Косовската полиција дозволува само „РКС“ регистарски таблички, Вучиќ свика седница на Советот за безбедност

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре во 10 часот закажа итна седница на Советот за национална безбедност, на која главна тема ќе бидат настаните во Косово, пренесува Блиц.рс.

Од утрово, специјални единици на

Пожар во мигрантскиот камп на островот Самос, мигрантите евакуирани

Мигрантскиот камп на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар.

Нема повредени или поголема материјална штета во пожарот во кампот, кој наскоро ќе биде затворен.

Властите соопштија дека пожарот

Вучиќ нема да доживее да ја види Србија поуспешна од Хрватска, сметаат економистите

Српскиот престедател Александар Вучиќ изјави дека Србија наскоро ќе ја стигне Хрватска во однос на вкупниот БДП. Тој смета дека Хрватите го напаѓаат бидејќи им пречи Србија да стане посилна .

„Хрватска го

Ципрас: Младите не сакаат гигабајти и џепарлак, сакаат визија и перспектива

За сите актуелни теми во Грција, како што се економијата, пандемијата, вакцинацијата, иднината на младите, односите со Турција, но и Договорот од Преспа, говореше лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас за време

Косовската полиција постави контејнери во близина на преминот Јариње, граѓаните вознемирени, сметаат дека е провокација

Во текот на денот, припадниците на косовската полиција поставија десетина контејнери во близина на преминот Јариње, кои се уште пристигнуваа во текот на денот. Тамошната српска заедница се сомнева дека намерата на

ВИДЕО | Државната обвинителка на БиХ тврди дека пет години е незаконски следена и прислушкувана

Главната обвинителка на БиХ, Гордана Тадиќ, синоќа во интервју за телевизијата Фејс од Сараево изјави дека знае дека пет години е подложена на илегален надзор и притоа ја потврди автентичноста на аудио

Бугарија: ГЕРБ на Борисов сe врaти на првото место во довербата кај граѓаните

Според анкетата на бугарската агенција Тренд, ГЕРБ се врати на првото место во довербата меѓу избирачите со сериозна предност пред конкурентите за второто место, а новата политичка формација околу претходните технички министри

Шмит: Сега само ја следам состојбата во БиХ, потоа ќе преземам чекори

Високиот претставник во БиХ, Кристијан Шмит, изјави дека актуелната криза во оваа земја, предизвикана од одлуката на неговиот претходник Валентин Инцко да воведе закон со кој се забранува негирање на геноцид, може

ВИДЕО: Хаос во центарот на Загреб, „Бед блу бојс“ нападнаа навивачи на Вест Хем во кафе-бар

Ден по натпреварот меѓу Динамо од Загреб и Вест Хем, група навивачи на загрепскиот клуб нападнаа поддржувачи на англискиот тим, кои седеа во локал во центарот на хрватскиот главен град.

Маскираните

Српската опозиција го отфрли договорот постигнат меѓу властите и европските посредници за изборните услови

По завршување на меѓупартискиот дијалог меѓу власта и проевропската опозиција со европските посредници за подобрување на изборните услови, српската власт и европратениците излегоа пред јавноста задоволни со постигнатиот договор, за разлика од