За САД е неприфатлива промената на Дејтон- Комшиќ и Џаферовиќ се сретнаа со Ескобар, на ред е Додик

САД нема да прифатат ништо во врска со промените во Дејтон, изјави претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина Жељко Комшиќ по средбата со заменик-помошникот државен секретар Габриел Ескобар.

Габриел Ескобар / Фото:

Забрана за собири и полициски час: Словенија ги заостри ограничувањата

Во Словенија денеска стапија на сила бројни нови ограничувања поврзани со Ковид-19 со цел да се спречи континуираното ширење на инфекцијата.

Мерките за забрана на собири и полициски час во баровите и рестораните

ВИДЕО | Андоновиќ: САД гарантираат дека војна во БиХ нема да има, но дека санкции се извесни доколку РС и Додик не се држат до договореното

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник на американскиот претседател за Западен Балкан, Габриел Ескобар е во Сараево каде на одовоени средби ќе разговара со членовите на Претседателството на Босна и

Додик за ББС: Република Српска повторно ќе има војска

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик во интервју за Би-Би-Си тврди дека според Уставот БиХ немаат вооружени сили и дека Дејтонскиот мировен договор јасно им дозволува на ентитетите да имаат

Вучиќ: Не донесовме најпаметни решенија во борбата против епидемијата на коронавирус

Откако ја прими третата доза вакцина против ковид претседателот на Србија Александар Вучиќ повторно апелираше граѓаните да се вакцинираат.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска на саемот во Белград, прими „бустер“ доза од

Додик до Ескобар: Залудно доаѓа ако мисли дека кризата во БиХ е предизвикана за да ги сочувам моќта и богатството

Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД), Милорад Додик истакна дека специјалниот пратеник на американскиот претседател Џо Бајден за Западен Балкан, Габриел Ескобар треба да

Вучиќ прими „бустер“ доза против коронавирус

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска на саемот во Белград, ја прими третата, „бустер“ доза од вакцината „Синофарм“ против коронавирус.

Зоран Бекиќ, директор на Здравствениот дом „Савски венац“ кој е задолжен за Белградскиот

Бугарија: Од почетокот на пандемијата со ковид-19 починале 25 005 граѓани

Според последните податоци на Единствениот информативен портал на Бугарија, во последните 24 часа има 2826 новозаразени лица со коронавирус или вкупно 112 651 активни случаи. Тоа се 1908 случаи помалку од претходниот

Состојбата со ковид-19 во регионот е сѐ полоша, најавени се нови рестрикции

Поради зголемениот број новозаразени, во некои од државите во регионот веќе се најавени одредени рестрикции, а во Србија е пристигнат делта плус сојот, за кој се вели дека претставува многу позаразна форма