Германија реши да прави како што ќе ѝ кажат

На почетокот од војната во Украина, германскиот канцелар Олаф Шолц го одржа својот проучен говор „Zeitwende“ во кој објаснува зошто таа војна претставува „историска пресвртница“ за Германија. Што тоа значи за германската

Трајанов: Ковачевски има несериозни политики, ама несериозен е и со замениците министри кои ги предлага

Во Македонија секој ден се покажува дека не можеме да одиме напред. Премиерот вели уште појако одиме кон Европа, мнозинството е стабилно, прашувам како кога гласаа прво 64 пратеници, а сега само

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовска да одговори зошто лажеше дека ЈСП нема никаков долг кон приватните превозници

Го поздравуваме чекорот со кој приватните превозници постигнаа договор со Градот Скопје, и исплата на долгот од 1.5 милиони евра кој Данела Арсовска конечно го призна дека постои, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Со

Тазе сменетите министри за влакно ја избегнаа одлуката на Уставниот суд со која се укинува апанажата за разрешените функционери

Во изјава за „360 степени“ од Уставниот суд велат дека одлуката нема да се спроведува ретроактивно. Тоа значи дека министрите и заменик-министрите кои со реконструкцијата на Владата беа разрешени или си поднесоа

Тренчевска за деветмесечното бебе со туберкулоза: Не се работи за занемарување на дете

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска информира дека досега не се утврдени елементи на занемарување кај деветмесечното бебе со туберкулоза од Куманово хоспитализирано на Интензивна на Клиниката за детски

Николовски: Со замрзнатата цена на лебот ги штитиме граѓаните, не може некој да се богати, а друг да осиромашува

Не може мерки да се носат за некој да се богати, а друг да осиромашува. Владата е на и за граѓаните. Одлуката за замрзнување на цената на брашното беше донесена на база

По дојавите за бомби нема ни онлајн настава: Наставници добиле известување за проблем со лиценците за „Тимс“, од МОН демантираат

Како што „360 степени“ доби информации од повеќе основни и средни училишта во Скопје, учениците се обидувале да се поврзат на апликацијата „Тимс“ за да следат онлајн настава, но безуспешно. Учениците не

Кога закачаш Кинез, ќе ти го каже

Она што загрижува е деструктивното влијание на САД врз светскиот мир и стабилност. Америка е најголемиот произведувач на војни. Во својата 240-годишна историја, САД не војувале само 16 години. САД ги иницираше

Судењето за „Беса транс“ одложено за 31 март

Поради отсуство на застапникот на правното лице „Беса Транс“ како и претставник на Царинска Управа во Основниот кривичен суд Скопје, денеска повторно се одложи судењето за „Беса Транс“ во кое сопственикот на