Третото гласање и шансите на старата власт во Бугарија: Одмаздата демне насекаде

„Ако победат на следните избори, ќе се чувствуваат уште понеказнети и уште порешителни – можно е секое злобно сценарио. Ова во интервју за Европски Политико пред неколку дена го изјави Доналд Туск

Рама: Црна Гора, Косово и БиХ ќе станат дел од Отворен Балкан, не постои друг пат

Иницијативата Отворен Балкан ќе опстане и ќе ѝ се приклучат и Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина, изјави албанскиот премиер Еди Рама.

“Убеден сум дека проектот Отворен Балкан ќе преживее, затоа што

Короната беснее во Хрватска, денеска рекорден број нови случаи

И Хрватска урива рекорди со бројот на заразени од коронавирусот – во земјата денеска има дури 50 починати и 7.094 новозаразени со коронавирусот, што е рекордна бројка од почетокот на пандемијата.

Бројот на

Конгресмени го „тужат“ Вучиќ кај Бајден: Српскиот претседател ја продлабочува корупцијата

Седуммина конгресмени од САД испратиле писмо до претседателот Џо Бајден, во кое бараат САД „поактивно да се вклучат во борбата против корупцијата во Србија, во спречување на задушувањето на слободата на медиумите

Почина српскиот верски лидер и политичар Муамер Зукорлиќ

Долгогодишниот главен муфтија на Мешихатот на Исламската заедница на Србија, Муамер Зукорлиќ, почина на 51-годишна возраст, јавија српските медиуми.

Зукорлиќ имаше и впечатлива политичка кариера и ќе остане запаметен како најважниот политички

Почина познатиот српски пејач на севдалинки Маринко Роквиќ

Познатиот српски пејач на севдалинки, Маринко Роквиќ, почина денес по кратко боледување на 68 годишна возраст.

Неодамна во јавноста излегоа информации дека Маринко е хоспитализиран и дека здравјето му е во влошена состојба,

ГЕРБ убедливо ја држи лидерската позиција на една недела пред изборите во Бугарија

Една недела пред предвремените парламентарни избори и редовните претседателски избори во Бугарија, според истражувањето на „Галуп интернешнл”, шест партии го минуваат цензусот за влез во 47. Национално собрание.

Како што јави дописникот на

Хрватска повторно се тресе: Граѓаните во страв од страшните сценарија од Петриња

Во Хрватска, во текот на ноќта, беа регистрирани два земјотреса. Првиот бил околу два часот по полноќ со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала, пренесува Индекс.хр.

Според наводите на сеизмолозите од Сеизмолошката

ВИДЕО | И Зеница стравува од обилните врнежи: Поплавени се и згради и куќи

Обилните врнежи од дожд кои паѓаат во изминатите 24 часа предизвикаа големи проблеми во поголемиот дел на Босна и Херцеговина, пишува avaz.ba.

Во Зеница e пораснат водостојот на реката Босна и се заканува

Еди Рама за ДВ: Ако е предавство да мислиш за иднината, тогаш сум предавник

Албанскиот премиер Еди Рама во ексклузивно интервју за Дојче веле зборува за отворените прашања во регионот, обвинувањата на негова сметка и значењето на „Отворен Балкан“.

„Убеден сум дека проектот Отворен Балкан ќе преживее,