Рама: Не е моја работа да го убедувам Косово да биде дел од „Отворен Балкан“

Албанскиот премиер Еди Рама запрашан од албанските новинари кои присуствуваа на самитот во Белград дали ќе се обиде да го убеди Косово да стане дел од „Отворен Балкан” одговори дека тоа не

Додик ретерира во ставовите, тврди дека нема намера да ја дестабилизира БиХ

„Остануваме посветени на уставниот поредок на БиХ, кој е составен од два ентитета и три суверени народи. Република Српска, исто така, инсистира другите во БиХ да ги почитуваат Дејтонскиот договор како што

Од наредната година Србија, Северна Македонија и Албанија со единствена работна дозвола

Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија од идната година може да се сметаат на единствена работна дозвола и единствен информативен систем, соопшти денеска претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж.

Според

На социјалните мрежи се шпекулира дека Ердоган добил мозочен удар, официјални лица демнатираат

 На социјалните мрежи вчера се појавија шпекулации за здравствената состоба на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган.

Според некои тој имал мозочен удар и бил хоспитализиран, додека други тврдеа дека починал

На социјалните мрежи

Во Белград започна состанок на регионалната иницијатива за соработка „Отворен Балкан“.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е домаќин на премиерот на Албанија, Еди Рама и вицепремиерот на Северна Македонија, задолжен за европски прашања, Никола Димитров.

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, не дојде во

ВИДЕО | Вучиќ ја посети белградската кула со Кривокапиќ и Рама: Добредојдовте драги пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва ја посети Белградската кула со црногорскиот и албанскиот премиер Здравко Кривокапиќ и Еди Рама.

На својот Инстаграм профил „будуќностсрбијеав“ изјави дека по турнејата ќе има работна вечера

Близу 7.000 нови случаи на ковид во Србија, животот го загуби 61 пациент

Коронавирусот во Србија во последните 24 часа е потврден кај 6.726 лица, а истовремено како последица на овој вирус починал 61 пациент.

Тестирани се 24.149 лица, а на респиратор се приклучени 279 пациенти.

Бројот

Удар за Курти, Американците одбија да му дадат виза

Премиерот на Косово и лидер на Самоопределување, Албин Курти, не доби виза за посета на САД, пренесува „Косово пост“.

Веста за негативен одговор на барањето за виза ја потврдија и соработниците на премиерот.

Според

Полицијата во Мостар пронајде врзана полугола девојка во напуштена зграда

Мостарската полиција денеска пронашла жена врзана во напуштен објект покрај езерото кај локалитетот Врапчиќи.

Како што потврди за Кликс дежурниот обвинител на Херцеговско-неретванскиот кантон, зад пазарот во Врапчиќи во напуштена зграда е пронајдено

Мицотакис: Економијата и општеството нема повторно да се затворат

Од моментот кога на располагање ја имаме вакцината, економијата и општеството нема повторно да се затворат, а нашите вакцинирани сограѓани нема да ги загубат правата што ги стекнаа, следејќи ги упатствата на