Италија планира да ја пресели Амбасадата од Кабул во Доха, Катар

Италијанскиот шеф на дипломатијата Луиџи Ди Мајо денеска најави дека Рим размислува Амбасадата од Кабул да ја дислоцира во Доха, Катар.

Тој наведе дека Катар станал центар на дипломатските активности со авганистанската влада

Кабинетот на претседателот организира низа културни настани по повод 30 години независност

По повод чествувањето на 30 години независна македонска држава, во организација на Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија ќе се одржат низа културни настани преку кои ќе се артикулира богатството на

Талибанците со солзавец го растурија протестот на жените во Кабул

Талибанците го прекршија правото на протест на десетици жени во Кабул кои се борат за своите права откако Талибанците го презедоа Авганистан.

Според сведоците, Талибанците употребиле солзавец и спреј за бибер за да

Путин подготвен за преговори со Зеленски, но сè уште без политичка волја од Киев

Рускиот претседател Владимир Путин јасно ја потврди својата подготвеност да се сретне со украинскиот претседател Владимир Зеленски, бидејќи односите меѓу двете земји треба да се подобрат, но нема меѓусебна политичка волја на

Талибанците сакаат дипломатски односи со Германија

 Талибанците, кои ја презедоа власта во Авганистан, сакаат Германија да воспостави дипломатски односи со нив и да им помогне. Ова за весникот „Велт ам Зонтаг” го изјави портпаролот на исламистичкото движење Забиула

Анкета: Речиси 75 проценти од Италијанците го одобруваат воведувањето санитарни пропусници  за борба против Ковид-19

Речиси 75 проценти од Италијанците го одобруваат воведувањето санитарни пропусници и нивната широка употреба за борба против епидемијата со Ковид-19. Ова го покажува истражувањето на Институтот за истражување „Еуромедија”, чии податоци денеска

ВИДЕО: Востоличен Митрополитот Јоаникие, немири на улиците на Цетиње

Епископот Будванско -Никшиќки, Јоаникие, беше востоличен како митрополит Црногорско-Приморски на Српската православна црква. Церемонијата на устоличување се одржа во манастирот Цетиње, и покрај немирите што продолжуваат по улиците на овој град.

Чинот на

Востоличен Митрополитот Јоаникие, немири на улиците на Цетиње

Епископот Будванско -Никшиќки, Јоаникие, беше востоличен како митрополит Црногорско-Приморски на Српската православна црква. Церемонијата на устоличување се одржа во манастирот Цетиње, и покрај немирите што продолжуваат по улиците на овој град.

Чинот на

Востоличен Митрополитот Јоаникије, немири на улиците на Цетиње

Епископот Будванско -Никшиќки, Јоаникије, беше востоличен како митрополит Црногорско-Приморски на Српската православна црква. Церемонијата на устоличување се одржа во манастирот Цетиње, и покрај немирите што продолжуваат по улиците на овој град.

Чинот на