Најмалку едно лице загина во напад со беспилотно летало во западна Украина

ИСТАНБУЛ (АА) – Најмалку едно лице загина, а четири се повредени во напад со беспилотно летало во западниот украински град Хмелницки, објави градоначалникот на градот Олександр Симчишин, пренесува Анадолу. Тој на социјалната

Зеленски го разреши командантот на украинските здружени сили генерал-мајор Москалов

Командантот на операциите на здружените сили на Украина, Едуард Михаилович Москалов е разрешен од должноста, соопшти денеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Генерал-мајор Москалов беше назначен на функцијата во март минатата година,

Зеленски разреши висок воен командант на украинската војска

Во указот на Зеленски, објавен на веб-страницата на украинското претседателство, кусо се наведува дека се бара Едуард Москаљов да биде разрешен од позицијата командант на обединетите сили, без притоа да даде објаснување

Израелскиот претседател го осуди нападот на израелските доселеници во Наблус

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Израел, Исак Херцог, го осуди нападот на еврејските доселеници во градот Наблус на Западниот Брег, кој е под израелска окупација, и рече: „Ова не е наш пат“,

Републиканците во САД бараат лојалност од членовите кои учествуваат во изборните дебати

Претседателката на Националниот комитет на Републиканската партија, Рона МекДаниел изјави дека сите членови на партијата кои сакаат да учествуваат во дебатите за избор на републикански претседателски кандидат на изборите во 2024 година

Руски извидувачки авион оштетен во саботажа на опозицијата во Белорусија

Горда сум на сите Белоруси што продолжуваат да се спротивставуваат на руската хибридна окупација на Белорусија и се борат за слободата на Украина, напиша лидерката на опозицијата Свјетлана Тихановска Руски воен авион

По убиството на двајца Израелци, убиен е Палестинец, запалени куќи на Западниот Брег

Вооружен Палестинец вчера уби двајца Израелци на окупираниот Западен Брег, што поттикна напади од израелски доселеници врз палестински куќи и автомобили во кои е убиен еден Палестинец, соопштија вчера официјални претставници. Сè

Руски извидувачки авион оштетен во саботажа со дрон во Белорусија

Горда сум на сите Белоруси кои продолжуваат да се спротивставуваат на руската хибридна окупација на Белорусија и се борат за слободата на Украина, напиша лидерката на опозицијата Свјетлана Тихановска Руски воен авион

Снегот ја отсече Далмација од остатокот на Хрватска: Колапс во сообраќајот, отворени прифатни центри за заглавените патници

Спасувачки екипи и механизација за расчистување на патиштата се на терен, како и голем број полицајци кои ги исклучуваат возилата од сообраќај од патиштата кои се непроодни и ги упатуваат да се

Вечниот Мило Ѓукановиќ сака трет мандат: Изборите за него и партијата се битка за политички живот или смрт

Аналитичарите посочуваат дека партијата ДПС немала друг избор освен Ѓукановиќ, но и дека ова е последна шанса за враќање на власт. Според последните податоци од црногорската ДИК, освен Ѓукановиќ, во трка на