Жрепката заврши, познат редоследот на претседателските кандидати на гласачкото ливче

Државната изборна комисија денеска ги констатираше редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче. Извлекувањето беше јавно, а го спроведоа претставници на кандидатите. На изборното ливче имињата на кандидатите за претседател на

Матичните лекари неколку часа нема да работат поради убиството на докторот во Железара

Матичните лекари од приватното здравство денеска од 12 до 16 часот нема да работат во знак на револт, откако во петокот нивен колега беше пронајден мртов со убодни рани на паркингот пред

Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, наместа поројни, проследени со ретки грмежи, особено претпладне. На повисоките планини ќе има појава на снег. Ќе дува засилен ветер од

Без лавабоа и со скршени тоалети – реновираното училиште во Струга нема основни услови за хигиена

Децата ни учат во несоодветни хигиенски услови, реагираат родителите на учениците од Основното училиште Браќа Миладиновци во Струга. Советот на родители со допис пред два дена се обратил до раководството на училиштето,

Во ЕУ започна дебата за олеснување на процесот на проширување

Европската Унија изминатава недела започна да работи на реформски идеи со цел да се олесни процесот на проширување. Во образложението на Комисијата се наведува дека „Унијата мора да се продлабочува додека се

Германија не трпи незадоволство

Германската влада е до гуша во проблеми. Анкетите покажуваат дека „семафор коалицијата“ на канцеларот Олаф Шолц – составена од Социјалдемократите, Зелените и Слободните демократи – е најмалку популарната влада од почетокот кога

Експерт за безбедност: Нападот во Москва е една од најголемите операции на џихадистите

Најмалку 133 лица загинаа, а повеќе од 140 се повредени во петокот(22.3) кога вооружени напаѓачи ја нападнаа преполната концертна сала Крокус во западното предградие на Москва. Вашингтон рече дека е веродостојно дека

Во Тетово и Гостивар дополнително полициско присуство на изборите

Минатата недела слушнавме изјави дека во земјава се подготвува некакво „руско сценарио“. Каква е вашата проценка, каква е безбедносната состојба во овој предизборен процес? Суштински проблем е зошто токму владата флагрантно го

Нивите во Полошко останаа необработени-трошоците се високи, а профиот мал

Во последниве години, сè повеќе и повеќе во Полог, може да наидеме на вакви области, незасадени и запоставени. Сето ова е затоа што нема профит, велат земјоделците, кои секој ден мислат да

Таравари: Османи е незаинтересиран за иселувањето на Албанците

Ниту еден од претседателските кандидати не одговари на поканата на Арбен Таравари за дебата за миграцијата што се одржа денеска во Тетово. Таравари рече дека тој очекувал на дебатата да биде присутен