Николоски: Честитки за првата македонска крими-серија „Бистра вода“, ентузијастички проект без денар државна помош

Премиерата на македонската серија „Бистра вода“ се одржа вчера. Присутната публика, меѓу кои и голе број политичари и јавни личности, имаше можност да види нешто ново и поинакво. -Премиера на првата епизода

Продолжува собраниската седница за избор на заменици министри

Собранието денеска треба да ја продолжи 104-тата седница со дебата по четвртата точка на дневниот ред – Предлог за именување на заменици министри во Владата. Пратениците ќе ја продолжат вчера започнатата расправа

И денеска дожд, еве од кога се очекува стабилизирање на времето

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне и во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи два до девет степени,

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи, завршија сите потребни проверки

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во

ПРЕПОРАКИТЕ ОД СТРАЗБУР НЕ СЕ ЗА БРИШЕЊЕ ПОД Судијата Илија Трпков ќе ја брани честа и знаењето на македонските судови

Неодамнешната одлука на Европскиот суд за човекови права ги разочара и двете засегнати страни во спорот покренат по поништувањето на аболициите дадени од претседателот Ѓорге Иванов. Владата веднаш се истрча и еуфорично

Петкоска: Ковачевски кој ги предлага замениците министри нема аргументи зошто ги предлага, а институциите каде ги предлага веќе ги снемува

На денешната собраниска седница пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Лидија Петкоска истакна дека говорот на премиерот Ковачевски бил мизерен, злобен и интелектуално лимитиран говор. „Мизерен, злобен и интелектуално лимитиран говор после кој

Владата молчи, Собранието ги игнорира, а ЕУ само делумно одговара на прашањата што ги отвори необичното писмо на амбасадорот на Австрија

„360 степени“ испрати прашања до владината прес-служба, а се обиде да го добие и претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, но и од двете места – молк за писмото на австрискиот

Кој ја исклучи струјата на огнената група? Груби: Измислици, не беше исклучена струјата

Огнената група продолжува со средбите со граѓаните и структурите кои ги поддржуваат. Синоќа беа во Чаир каде неколку пати имаа проблем со струјата. Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу рече дека ова намерно

Пренџов: Ковачевски ја изигрува волјата на гласачите, тие не гласаа Алијанса за Албанците да биде со ДУИ во Влада

За кучињата скитници побаравте помош од Брисел, дали сега побаравте помош за лебот од Брисел. Во една држава во која нема леб на полиците, а килограм кромид 80 денари ниту една реченица