Првоаприлски маскенбал во сите училишта во Општина Петровец

По повод „Ден на шегата“, денеска се организираше првоаприлски маскенбал во сите училишта на територијата на Општина Петровец. Градоначалникот Борче Митевски заедно со директорката на ООУ „Кочо Рацин“ од Петровец, Виолета Јаневска

Приведени четири лица во Скопје поради дрога

Во текот на вчерашниот ден полициски службеници привеле четири лица поради дрога. Најпрво во 14.30 часот на подрачјето на Карпош, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле

Украина: Стапи во сила закон со кој се дозволува забрана на медиумите без судска одлука

МОСКВА (АА) – Во Украина денес стапи во сила контроверзниот закон на кој Владата му дава овластување да забранува медиуми без судска пресуда, јавува Анадолу. Со законот, кој го изработи владејачката партија

Детали за убиството кај Млечен: Осомничениот пукал неколкупати, потоа со кундакот удирал во главата на жртвата

Убиениот, кој бил во алкохолизирана состојба, осомничениот и уште две лица пристигнале заедно во казиното, играле на апаратите, а потоа се скарале. Подигнати се траги од местото на убиството, а обезбедени се

Секојдневно сме сведоци на покачувања во другите сектори, освен секторот култура кој останува на маргините, протест на вработените во Министерството за култура

Ние добивме леб од 33 денари, а министри со плата од 1.800 евра со која ќе можат да си купат што сакаат“ истакнаа вработените во Министерството за култура кои шести ден протестираат

МВР со детали за верижниот судир во Аеродром

Утрово се случила сообраќајна незгода во скопски Аеродром во која учествувале четири возила. -На 31.03.2023 во 07.30 часот на бул. „Србија“ настанала сообраќајна незгода помеѓу ПМВ „Сузуки Витара“ со скопски регистарски ознаки

Уапсен сообраќаен инспектор за железничката несреќа во Грција

Сообраќајниот инспектор на Грчките железници денеска е приведен поради железничката несреќа од 28 февруари во која во Темпи загинаа 57 лица, објави „Катимерини“. Главниот инспектор Димитрис Николау (63) во несреќата е обвинет

Украина ќе ги бојкотира меѓународните натпреварувања со руски спортисти

Властите во Киев соопштија денеска дека на украинските спортисти нема да им биде дозволено да учествуваат во квалификациите за Олимписките игри 2024 во Париз доколку на нив мораат да се натпреваруваат против

Герасимовски: Секогаш сум донирал и ќе донирам од платата за поддршка на граѓаните

Секогаш сум донирал и ќе донирам за потребите на граѓаните, истакна градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во денешното гостување во Студио 10 на Телевизија 24. Прашан за одлуката на Управниот суд