Ескобар: Американските санкции остануваат во игра како начин за справување со корупцијата

„Американските санкции остануваат во игра како начин за справување со корупцијата, но тие не се замена за домашните обвинителства“ – тоа е одговорот на заменикот-помошник државен секретар, Габриел Ескобар, на прашањето дали

Наум Стоилковски со нова гатанка за Артан Груби

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски изминатите неколку дена во Фејсбук видеа во кои кажува гатанки, испраќаше пораки до вицепремиерот Артан Груби. Тоа го направи и денес во ново видео:   ИЗВОР: kurir.mk

Мицкоски: Кога човек е слаб, немоќен и кукавица тогаш за да се прикаже жртва го вовлекува своето семејство

Кога човек е слаб, немоќен и кукавица тогаш за да се прикаже жртва го вовлекува своето семејство, напиша на својот Фејсбук профил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Денес на прес конференција Ковачевски

Серафимовска: Ковачевски знае само за жонглирање со имиња, а со европски вредности нема никаква врска

Велика Стојкова Серафимовска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната расправа за разрешување на замениците министри посочи дека тоа што го зборува премиерот Димитар Ковачевски не кореспондира со реалноста. „Новите министри и сега заменици

Ескобар: Американските санкции не се замена за домашните обвинителства

За евроинтеграциите на Северна Македонија, заменик-помошникот државен секретар, порача дека САД поддржуваат што е можно побрза интеграција на земјава и тој може да ја увери ЕУ дека ќе бидеме продуктивна и доверлива

Лефков: Неизбраниот премиер во експозето најави поинаква дебата, а тука седи незаинтересирано, чита книга и слуша музика како во некој тропски бар

Потписник на овие разрешувања е неизбраниот премиер Ковачевски кој што овде незаинтересирано седи и чита книга, слуша музика налик на некои тропски бар, меѓутоа така оди со користење на државна помош, финансии,

Стојаноски: Ковачевски првин навредува пратеничка, а потоа во неговите лаги свесно си го вплеткува сопственото семејство

Разговараме по точката за разрешување на заменици министри кои како и се до сега никој ниту знае како изгледаат, ниту па по 13 месеци од Владата некој може да каже зошто овој

Владата ја укина субвенционираната струја за производителите зашто не ги намалија цените, ја замрзна и цената на лебот

Замрзнатата цена се однесува на белиот и полубелиот леб – таа ќе изнесува 33 денари за леб со тежина од 450 грама или повеќе. За оние со помала тежина, пак, 33 денари

Бектеши: Компаниите не се оштетени со замрзнувањето на цената на лебот

Не им се ускратува ништо од калкулациите на компаниите, само дополнителниот профит што некои од нив, не повеќе од десетина, сакаат да го прават согласно утврдените планови, рече денеска министерот за економија

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со акција за подигнување на свеста за постоење за ретки болести и луѓето со нив, да ги исправиме неправдите

(Интегрален текст од изјава на Вероника Трајческа од УМС на ВМРО-ДПМНЕ) На последниот ден од месец февруари, традиционално се одбележува Светскиот ден на лицата со ретки болести, ден на кој треба да