Author

e-post

e-post has 7473 articles published.

В недела завршува фестивалот на комедијата „Гола месечина“

во категорија Култура од

По повод потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија во киното „Фросина“, во Младинскиот културен центар се одржа премиерата на играниот филм „Височините“, во режија на Виктор Божинов. Филмот е инспириран од истоимениот роман на Милен Русков, кој во 2016 година ја доби престижната награда Европски роман на годината.

Приказната во филмот започнува во 1872 година. Младиот револуционер Гичо е со бандата на Димитар Обштиот. Гичо го носи со него Асенчо, млад пастир од селото Жеревна, кој е страсно инспириран од активностите на претстојната револуција. Во инает на забраната издадена од Централниот револуционерен комитет, Димитар Обштиот со својата банда врши кражба на турски приходи од данок. По операцијата на кражбата на златниците, Димитар Обштиот му доверува на Гичо една посебна мисија, да испорача на рака писмо до главниот револуционер, познатиот Левски. Гичо ја прифаќа задачата со гордост и заедно со Асенчо тргнуваат на пат кон Височините да го најдат Левски, кој секогаш се чини дека е ден пред нив.

По огромниот успех во Бугарија и повеќе од 150.000 гледачи во киносалите, „Височините“ доаѓа во кината и кај нас. По светската премиера на филмот на филмскиот фестивал од А-категорија во Москва и наградата на Софискиот филмски фестивал, „Височините“ продолжува да чекори и со успешен фестивалски живот. Во моментот филмот е на редовниот кинорепертоар во киното „Милениум“ во Скопје, а потоа и во киносалите во Република Македонија.

Филмот е работен по сценарио на Милен Русков, Нели Димитрова и Виктор Божинов, кој воедно е и режисер на филмот. Во главните улоги се Александар Алексиев, Владимир Михаилов, Стојан Дончев, музиката е на Петар Дундаков, директор на фотографија е Антон Бакарски, монтажер на филмот е Нина Алтипармакова, а продуценти се Иван Дојков и Огнен Антов.

Филмот е во копродукција помеѓу Република Бугарија и Република Македонија, а во продуцкија на Serpentine, Dream Factory Macedonia, All Stars in, Nu Boyana Film Studios, а е финансиски е поддржан и од страна на „Еуримаж“.

Извор: https://makfax.com.mk/

„Весник на уредниците“: Вратоврската која денеска ја носеше Ципрас му ја подари Ѕанакопулос

во категорија Македонија од
Вратоврската која денеска за прв пат ја стави грчкиот премиер Алексис Ципрас не е онаа што во неделата ја доби во Преспа од неговиот македонски колега, Зоран Заев.

Според информациите на грчкиот  „Весник на уредниците“ вратоврската која денеска ја носеше Ципрас му ја подари портпаролот на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос.

Извор: https://nezavisen.mk/mk/

ФОТО: Ципрас за прв пат со вратоврска

во категорија Регион од

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се појави со црвена вратоврска пред пратениците на СИРИЗА и Независни Грци, одржувајќи го своето ветување.

Тој кажа дека му е малку тешко, но оти ќе се навикне и додаде дека облозите се за да се исполнуваат.

Ципрас го исполни ветувањето дека ќе стави вратоврсак само доколку се најде решение за грчкиот долг и земјата излезе од кризата.

Дел од медиумите шпекулираат дека црвената вратоврска која што Ципрас денеска ја носеше, е таа која што ја доби како поклон од македонскиот премиер Зоран Заев.

ФОТО: Ципрас за прв пат со вратоврска was last modified: June 22nd, 2018 by Naum Lokoski

Извор: https://a1on.mk/

ЕУ одобри воведување на нови промени кои ќе ги штитат носителите на авторските права

во категорија Свет од

ЕК финансира многу проекти за развој на напредни технологии, но тие се исклучително строг орган во однос на регулациите и често наметнуваат импресивни парични казни на најголемите компании. Комитетот за правни прашања на ЕК, познат како JURI, гласаше за нова законска промена, креирана за заштита на сопствениците на авторските права. Овој пакет мерки се нарекува „The Copyright Directive“ (Директива за авторски права) и веќе предизвика широк, но контроверзен одговор кај корисниците и експертите, објави „ДигиталТрендс“.

Многу критики за воведувањето на Директивата се поврзани со загриженоста за кршењето на слободата на интернет и забраната за поставување и дистрибуирање на одредена содржина. Директивата за авторски права бара интернет компаниите да инсталираат филтри за да спречат поставување на кој било материјал заштитен со авторски права. Ограничувањата воведени од Директивата се толку сериозни, што се заканува на слободното интернет-сурфање за милиони потрошувачи во земјите-членки.

Многу експерти, меѓу кои Тим Бернерс-Ли, како и основачот на Википедиа, Џими Велс се изјаснија категорично против воведувањето на т.н. „Член 13“ од Директивата. Причината е дека според прифатените во него формулации, секоја публикација која ја закачуваме во интернет ќе биде проверувана за кршење на авторските права. Според нив, многу луѓе дури и не сфаќаат што ќе се случи со слободата на изразување ако Директивата за авторски права навистина почне да ги регулира овие прашања. Директивата треба да биде одобрена од владите на 28 земји-членки.

ЕУ одобри воведување на нови промени кои ќе ги штитат носителите на авторските права was last modified: June 22nd, 2018 by Naum Lokoski

Извор:https://a1on.mk/

Шекеринска: Убедени сме дека до Самитот на НАТО ќе обезбедиме поддршка од сите членки

во категорија Македонија од
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека на Самитот на НАТО што треба да се одржи на 11 и 12 јули Македонија ќе ја има обезбедено поддршката од сите членки на Алијансата за да ја добие поканата за членство, затоа што исполнила големи домашни задачи, што, како што рече, се големи аргументи во полза на нашето членство во Алијансата.

– Доколку тоа се случи, мислам дека и во поглед на Македонија ќе се почитува процедурата која важи и за другите земји членки и оти тој период би бил од една до една и пол година, во зависност од тоа каква е процедурата во државата и во земјите членки, рече Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашања по потпишувањето на договор за времено користење на простории во Домот на АРМ од страна на Сојузот на борците од НОБ и антифашистичката војна на Македонија.

Во врска со тоа дали референдумот што би се организирал би бил консултативен или обврзувачки, министерката за одбрана поосчи дека за ова ќе се прават консултации во Собранието и со опозицијата и ќе биде донесена одлука која ќе биде добра, не за поединечни политички партии или личности, туку за Македонија.

– Референдумот ќе биде важен дел и ќе ги поканиме, не политичарите, туку граѓаните на оваа држава сите да се вклучат и да дадат поддршка на европска и евроатланска Македонија, рече Шекеринска.

За информациите дека Франција се уште се противи на членството на Македонија во ЕУ, Шекеринска истакна дека дилемата во Франција не е Македонија и дали таа ги исполнува условите за членство, туку е пред се поврзана со другите реформи кои очекуваат дека ќе ги направи ЕУ.

– За само 12 месеци Македонија од држава која предизвикуваше страв и задршки и внимателност кај ЕУ во држава која се наметнува како единствен знак на позитивни промени надеж и оптимизам на балканот, рече министерката за одбрана.

Според неа, за она што го сработила Владата и за позитивните промени сведочи и вчерашната одлука на Холандија, која како што рече е најстрога членка, во однос на исполнувањето на критериумите за членство да даде поддршка за одредување датум за почеток на преговорите.

– Затоа сметам дека работата и посветеноста не можат да останат незабележани. Нашата работа продолжува и во поглед на сите земји членски особено во поглед на Франција. Убедени сме дека нашите резултати говорат многу силно и заради затоа имаме голема поддршка од сите земји членки на ЕУ, изјави Шекеринска.

Извор: https://nezavisen.mk/mk/

Истражување: Секој трет студент во Србија сака да оди во странство штом ќе дипломира

во категорија Регион од

Една третина од студентите во Србија планираат да ја напуштат државата по дипломирањето, а 90 отсто имаат поддршка од родителите за таква одлука, додека 70 отсто сметаат на помош од роднини и пријатели, кои живеат во странство.

Тоа го покажа анкетата за миграција на студенти, спроведена од Кабинетот на министер без ресор задолжен за демографијата и популациска политика, во соработка со Министерството за образование и Републичкиот завод за статистика.

Според министерката, Славица Ѓукиќ Дејановиќ целта на истражувањето спроведено врз 11.013 студенти на државни и приватни високообразовни институции во Србија, е да го разгледаат обемот на студентските миграции и да предложат мерки за задржување на младите луѓе во Србија.

Ѓукиќ Дејановиќ рече дека една четвртина од учениците донеле цврста одлука да ја напуштат земјата и оти нема да има никаква мерка што ќе ја преземе државата за да ги задржи.

Како главните предности на живеење во странство, најголем број од учениците изјавиле дека е полесно да најдат работа по струка, подобро платени работни места во професијата, висок стандард на живеење и подобри можности за професионално напредување.

ИТ инженерите и лекарите се најчести профили кои студираат во Србија, а сакаат да ги наплатат своите вештини во странство. Истражувањата, исто така, покажаа дека лекарите често ја спомнуваат Германија како земја во која можат да работат, додека 11 отсто од ИТ студентите сакаат да одат во САД.

Швајцарија, Австрија и Норвешка, исто така, се наведени на листата на пожелни земји.

– Најзаинтересирани за напуштање на Србија се студентите од информатичките и комуникациските технологии, како и медицината, а помалку – оние со факултети за општествени и хуманистички науки, вели Ѓукиќ Дејановиќ.

Кога станува збор за планирана должина на престој, 50 отсто не планираат да се вратат, 19 отсто ќе се врати кога ќе се обезбедат доволно пари за да започнат свој сопствен бизнис, додека 13,8 отсто ќе го стори тоа кога економската ситуација во Србија ќе биде подобра и постабилна.

Студентите би ја напуштиле одлуката да заминат во странство ако им била дадена можност да започнат сопствен бизнис во Србија, доколку добијат стимулативни или станбени кредити или стимулации за подобра научна работа. Министерката рече дека младите луѓе кои заминуваат од Србија се во просек 28,5 години, а секој четврти има висока стручна подготовка.

Истражување: Секој трет студент во Србија сака да оди во странство штом ќе дипломира was last modified: June 22nd, 2018 by Naum Lokoski

Извор: https://a1on.mk/

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

во категорија Eкономија од

Во Македонија за вработување се бараат финансиски службеници, комерцијалисти, наставници, сметководители,  шивачи, работници во производство, возачи, келнери, обезбедувачи и друго. 

На порталот на Агенцијата за вработување има отворени  повеќе од 9.000 огласи.

Се бараат различни профили на работници, со различен степен на образование, и искуство. 

Граѓаните можат да следат што се бара на пазарот на трудот, доколку се во потрага по работа. 

Извор: https://faktor.mk/

Самитот во Брисел ги одложи пратеничките прашања

во категорија Македонија од
Самитот во Брисел ги одложи пратеничките прашања
Следната седмица во парламентот, според информациите, нема да се одржи редовната седница за пратенички прашања поради обврските на повеќемина министри и на премиерот Зоран Заев околу самитот на Европскиот совет во Брисел. Иако редовен термин за пратенички прашања е последниот четврток во месецот, овој пат токму на тој ден во Брисел ќе почне самитот на Европскиот совет, каде што македонските власти се надеваат дека ќе биде „валоризиран“ договорот со Грција – со тоа што на земјава ќе ѝ биде одобрен почеток на преговори со ЕУ.

Претходните денови, во Луксембург, ќе се одржи министерскиот состанок на ЕУ како претходница на самитот на лидерите. Поради тоа, повеќемина членови на владиниот кабинет, вклучително со Заев, шефот на дипломатијата Никола Димитров и вицепремиерот Бујар Османи, од почетокот на следната седмица ќе бидат во Брисел. Поради тоа, седницата за пратенички прашања, наместо на крајот на јуни, ќе се одржи во почетокот на следниот месец – поточно на 2 јули (понеделник). Тогаш премиерот и надлежните министри ќе може да реферираат пред пратениците и за договорот со Грција и за исходот за Македонија на самитот на ЕУ, како и за очекувањата од претстојниот самит на НАТО. (A.M.M.)

Извор: https://nezavisen.mk/mk/

Во Турција в недела се одржуваат претседателски и парламентарни избори

во категорија Регион од

Во Турција в недела, на 24 јуни, ќе се одржат вонредни претседателски и парламентарни избори откако народот на референдум гласаше за воведување претседателски систем на 16 јули минатата година.

Тоа ќе бидат и првите избори што се одржауваат во вонредната состојба воведена во државата по обидот за државен удар во јули 2016 година.

Фаворит е актуелниот шеф, Реџеп Тајип Ердоган, кој речиси 16 години победува на сите избори во кои учествуваше.

Експерти тврдат дека политичкиот јаз во Турција денес е поголем од кога било досега, и ако Ердоган победи на претседателските избори, тоа ќе биде врв на неговата политичка кариера.

Ако, сепак, в недела Ердоган не победи на претседателските избори во првиот круг и е принуден да оди во вториот круг, тоа би можело да остави голема дамка во неговата успешна кариера, велат аналитичари.

Во оваа долга кариера Ердоган претрпе огромни трансформации од 2004 година, кога белгиски Јуропиан Воис го прогласи за „Европска личност на годината”. Тој стана целосна спротивност со она што беше и неговите критичари и опозицијата предупредуваат на негова авторитативност.

Неговата диктатура и авторитативност се повеќе ја критикуваат официјални лица од Европската унија, обвинувајќи го дека намерно ги кочи преговорите кои Турција ги води речиси половина век.

Анкети во предизборниот период, укажуваат дека Ердоган добие меѓу 45 и 55 отсто поддршка од турските граѓани, но реалноста е сосема поинаква, затоа што, според многу толкувања на аналитичари, тој може да добие и 10 отсто помалку поддршка.

Таа помала поддршка би можела да дојде поради тоа што проблемите во Турција почнаа да се акумулираат.

Денешната турска економија се соочува со зголемен број тешкотии – особено по неуспешниот обид за државен удар и вонредната состојба, турската лира опадна за повеќе од 30 отсто, странските инвестиции во целина речиси и да нема, како и опаѓањето на довербата на другите земји во турската економија.

Покрај тоа, Турција во моментов е четврта меѓу земји со највисоки каматни стапки – по Аргентина, Венецуела и Иран.

Аналитичарите велат дека првпат Ердоган нема постигнато нови успеси и не е дури во состојба да се справи со економијата на земјата. Проблеми, исто така, се случуваат во здравството и образованието.

На конечната листа на кандидати за предвремени претседателски избори во трката ќе бидат шест кандидати: Догу Перинчек, Мерал Aксенер, Мухарем Инџе, Реџеп Тајип Ердоган, Селахатин Демирташ и Tемел Карамолаоглу.

Кој и да победи, со новиот претседателски систем на Турција ќе има широки овластувања – претседателски систем на владеење во држава во која веќе нема да има премиер.

Кандидат на најсилната опозициска Народна републиканска партија е Инџе, но не и на лидерот на таа партија, Кемал Киличдароглу, кој е најгласен политички противник на Ердоган.

Кандидатката на опозициската Добра партија е лидерката Акшенер, која е релативно нова политичка опција.

Таа собра за кандидатура 100.000 потписи од граѓаните, што е спротивно на Ердоган и Инџе, кои се номинирани од пратеничките позиции во Парламентот на Турција.

И лидерот на опозициската партија Садет Карамолаоглу собра потребни 100.000 потписи за своја кандидатура.

Народната опозициска Демократска партија го номинираше водачот Демирташ, кој заедно со 12 пратеници од партијата, од крајот на 2016 година, се наоѓа во притвор поради обвиненијата во врска со ПКК.

И опозициската Ватан партија собра потписи од граѓаните и за претседателските избори го номинираше својот водач Паринчек.

Во согласност со законските измени, турскиот парламент ќе има 600 наместо 550 членови во иднина.Претседателот на државата и парламентот се избираат за период од пет години.

Во Турција в недела се одржуваат претседателски и парламентарни избори was last modified: June 22nd, 2018 by Naum Lokoski

Извор: https://a1on.mk/

Се бара решение за финансирањето на медиумите од државата

во категорија Македонија од

Финансиските проблеми на медиумите водат до потребата за субвенции од државата со цел да се зголеми квалитетот и разновидноста на програмите. Ова е особено карактеристично за локалните и регионални медиуми. Но, таквата помош од државата, поголемиот дел од националните медиуми ја гледаат како создавач на проблеми.

Според статистиките на глобално ниво на „Инфограф“, по неколку години нема да имаме други медиуми освен телевизијата и услугите на интернет. Сања Фрковиќ вели дека предизвиците во секторот на медиумите не доаѓаат само од брзите технолошки измени, туку и од демократската зрелост која влијае на развојот на медиумите и на слободата на говор.

Како можно решение на проблемот со финансиите, новинарот Мирче Јовановски и Македонскиот институт за медиуми гледа во формирањето посебен „фонд“ со средства од буџетот со кој би се финансирале медиумите. Тие изработиле документ со можно решение на овој проблем и очекуваат заинтересираните да се вклучат во дискусија за најдоброто можно решение.

Валмира Зендели

Извор:http://www.alsat-m.tv

Оди на почеток