Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени ја погоди Индонезија

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот Танимбар во Индонезија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот се случил на длабочина од 97 километри, посочуваат од

Велика Британија размислува да ја снабди Украина со тенкови

Според информациите, сè уште не е донесена конечна одлука, но таквиот потег ќе ја направи Британија првата нација која одговорила на молбите на украинските лидери до западните сојузници да ја опремат нејзината

Николоски: Со промена на власта, со предвремени избори работите во државата ќе почнат да се средуваат пополека, расположението кај граѓаните ќе биде на подобро

„Ова ќе е економски тешка година затоа што јасно е дека војната во Украина ќе трае долго како што стојат сега работите, но постојат и многу работи кои што дома можат да

Бразил: Бројот на уапсени приврзаници на Болсонаро порасна на околу 1 500

Запленети се и околу 40 автобуси кои ги користеле демонстрантите Фото: EPA-EFE/ANDRE BORGES Бројот на уапсени ултрадесничари во Бразил, приврзаници на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, кои вчера упаднаа во Конгресот, претседателската палата

ОН: Озонската обвивка постепено се обновува

Озонската обвивка полека, но забележливо се обновува, и со таа брзина, „озонската дупка“ над Антарктикот, каде што слојот е најтенок, целосно би се пополнил за околу 43 години, се наведува во новиот

Папата Франциск ги осуди смртните казни во Иран поврзани со антивладините демонстрации

Противењето на Ватикан за абортусот е како и неговото противењето на смртната казна, бидејќи и двата чина се нарушување на основното право на живот, рече папата Photo: EPA-EFE/FABIO FRUSTACI Папата Франциск денеска

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

Луксузните автомобили не се погодени од кризата на трошоците за живот, бидејќи британскиот производител на автомобили Ролс-Ројс во 2022 оствари најголема годишна продажба со вкупно 6.021 продадени примероци. Ова претставува зголемување од

Столтенберг: Време е Шведска да влезе во НАТО, таа направи сè што бара Турција

Време е Шведска да стане членка на НАТО, бидејќи направи сè што е потребно Турција да го одобри нејзиното приклучување, изјави денеска генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг. – Дојде време процесот

Новиот МНР на Кина по традиција ја избра Африка за прва посета во странство

Новиот министер за надворешни работи на Кина, Чин Ганг денеска ја почнува седумдневната посета на Африка. Според агенцијата Синхуа, Чин Ганг од денеска до 16 јануари ќе ги посети Етиопија, Габон, Ангола,

Вооружени напаѓачи киднапираа 30 лица од железничка станица во Нигерија

Вооружени лица киднапираа повеќе од 30 луѓе во напад на железничка станица во јужна Нигерија, соопштија денеска полицијата и локалните власти. Киднапирањата се вообичаени во Нигерија, особено во северозападните и централните делови