Bursa 1- vjeçare jashtë vendi për studentë që duan të zgjerojnë dijet në fushën e pronësisë industriale

0 views

TIRANË, 6 dhjetor/POST/ Drejtoria e Përgjithshme e Pronësisë Industriale si dhe Universiteti i Drejtësisë nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit përmes së cilës sigurohet dhënia e bursave jashtë vendit për studentët që duan të zgjerojnë dijet në fushën e pronësisë industriale. Marrëveshja u nënshkrua nga Drejtore e Përgjithshme e Pronësisë Industriale, Ledina Beqiraj dhe dekani i Universitetit

30 vjet nga zgjedhja e Millosheviqit, President i Serbisë

1 views

Tre dekada më pasë Sllobodan Millosheviq kishte ardhur në pushtet në Serbi. Më 6 dhjetor të vitit 1989, ai ishte zgjedhur për President të Serbisë nga Kuvendi. Në zgjedhjet e 89-ës të cilat ai i fitoi bindshëm, kundërkandidat i ka pasur, Mihajl Kertes, Zoran Pjaniq dhe Miroslav Gjorgjeviq. 80.36 përqind ka qenë rezultati i fitores

Shqipëria merr presidencën e OSBE-së, Rama drejt Bratislavës

1 views

TIRANË, 6 dhjetor/POST/ Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj do të udhëtojnë sot drejt kryeqytetit të Sllovakisë, Bratislavës, për marrjen e presidencës së OSBE. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë për situatën e krijuar nga tërmeti i fortë që goditi vendin tonë mëngjesin e 26 nëntorit, kryeministri Rama informoi se

Ish-bashkëpunëtorja e Ivanoviqit nga spitali: Jam e ekspozuar ndaj një presioni të paparë

2 views

08:47 | 6 Dhjetor 2019 Silvana Arsoviq,  ish – bashkëpunëtore e politikanit serb të vrarë, Oliver Ivanoviq dhe një nga gjashtë serbët e akuzuar nga prokuroria speciale e Prishtinës për përfshirje në vrasje, thotë se gjithçka që ajo kalon ndikon në shëndetin e saj dhe është e ekspozuar ndaj ” presionit të paparë nga mediat

Moti për ditën e premte, 6 dhjetor 2019!

2 views

Moti do të jetë i vranët në Veriperëndim dhe reshje të pakta, ndërsa në zonën qëndrore dhe Jug do të mbetet me kthjellime dhe vranësira mesatare dhe prani të mjegullës. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5-2,0

Haradinaj: Serbia e ruan paturpësisht mendësinë kriminale të trashëguar nga Millosheviqi

2 views

06:33 | 6 Dhjetor 2019 Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka theksuar se urrejtja patologjike e Vucic-it ndaj shqiptarëve, po dëshmohet edhe me deklarimin e tij të fundit “se masakra e Reçakut, e cila tronditi mbarë botën në vitin 1999, është e fabrikuar”. “Ky qëndrim dëshmon qartë se Serbia edhe në formë institucionale e ruan

Avdullah Hoti: Nëse LDK nuk arrin koalicion me Vetëvendosjen, atëherë ky do të jetë pozicioni ynë si parti

2 views

01:02 | 6 Dhjetor 2019 Anëtari i LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se nuk është arritur ende asnjë pajtim për ndarje të ministrive. Sipas tij nëse nuk arrihet marrëveshje për të gjitha çështjet, nuk ka marrëveshje vetëm për çështje të caktuara. Hoti thotë se ende nuk ka takim të caktuar mes Kurtit e Mustafës, derisa

Pasojat e tërmetit/ Çuçi: Vlerësimi i dëmeve sipas metodologjisë që përdorin vendet e BE

2 views

TIRANË, 5 dhjetor /POST/- Ministri Fuqiplotë për Adresimin e Pasojave të Tërmetit të 26 nëntorit, Bledi Çuçi,  u shpreh sot në një lidhje nga Durrësi se, “çdo gjë është nën kontroll dhe strukturat po menaxhojnë siç duhet të gjitha detyrat, që kanë dalë në pah pas fatkeqësisë natyrore”. “Besoj keni ndjekur të gjithë prononcimet e

Shala për testin PISA: Nxënësit janë viktima

2 views

Historiani, Azdren Shala, ka kritikuar sistemin arsimit në Kosovë, duke thënë se nxënësit janë viktima. “Tekstet shkollore që kanë ekzistuar deri në vitin e kaluar, me një vend normal ish drashtë mu shpall tekste helmuese, sepse janë helm për fëmijët tanë”. “Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari po mundohet të justifikohet dhe të del i paqtë,