ВИДЕО: Со вулгарен тон Додик му порача на американскиот пратеник Габриел Ескобар: Не ми е грижа за санкциите, јас го поминав тоа

Претседател на СНСД и член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, покажа преписка од вчерашниот разговор со заменик -помошникот државен секретар за Западен Балкан, Габриел Ескобар,

Додик прочита од транскриптот во

Турски агент на разузнавачката служба уапсен во Германија

Германското обвинителство соопшти дека отворило истрага против Турчин кој е уапсен во Дизелдорф под сомнение дека шпионирал приврзаници на движењето Фетулах Ѓулен.

Осомничениот, идентификуван како Али Д., во согласност со германските правила за

ВИДЕО: Сомалија ја отвори првата фабрика за кислород, која ќе помогне во лекувањето на Ковид-19

Првата јавна фабрика за кислород во Сомалија беше отворена во четвртокот, во зрак на надеж за земја во која спасувачкиот третман за коронавирусот во голема мерка беше недостапен за пациентите за време

Изминатиот месец во САД запленети 6.5 милиони фалсификувани долари и евра

Службеници на царината на САД во Филаделфија заплениле фалсификувани банкноти во евра и долари во вредност од над 6.5 милиони долари, се наведува во синоќешното соопштение на американската Царинска служба.  

Парите пристигнале

Средба во белата куќа на францускиот амбасадор и советникот за национална безбедност на Бајден

Советникот за национална безбадност на американскиот претседател, Џејк Саливан, синоќа во Белата куќа се сретна со францускиот амбасадор Филип Етијен, кој се врати во американската престолнина по острите несогласувања меѓу двете земји. 

Двајцата

Пакистан им забрани на невакцинираните да патуваат на домашни летови

Пакистан од денеска им забрани на невакцинираните возрасни лица да патуваат на домашни летови, во обид да се зголеми стапката на вакцинација и да се избегнат нови заклучувања поради коронавирусот.

Министерот за авијација

„Гаспром” започна со испорака на гас за Унгарија, но ја заобиколи Украина

 „Гаспром” од денеска почна да испорачува гас за Унгарија преку гасоводот „Балкански тек”, во согласност со договорот потпишан на 27-ми септември.

Будимпешта и „Гаспром” пред неколку дена го потпишаа договорот за снабдување со

Озлем Туречи: Коронавирусот ќе остане меѓу нас уште неколку години

Коосновачката на фармацевтската компанија „БиоНТек“, Озлем Туречи, изјави дека коронавирусот сигурно ќе остане меѓу населението уште неколку години.

Во изјава за американската телевизија Си-Ен-Би-Си, Туречи нагласи дека светот се уште се бори против

Италија: Градоначалник кој им помагаше на мигрантите осуден на 13 години затвор

Поранешен градоначалник од Италија, кој ја ревитализира неговата заедница со прифаќање и интегрирање на мигранти, е осуден на 13 години затвор за помагање на илегалната миграција и за „неправилности“ во менаџирањето со

ВИДЕО: Седумкатница се урна како кула од карти од лизгање на земјиште во Индија

Силните дождови кои деновиве ја зафатија Индија предизвикаа лизгање на земјиштето во повеќе делови од земјата, а најголема штета имаше во северната држава Химахал Прадеш.

Индиските медиуми денеска пренесоа снимка на која