Ердоган: Само рускиот и украинскиот лидер можат да одлучат кога ќе заврши војната

ЊУЈОРК (АА) Само рускиот и украинскиот претседател можат да одлучат кога ќе заврши војната во Украина, изјави претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, пренесува Анадолу. Во интервју за Јавниот сервис (PBS), американскиот

Се степале двајца монаси на Света Гора: Едниот е во болница, другиот уапсен

Монах од Романија е уапсен откако, веројатно под дејство на алкохол, во манастир на Света Гора, физички нападнал монах од Белорусија, кој бил пренесен во болница, објавија грчките медиуми, јави дописничката на

Русија: Украинската контраофанзива не ги постигна своите цели

МОСКВА (АА) – Русија синоќа изјави дека украинската контраофанзива не ги постигнала целите, јавува Анадолу. Говорејќи на состанокот со воените началници во Москва, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека Киев

Еврокомесарот ќе потпише пакет за поддршка од 781 милион евра за бегалците во Туркије

БРИСЕЛ (АА) – Еврокомесарот за соседство и проширување ќе потпише пакет за поддршка од 781 милион евра за бегалците во Туркије за време на неговата посета на турската престолнина, соопшти извршното тело

Путин за време на разговорите во Сочи го презентираше документарниот филм за Ердоган

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин, за време на разговорите во Сочи, го претстави документарниот филм за животот и политичката кариера на својот турски колега, Реџеп Таип Ердоган, соопшти Кремљ,

Борел: ЕУ „нема да запре“ додека Иран не го ослободи затворениот претставник на ЕУ

БРИСЕЛ (АА) – Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денес изјави дека ЕУ „нема да запре“ додека Иран не

Четири цивили ранети во напад на терористи на ЈПГ/ПКК во северниот дел на Сирија

АЛ-БАБ (АА) – Најмалку четири цивили се ранети кога терористи на ЈПГ/ПКК го нападнаа градот Кабасин во областа Ал-Баб, во Северна Сирија, известува Анадолу. Терористичката организација ЈПГ/ПКК во понеделникот вечер изведе напад

Либија: Претставникот на ОН и Хафтар се согласија за потребата од финализирање на нацрт-изборните закони

ТРИПОЛИ (АА) – Претставникот на Обединетите нации (ОН) во Либија, Абдулаје Батили, во понеделникот се сретна со лидерот на силите од истокот на Либија, Калифа Хафтар, за да ги подготви неопходните услови

Германија ја пофали дипломатијата на Туркије за обновување на Договорот за црноморското жито

БЕРЛИН (АА) – Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Баербок, ги пофали вчера дипломатските напори на Туркије за обновување на Договорот за црноморското жито, нарекувајќи ги важни, известува Анадолу. „Факт е

Путин: Соработката меѓу Туркије и Русија успешно се развива во сите области

ИСТАНБУЛ (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека соработката меѓу Туркије и Русија се одвива успешно во широк спектар области, јавува Анадолу. „Повеќеслојната соработка меѓу Русија и Туркије, која се заснова