ВИДЕО | Голема експлозија во Гана: Има жртви, а стотици згради се уништени

Експлозија во Гана денеска уништи стотици згради, при што загинаа, засега, непознат број жители. Оваа несреќа со големи размери се случила во малото гратче Апиате, како последица на судир помеѓу камион, кој

Џо Бајден – голема надеж, голем пад

На функцијата, пред точно една година, стапи со големи цели и планови – да ја рестартира економијата на САД која доживеа огромен пад за време на пандемијата. Но, инвестициските програми на Бајден

Иванка Трамп повикана да сведочи во истрагата за нападот на Капитол

Поткомитет на Претставничкиот дом на САД што го истражува насилниот упад во американскиот Конгрес на почетокот на јануари 2021 година побара од Иванка Трамп, ќерката на поранешниот претседател Доналд Трамп, доброволно да

ОН: Одобрена резолуцијата со која се осудува негирање на холокаустот

Генералното собрание на ОН денеска одобри резолуција со која се осудува секое негирање на холокаустот и се повикуваат сите нации и компаниите на социјалните мрежи да преземат активни мерки во борбата против

Бајден вели дека евентуален влез на руска војска во Украина ќе се смета за „инвазија“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили во Украина ќе се смета за инвазија. Бајден на прес-конференцијата

Блинкен: Преговорите со Иран достигнаа точка на итност

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска во Берлин изјави дека преговорите за иранската нуклеарна програма достигнале точка на итност.

Тој предупреди дека е неопходно да се заземе поинаков курс кон Техеран, доколку не

Нов ковид-рекорд во Шведска: Речиси 40 000 новозаразени за еден ден

Во Шведска во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени со коронавирусот – 39 938, соопшти денеска Шведската здравствена агенција.

Претходниот рекорден број од 39 321 заразени со ковид-19 беше забележан

Австриска лотарија против лотаријата со здравјето: По три лоза за оние со засилувачка доза

Австриската влада воведе национална лотарија со привлечни добивки за да ги мотивира граѓаните да се вакцинираат против ковид-19 и така да избегнат „лотарија со здравјето“.

– Организираме лотарија во која оние што ќе

Борба за контрола на фавелите: Бразилската полиција се обидува да ја згасне мафијата

Стотици вооружени полицајци упаднаа во една од најголемите фавели во Рио де Жанеиро на почетокот на, како што тврдеа властите, „трансформацискиот“ обид да се врати контролата од нарко-бандите и паравоените мафии кои