ќе се пласира во Првата лига.

 

  1. Кој има подобар тим, Тиквеш или Брегалница?

ДИМИТКОВСКИ: Тиквеш, според мене ние имаме далеку подобар тим во однос на Брегалница. Секако дека ги ценам штипјани, ама лично сметам дека Тиквеш е поквалитетен тим.

ИЛИЕВСКИ: Апсолутно Брегалница. Мое лично мислење е дека има подобар тим во однос на кавадачарни. И јас го почитувам ривалот, но реков, Брегалница е подобра.

 

  1. Кој играч од Брегалница/Тиквеш би го сакале во своите редови?

ДИМИТКОВСКИ: Ниту еден од Брегалница. За разлика од нас, штипјани се распрашуваа за сите наши играчи. Тоа нешто говори.

ИЛИЕВСКИ: Па, еве на пример Ѓорѓи Мојсов. Неговото искуство и квалитет добро би ни дошле во средниот ред.

  1. Каде е шансата на вашиот тим во однос на противникот?

ДИМИТКОВСКИ: Шансата на Тиквеш па и предноста, е во тоа што имае компактен тим, го задржавме „костурот“ од лани. Потоа другарството кое го имаме меѓу тимот, стручниот штаб и раководството. Ние ја имаме таа потребна „хемија“ што се вели. Тоа ми дава за право да бидам оптимист. Да напоменам дека зад нас стои цел град Кавадарци на чело со градоначалникот Јанчев.

ИЛИЕВСКИ: Нашата предност е во тоа што ангажиравме навистина голем број квалитетни играчи. И јас се изненадив колку брзо се вклопија и сега имаме „хемија“ во тимот. Може да се пофалам дека имаме екстра квалитет на секое место во тимот, имаме и долга клупа. И се ова благодарение на нашиот спонзор Кире Гогов, кој покажува како треба да се води еден клуб. Тој ни овозможува прекрасни услови за работа.

 

  1. „Лозари“ или „Фалангата“. Која навивачка група е подобра?

ДИМИТКОВСКИ: Тука нема никакви дилеми, апсолутно „лозарите“ се подобра навивачка група. Тие досега секаде беа со нас, на сите мечеви ни даваа поддршка, и на гостувањата. Јас не гледам „фалангата“ да го правела тоа.

ИЛИЕВСКИ: Не треба да се трошат зборови, тоа е „фалангата“. Па тоа сите го знаат, не треба јас сега да образложувам зошто Брегалница има подобри навивачи.

 

  1. Ваше мислење за Илиевски/Димитковски?

ДИМИТКОВСКИ: Фактот дека Пижон беше долго време во структурите на младинските селекции во ФФМ говори дека станува збор за квалитетен тренер. Јас го ценам и респектирам како млад и добар стратег.

ИЛИЕВСКИ: Се најдобро за Гањо. Работел во повеќе клубови, има искуство, има квалитет. Секако дека го почитувам.

 

  1. Може ли некој друг освен Тиквеш и Брегалница да се вмеша во битката за врвот во Втората лига – Исток?

ДИМИТКОВСКИ: Јасно е дека Тиквеш и Брегалница се фаворити, некако и јавноста ги одвои во таа битка за првото место. Сепак не смееме да заборавиме на Кожуф и Беласица. Овие четири клуба очекувам на крајот да бидат на првите четири места на табелата.

ИЛИЕВСКИ: Факт е дека Брегалница и Тиквеш се први фаворити. Сепак јас би ги спомнал и Кит Го, колегата Грнев работи добро во Пехчево, потоа Беласица и Кожуф. Овие пет екипи ќе се борат за горниот дел на табелата во Втората лига – Исток.

Извор: https://sportmedia.mk/

(ВИДЕО) Урнат ресторанот на насилникот од Албанија што ги нападна шпанските туристи

во категоријата Регион

Насилниот сопственик на ресторан од Албанија, што минатата недела нападна шпански туристи, остана без својот угостителски објект откако изутринава, по наредба на градежен инепсктор механизација ја урна градбата. Како што пренесуваат локалните медиуми, инспекциската контрола утврдила дека објектот е бесправно изграден. Сопственикот на локалот, Михаил Кокдима, моментално е во затвор по нападот на туристите.

За случајот експресно реагираше и албанскиот премер Еди Рама откако низ интернет порталите и социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како угостителот ги напаѓа  туристите и им ја крши шофершајбната.

„Насилникот што ги нападна нашите шпански пријатели го прекрши светиот код на албанската гостопримливост, посрамотувајќи нѐ сите нас. Им се извинивме на шпанските туристи и тие повторно ќе дојдат тука“, пишува Рама.

Потсетуваме, инцидентот се случи минатата недела во Порто Палермо, на југот на Албанија. Водеото направено од автомобилот, изнајмен од шпанските туристи прикажува како човекот упорно се обидува да го скрши стаклото и да се пресмета со нив.

Шпанските медиуми пренесуваат дека во возилото биле Еугенио Галдон и неговото семејство, кои патувале со локален возач и водич. Тие наводно го напуштиле ресторанот во кој ручале откако сопственикот станал агресивен.

 

 

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

Судијата што го судеше мечот Германија-Бразил 7:1 на СП стана тренер на шпански клуб

во категоријата Спорт

Мексиканскиот арбитар Марко Антонио Родригез утринава е назначен за нов тренер на шпанскиот второлигаш Саламанка. Она што беше јавна тајна, сега е официјално потврдено и од клубот и од самиот судија. Тој стави потпис на едногодишен договор, а ја има потребната тренерска лиценца поради тоа што ги има и сите сетрификати потребни за водење на фудбалски клуб.

Родригез беше контроверзен судија, а во својата татковина на еден меч, држејќи жолти картони во левата и десна рака опоменал двајца играчи одеднаш. Поради тоа бил суспендиран од Мексиканскиот сојуз.

Тој судел на три Светски првенства, во Германија, Јужна Африка и Бразил, а го судеше епското полуфинале на СП во Бразил помеѓу Германија и Бразил (7:1) како и дуелот помеѓу Уругвај и Италија во групната фаза кога го исклучи Суарез поради тоа што го гризна противничкиот дефанзивец Киелини.

Родригез е поранешен професор по физичко воспитување, а работел и како спортски коментатор во Шпанија.

Извор: https://sportmedia.mk/

оди на почеток