Априлијада во Скопје

Во Скопје со повеќе настани денеска се одбележува 1 април – Денот на шегата. Вообичено, на овој ден дефилираат најмладите маскирани во суперхерои, принцези, ликови од цртани филмови. Најшарениот, најрадосниот и најзабавниот

Лукашенко го брани распоредувањето руско тактичко нуклеарно оружје, вели иницијативата била негова 

Според белорускиот претседател Минск ќе може да врши контрола над целото нуклеарно оружје што ќе биде распредено на територијата на земјата, што е пак во спротивност со она што го рече претседателот

Гордана Јанкулоска во Идризово џогира, чита книги и стоички се справува со дискриминациите – вели нејзиниот сопруг и адвокат

Мојата 75-годишна мајка ја игра улогата на мајка на 4-годишниот Петар, вели Влатко Илиевски, кој им се заблагодарува на воспитувачките во градинката кои го прифатиле како свое дете Јанкулоска во „Идризово“ комуницира

ММФ одобри финансиски пакет од 15,6 милијарди долари за Украина

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри четиригодишен финансиски пакет за Украина во износ од 15,6 милијарди долари како дел од меѓународниот пакет за поддршка во вкупна вредност од 115 милијарди

Уапсена банда која шверцувала 17 тони кокаин во Европа

Бразилските и европските власти разбија мрежа на шверцери на дрога осомничени дека испратиле повеќе од 17 тони кокаин во Европа, соопшти денеска Европската полициска служба (Европол). Уапсени се вкупно 15 лица, а

Франција и Германија очекуваат од Вучиќ и Курти да почнат со спроведување на договореното, во спротивно ќе сносат последици 

Амбасадорот на Франција во Косово очекува косовската влада да иницира преговори за формирање на Заедницата на општини со српско мнозинство и додаде дека „деновиве се очекуваат состаноци“, по тој повод. Тој, исто

Исландскиот селектор доби отказ

Раководството на Фудбалската федерација на Исланд (КСИ) му врачи отказ на селекторот Арнар Видарсон само неколку денови по убедливиот триумф од 7-0 над Лихтенштајн во евроквалификациите, но за 45-годишниот стратег тоа беше

Почина Горан Ѓошев, доктор од академијата на ФФМ

Ненадејно почина Горан Ѓошев, вработен во Фудбалската Федерација на Македонија, како медицинско лице и воедно задолжен за децата кои престојуваат во Академијата. Ѓошев беше неизбежен дел од генерации македонски фудбалери, како техничко

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди јужна Грција. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот се случил на 71 километар јужно од Атина. Епицентарот на земјотресот бил

Ердоган официјално ја започна кампањата за претседателските избори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска официјално ја започна кампањата за претседателските избори со посета на југот на земјата, кој беше тешко оштетен од земјотресот на 6 февруари. „Дојдовме за да ви