Членови на Асоцијацијата за цистична фиброза утре излегуваат пред Влада: Ќе се збогуваме со Благојче – жртва на инертниот и бирократски систем

Од Асоцијацијата во објавата на Фејсбук велат дека не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек Асоцијацијата за цистична

За Комитетот на министри на Советот на Европа нема системска дискриминација врз Бугарите во С Македонија

Во Резолуцијата никаде не се спомнува терминот системска дискриминација, што било обид на Бугарија да се вметне преку амандмани за време на дебатата во Советот на Европа Комитетот на министри на Советот

(ФОТО) Дојави за бомби во МРТВ, Железничка, „Џевахир“, три трговски центри и 12 школи

Ова е третпат од почетокот на годинава да има дојави за бомби во земјава Во „Џевахир сити“ полицијата веќе е на терен и во тек се проверките, станарите се надвор од зградите

„Еврометар“: Само 49 отсто од граѓаните сметаат дека влезот во ЕУ е добра работа – голем пад на поддршката за евроинтеграциите

Резултатите покажуваат и дека само 17 отсто од граѓаните сметаат дека ЕУ има фер, пријателски и коректен однос, наспроти 65 отсто кои сметаат дека односот е нефер, надмен и уценувачки Најголем пријател

Бајден е одличен претседател. И не треба пак да се кандидира.

За време на неговото претседателство се отвори рекордно голем број на нови работни места, а стапката на невработеност е најниска во последните 50 години. Додека инфраструктурните седмици на Трамп беа смешка, Бајден

Градоначалникот на Благоевград: Ќе ги казнам вработените што фрлале камења на македонскиот клуб како што Скопје ги казнува цариниците и полицајците

Вчера беа приведени четири лица за вандализирањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров” во Благоевград, кое се случи на 4 февруари. Во притвор се двајца мажи и две жени, сите вработени во

Како СЗО стана зависна од Бил Гејтс

Парите се добредојдени, но тие на Гејтс му даваат енормно влијание врз организацијата која хронично кубури со средства, предупредуваат здравствени експерти.  „СЗО има помал годишен буџет од една голема болница во САД

Анализа: Три клучни причини зошто земјотресот во Турција беше еден од најсмртоносните

Понеделничкиот земјотрес беше и еден од најсилните што Турција ги доживеала во изминатиот век – земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на земјата во 1939

(ВИДЕО) Како војната за Украина се води на македонската твитер-сцена каде што „дрмаат“ пет проруски профили

„Преспа институт“ во периодот од 1 јануари до 31 декември 2022 година истражувал твитови на топ 300 македонски корисници. Преку нивните реобјави и интеракции се стигнало до бројка од 10 до 11.000