Кубанци нелегално влегле во Македонија, завршија во полиција

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 02.45 часот кај с.Егри, битолско, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Меџитлија ги лишиле од слобода Р.М.Л.А.(26) и Л.С.Б.Л.(26), двајцата од Куба.
Тие

Скопјанец ограбил црква и предизвикал пожар, полицијата го фатила на дело

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември при обид за тешка кражба во црква „Свети Петар и Павле“ на ул.„Горно Лисиче“ бил фатен и лишен од

Полицијата приведе скопјанец кој украл графички картички и крадел електрична енергија

Вчера во 19.30 часот во с.Љубин, скопско, полициски службеници од ЕВР Карпош, ЕВР Ѓорче Петров и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.А.(39) од с.Љубин.
Од полицијата информираат

Запленети се 860 килограми режан тутун по пазарите и во магацински простории

Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на

Во Скопје 184 сообраќајни прекршоци, најголем дел од нив се за еден сообраќаен прекршок

Изречени се 184 сообраќајни прекршоци при засилени акциски контроли во сообраќајот што ги спровела вчера полицијата.  Од вкупниот број санкции 39 се за пречекорување на дозволената брзина, 27 за возење без возачка

Мирен протест на „Водњанска“: Стоп за урбаната мафија на Водно

Утре со почеток од 12 часот на раскрсницата над училиштето „Кочо Рацин“ ќе се одржи мирен протест против урбаната мафија која го узурпира Водно.
Протестот го организира неформалното здружение “Стоп за урбаната мафија на

Нови светлосни сообраќајни знаци поставени на неколку локации во Скопје

На крстосниците на улицата Никола Карев со булевар Трета Македонска Бригада и на улицата Ѓорче Петров со Сремски фронт се поставени нови семaфароски столбови со светлосни сообраќајни знаци за пешаци, информираа од

Шилегов: Пробиваме многу коридори, работиме со кратки рокови и се инвестира во сите општини

Градот Скопје во текот на месец јули ја започна летната градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици и булевари.  Летната градежна офанзива опфаќа проширување и изградба на четири сообраќајници и

Фото: Дворот на поликлиниката Ченто без канти за отпадоци изгледа вака

Дел од жителите на населбата Ченто алармираат на сметот кој речиси секојдневно се заткнува во дворот на поликлиниката Ченто.
-Додека луѓето кои живеат овде со децении, садат дрва и повеќе пати го чистеа

Се реконструира собиралиштето на пензионери во Бутел 1

Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски направи увид на реновирањето на објектот кој го користат пензионерите во општината, а кој во минатото се користеше за повеќе намени, меѓу кои и како Народна кујна.
Следува  комплетна