Трибина „Македонскиот драмски автор на сцената на МНТ“ по повод 78 години од првата премиера во националниот театар

На трети април, во понеделник, во 12 часот ќе се одржи трибина „Македонскиот драмски автор на сцената на МНТ“ на малата сцена  по повод 78 години од првата премиера на националниот театар.

Голем маскенбал по повод Денот на шегата во Ѓорче Петров

По повод Денот на шегата Општина Ѓорче Петров организираше голем маскенбал за најмладите жители во реонскиот парк во општината. Учество земаа сите градинки и основни училишта, кои беа и дел од организацискиот

Путин ги разреши руските амбасадори во Естонија и Латвија

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин денес ги разреши руските амбасадори во Естонија и Латвија, пренесува Анадолу. Рускиот амбасадор Владимир Липаев ја напушти Естонија на почетокот на февруари, откако Русија го

На церемонија во Истанбул претставена платформата за дигитални вести ТРТ Африка

ИСТАНБУЛ (АА) – Во Истанбул, Туркије, се одржа првиот самит на Радиодифузната унија ТРТ – Африка, и свечена церемонија на која е претставена ТРТ Африка, новата платформа за дигитални вести на турскиот

Кипар укинува голем дел од Ковид мерките

Укинување на задолжителната маска во јавниот превоз, намалување на плафонот на цените на тестовите, укинување на задолжителниот сертификат за вработените во болниците и центрите за стари лица, укинување на задолжителната изолација од

Над: Словачка планира да го зголеми производството на муниција за снабдување на Украина

Словачка планира да го зголеми производството на муниција и артилериски гранати за Украина, изјави денеска министерот за одбрана Јарослав Над додека патувал со воз за Киев, јави ДПА. Коментарите на Над се

Грк пронајден починат во стан во Карпош

60-годишен Грк вчера бил пронајден починат во стан во Карпош. -На 30.03.2023 околу 11.55 часот во Полициска станица Карпош, И.С. од Скопје пријавил дека во стан на подрачје на Карпош, го пронашол

Туркије: Во болница во Кахраманмараш по земјотресот родени 625 бебиња

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – ТУНАХАН АКЃУН/АЛИ РИЗА АКИР – Во болницата во турската област Кахраманмараш, која беше погодена од разорните земјотреси на 6 февруари, изминатиот период се родени 625 бебиња, јавува Анадолу. Родилиштето

НОВИОТ ФИЛМ НА СКОРСЕЗЕ ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРА НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Со нетрпение очекуваниот нов филм на Мартин Скорсезе, „Убијци на Цветната Месечина“ (Killers of the Flower Moon), ќе има светска премиера на годинашниот Кански филмски фестивал во 2023, потврдија организаторите. Филмот е