Author

e-post

e-post has 15346 articles published.

„На состаноците со Трамп и Путин ќе го изнесам прашањето за Сирија”

во категоријата Свет

АНКАРА (АА) – Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека на претстојните состанои со американскиот претседател Доналд Трамп и со рускиот претседател Владимир Путин ќе разговара за прашањето за Сирија, јавува Anadolu Agency (AA).

Ќе го изнесам прашањето за Сирија на билатералните состаноци со Трамп и Путин, рече Ердоган пред новинарите на аеродромот во Анкара пред поаѓањето во Јапонија на самитот на лидерите Г-20. На маргините на претстојниот самит Г20 би требало да се состане и со претседателите на САД и на Русија.

Одговарајќи на прашањето за можни санкции на САД кон Анкара, Ердоган истакна дека не е запознаен со тоа дека членките на НАТО сојузот почнале да се казнуваат една со друга.

„Не знам дали земјите на НАТО почнале да се санкционираат една со друга. На состаноците со господин Трамп не стекнав таков впечаток”, додаде Ердоган.

Повторно предупреди на правата на кипарските Турци на прашањата поврзани за источниот Медитеран.

„Сите кои живеат на островот Кипар имаат право на море. Не можеме да се согласиме доколку ќе кажете ние ќе го ставиме под контрола на јужен Кипар’ ”, рече турскиот претседател.

Турција смета дека нејзините турски сонародници од Северен Кипар имаат право на исти права како и жителите во јужен Кипар, посебно за пршањето како што е нафтата во источниот Медитеран.

Самитот Г-20 во Осака ќе биде одржан на 28 и 29 јуни, а многумина експерти сметаат дека овој собир е можност да се испрати силен сигнал за поддршка на мултикултурализмот и противење на унилатерализмот и протекционизмот во светот. Се очекува дека многумина светски лидери на самитот ќе бараат консензус и решенија за промоција на глобалниот трговски раст, унапредување на светскиот економски развој и унапредување на глобалното управување.. (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: https://www.aa.com.tr/mk/

Милошоски: Само во Белизе Премиерот е и министер за финансии, и тој е најспоменуван за криминал; Заев: Гледам вие најдобро знаете за Белизе

во категоријата Македонија

Жестока дебата се водеше денеска во Парламентот по повод гласањето за реконструкцијата на Владата. Премиерот Зоран Заев се повлече од идејата да биде и Премиер и министер за финансии.

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот дека спроведува авторитарност. Милошоски, пак, му порача дека Премиерот на Белизе е примерот по кој сака да оди Заев, но тој Премиер е најспоменуван за криминал и корупција. Заев, пак, одговори дека опозицијата добро знае за Белизе.

 

Извор: https://tv21.tv/

Раднички Ниш со понуда за Дарко Мицевски

во категоријата Спорт

Српскиот прволигаш Дарко Мицевски би можел кариерата да ја продолжи во Србија, во дресот на Раднички Ниш кој се интересира за фудбалерот од средниот ред. Инаку Мицевски беше во Србија, и играше за Слобода Ужице, ОФК и Нови Пазар.

Сепак, за неговиот трансфер ќе треба да одлучи и Вардар, клуб кој не смее да прави трансфери, па доколку се реши да го пушти Мицевски во Србија, тогаш нема да може да ангажира замена за него.

Деновиве ќе биде познато дали и кој ќе си замине од Вардар, а веќе неколку играчи како Манев, Адем… имаат понуди за заминување.

Извор: https://sportmedia.mk/

Што се случува со Митов-Нилсон? Во две години само еден настап, и натаму ја „грее“ клупата

во категоријата Спорт

Кога Норчепинг ја освои титулата во Шведска во 2015 година, Давид Митов-Нилсон беше неизоставен дел од голот на овој тим. Беше пред селекцијата на Шведска, но знаеше дека таму нема да најде место, па ја одбра Македонија.

Бранеше само еднаш, против Белорусија, а од тогаш само неколку повици и тоа главно како резервен голман.

Митов-Нилсон не брани ниту во својот клуб Норчепинг, кому е верен од 2008 година. Голманот нема настап од февруари оваа година, кога бранеше во Купот. И натаму ја „грее“ клупата на шведскиот тим.

Претходно една година немаше настап, и неговата кариера вртоглаво паѓа во надолна линија. Не е повеќе ниту во плановите на Игор Ангеловски за репрезентацијата.

Причината за ваквиот пад лежи и во многуте повреди кои му се случија. Најпрво скрши нога, па рака, па потоа го повреди зглобот, и на крај тетивата.

Извор: https://sportmedia.mk/

Јован Митревски наместо Артан Груби ќе ги филтрира вработувањата во новата УБК

во категоријата Македонија

Претеникот Јован Митревски е именуван за член на комисијата за избор на вработените во новоформираната Агенција за национална безбедност. Тој доаѓа наместо Артан Груби кој одби да седне на таа позиција поради други обврски. Од пратениците за член е избран и Трајчо Димков. Во оваа комисија пратениците ќе имаат набљудувачка улога, а дел од обврската ќе им биде и да ги филтрираат вработените кои ќе преминат од УБК во новата агенција. Во Комисијата за селекција, како што дознава Алсат, ќе бидат уште и Бујар Ајрулаи и Даниела Ѓоршевска од МВР, како и Марјан Кицев и Борче Ѓуровски од полицискиот синдикат. Останатите членови се Ивона Јовчевска од УБК, Маја Смилевска и Снежана Арсовска од правниот сектор на МВР.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

Жителите на Љуботен разочарани: „Тутунот е наш, произведен со труд и мака“

во категоријата Македонија

„Тутунот го садиме во расадник. Таму треба да израсне 10-25 сантиметри, потоа го садиме на нива, во редови, правиме редови и ги садиме. Тогаш почнуваме и да го копаме. Па, потоа го собираме на крајот, потоа втората рака, третата, четвртата и така натаму“, вели Џезми Имери, жител на Љуботен.

Џезми од скопски Љуботен не се согласува со тврдењата на властите дека тутунот го увезуваат од соседните земји. Вели дека целиот труд вложен во текот на цела година, државата им го зема за еден ден. Според него, целиот тутун кој вчера беше запленет е производ на жителите на Љуботен.

„Тоа е нивна лага. Се чудам како не му беше срам да каже дека четири компании носат тутун во Љуботен. Зошто тие фирми не ги фаќаат кога увезуваат на црно, туку доаѓаат овде и ни го земаат лебот. Селаните стануваат во 3 часот наутро за да собираат тутун, го сушат и обработуваат, а тие доаѓаат на готово и го земаат“, изјави Имери.

За ова семе имате дозвола?

-Ова семе е наше, тоа е наша традиција,  со години го садиме.

Иако има повредена рака, Ќамил се уште копа тутун.

-Доаѓаат овде каде што го заработуваме лебот. Гледате колку сум испотен, 70 -80 степени е овде внатре.-вели Ќамил Алиу.

Тој вели дека видот на тутун  – Вирџина не се произведува во село Љуботен. Но, додава дека тоа што вчера го заплени полицијата е тутун произведен од селаните.

-Го собираат тутунот и го сушат. Тутунот кој вчера го земаа беше произведен во Љуботен, бидејќи тој од Финансиска полиција лажеше. Еве и овде, рече дека го купуваат семето, ова семе е наше, нека провери дали е тутунот од видот Вирџина или не-изјави Алиу.

Во текот на денешниот ден, претседателот на месната заедница Љуботен, Реџеп Мемеди имаше средба со директорот на Управата за финансиска полиција. По средбата, тој изјави дека конфискуваниот тутун ќе се проверува дали е произведен во земјата или во странство.

-Комисијата која ќе се формира специјално за ова, ќе проверува, доколку се заклучи дека тутунот не е тој што го барале, се надеваме дека истиот ќе биде вратен кај граѓаните. Директорот го кажа тоа што му го кажале експертите. Но понатаму ќе се види тоа што било илегално ќе остане таму а другиот дел се надеваме дека ќе им се врати на граѓаните-изјави Мемеди.

Оваа изјава е поинаква од таа на директорот на финансиска полиција кој вчера беше убеден дека тутунот е увезен од соседните држави. Инаку по налог на Финансиска полиција, вчера утрото во Љуботен се спроведе полициска акција во која беа конфискувани 12 тони тутун, под сомнение дека е увезен од соседните држави.

РЕПОРТЕР: АФРИМ ЈОНУЗИ

Извор: https://tv21.tv/

Давид Силва пресече: Си заминувам од Манчестер Сити на крајот од договорот

во категоријата Спорт

Давид Силва објави дека ќе си замине од Манчестер Сити по завршувањето на договорот, односно во лето 2020 година. Тој има уште една година од соработката, но нема намера истата да ја продолжи.

Силва од 2010 година е „граѓанин“ откако дојде од Валенсија. Стана и капитен на тимот, и еден од незаменливите во овие години, во кои Сити владешее во Премиер-лигата, и речиси секоја сезона играше во Лигата на шампионите.

Најверојатно Силва ќе се врати во Валенсија каде што ќе ја заврши кариерата. Тој се прости од играње за репрезентацијата минатата година, по Мундијалот во Русија.

Извор: https://sportmedia.mk/

Полски археолози ја открија најстарата црква во светот

во категоријата Култура

За време на ископувањата во Египет, археолозите веруваат дека ја пронашле најстарата црква откpиена во Северна Африка. Додека работеле на ypнатините на древната базилика, тие ги откриjа оcтатоците од уште постара зграда, за која веруваат дека ќе „даде увид во подемот на раното христијанство во Египет и на Медитеранот“.

За ова oткpитие заслужен е тимот на полски археолози предводени од д-р Кшиштоф Бабреј од Краков. Тие првично работеа на искoпyвање на друга зграда во близина на Александрија, кога случајно наидоа на оваа неверојатна црква, пишува „Faithwire“. Според главниот археолог, тие виделе нешто невеpојатно додека работеле под подот на древната базилика.

„За време на завршниот дел од последната фаза на ископувањата, под базиликата, наидовме на остатоците од ѕидовите. Тоа се покажа како надворешни ѕидови на многу постара црква“, вели Бабрај.

Ѕидовите само докажаа дека базиликата била изградена како замена за првобитната црква што била yништeна во земјотреcoт во 8 век по Христа. Обликот на ѕидовите укажува на тоа дека црквата била изградена во форма на крст кој често бил тема на архитектурата на раната црква. Внатре, тимот oткpи фрагменти од керамички садови и стакло.

Оригиналната црква датира од 4 век по Христа. Бабрај додаде: „Поради оваа причина, таа е една од најстарите христијански цркви oткpиени на египетската територија“.
Археолозите се надеваат дека ќе добијат уште повеќе информации за работни христијански заедници во Египет за да создадат појасна слика за појавата на христијанството во област која сега е главно муслиманска.

ИЗВОР: https://makfax.com.mk/kultura/

Нигерија до нова победа на Афричкиот Куп на Нации (ВИДЕО)

во категоријата Спорт

Репрезентацијата на Нигерија оствари уште една победа во рамките на Афричкиот Куп на Нации, ја совлада Гвинеја со 1-0 во рамките на второто коло во групата Б.

Стрелец на единствениот гол беше Кенет Омеруо, во 73. минута донесе водство на својата репрезентација.

Извор: https://sportmedia.mk/

Лути на Заев, НДП и Весел Мемеди се повлекуваат од власта

во категоријата Македонија

Националната демократска преродба и нејзиниот претседател, Весел Мемеди, ја напуштаат и Владата и Собранието. Причина за тоа е одлуката на премиерот Заев со реконструкцијата на владиниот кабинет да биде зафатено и Министерството за локална самоуправа кое ù е одземено на НДП. На одржаната прес-конференција Мемеди изнесе сомнежи за можен договор меѓу СДСМ и ДУИ да му се одземе министерството по, како што тој ги нарече, кампањите од подземјето и обидите да се намали вредноста на досегашниот министер Сухејл Фазлиу. Тој побара од премиерот Зоран Заев да го повлече предлогот, а од ДУИ побара да не гласаат за предлогот.

Весел Мемеди, претседател на НДП

„За да сведочиме за ова голема вредност, денеска поднесуваме неотповикливи оставки од сите директорски и управни одбори, а врв на оваа голема вредност е повлекувањето од позицијата потпретседател на Собрание и враќање на пратеничкиот мандат.“

Мемеди додаде дека неговата партија не ја интересираат позиции и оти нема мандат за да се пазари, како што, според него, барал премиерот. Тој потоа продолжи со тон на фрлање клетви.

Весел Мемеди, претседател на НДП

„Во нашата политика политичките партии се претворија во перални, влегуваш црн, излегуваш бел, бидејќи партиската пропаганда криминалецот го претставува како чесен, а чесниот за криминалец. Одговорноста е пред Бога и народот. Ниеден политички и верски лидер да не прави политички пазар со честа и образот на чесните, бидејќи кога и да е тоа се враќа врз нивните деца со многу поголема цена.“

На местото на Сухејл Фазлиу, премиерот Заев за министер за локална самоуправа го предложи лидерот на ЛДП, Горан Милевски, кој досега беше пратеник од редовите на мнозинството. После Мемеди на листата кандидат за пратеник од предизборната коалиција меѓу НДП и Алијансата за Албанците е Арта Точи од партијата на Зијадин Села.

Fatlume Dervishi 

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

оди на почеток