Посебен сообраќаен режим утре во Скопје за манифестацијата „Вело Фиеста”

Поради реализација на манифестацијата „Вело Фиеста”  утревечер од 18 до 23 часот ќе има посебен сообраќаен режим на дел од ул.„Димитрие Чуповски”, на потегот од крстосницата со ул.„Даме Груев” до крстосница со

Приведени уште две лица од вчерашниот протест во Мала Речица

Тетовската полиција денеска приведе уште две лица поради учество во вчерашниот настан во Мала Речица кога група луѓе се обидоа насилно да поминат преку полициски кордон за да стигнат до седиштето на

Приведено лице фатено при кражба од црква, при што предизвикало и пожар

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември при обид за тешка кражба во црква „Свети Петар и Павле” на ул.„Горно Лисиче” бил фатен и лишен од

Шекеринска на состанок со секретарот за одбрана на САД Лојд Остин

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во тек на посетата на САД оствари средба со секретарот за одбрана, Лојд Остин, прва на највисоко ниво со новата американска администрација.

Шекеринска го запознала министерот за одбрана

Кум на коалицијата Алијанса-ВМРО-ДПМНЕ е Арбен Таравари

Координираните акции меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алианса за Албанците веќе зимаат облик правејќи ја предизборната кампања на 17 октомври многу тешка по долгото нивно молчење. Но, се чини дека тука има двајца главни

Делови од Скопје денеска и утре без струја

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска и утре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сарај, Центар, Чучер Сандево и Кисела Вода, соопштуваат од РЦУК – Скопје.

Во

Обвинителството ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од

Царовска вели дека ќе се преиспитува содржината на учебникот по Македонски јазик за четврто одделение

Авторката на учебникот по Македонски јазик за четврто одделение и рецензентите ќе ги разгледаат забелешките околу неговата содржина и ќе донесат одлука дали тој ќе се промени, изјави министерката за образование и

Груби: Досега се регистрирани 871.488 граѓани

Првиот заменик претседател на Владата на Република Северна Македонија и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, преку објава на својата официјална страница на Фејсбук, ја извести јавноста дека

Заев–Ајкхорст: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение што ќе овозможи двојна победа

 Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот, беа главна тема на средбата на премиерот Зоран Заев со генералната директорка за Западен Балкан во Службата за