Кремљ ги оцени како апсурдни новите санкции на ЕУ воведени против Москва

Кремљ ги оцени како апсурдни новите санкции на ЕУ, воведени против Москва, пренесоа светските агенции. Десеттиот пакет европски санкции беше одобрен по повод годишнината од руската инвазија на Украина и опфаќаат 121

Гутереш: „Војната на Русија против Украина предизвика масовно кршење на човековите права“

ЖЕНЕВА (АА) – Војната на Русија против Украина предизвика опсежно кршење на човековите права, изјави генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, на отворањето на 52-та седница на Советот за човекови

Еден загинат и четворица повредени во руски напад со дронови во западна Украина

дно лице загина, а четворица се ранети во западна Украина во руски напад, што ноќеска бил извршен со десетина ирански беспилотни летала, соопштија украинските власти. Загинатиот бил спасител, а бил убиен додека

(ВИДЕО) Земјотрес со јачина од 5,2 степени повторно ја погоди Турција

Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од градот Малатија. Засега нема информации за евентуални повредени и жртви Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала утринава повторно ја погоди источна

Детали за денешниот земјотрес во Турција

Турција, претпладнево, во 10 часот, беше потресена од нов силен земјотрес, што, според ЕМСЦ (EMSC), имаше магнитуда од 5,2 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од пет километри,

На 9 март продолжуваат преговорите со Финска и Шведска за нивниот влез во НАТО, најави Турција

Кон крајот на јануари Турција ги прекина преговорите со двете земји и го одложи трипартитниот состанок предвиден за февруари, по неколкуте демонстрации против Турција и исламот во кои лидерот на данската екстремно

Најмалку едно лице загина во напад со беспилотно летало во западна Украина

ИСТАНБУЛ (АА) – Најмалку едно лице загина, а четири се повредени во напад со беспилотно летало во западниот украински град Хмелницки, објави градоначалникот на градот Олександр Симчишин, пренесува Анадолу. Тој на социјалната

Зеленски го разреши командантот на украинските здружени сили генерал-мајор Москалов

Командантот на операциите на здружените сили на Украина, Едуард Михаилович Москалов е разрешен од должноста, соопшти денеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Генерал-мајор Москалов беше назначен на функцијата во март минатата година,

Зеленски разреши висок воен командант на украинската војска

Во указот на Зеленски, објавен на веб-страницата на украинското претседателство, кусо се наведува дека се бара Едуард Москаљов да биде разрешен од позицијата командант на обединетите сили, без притоа да даде објаснување

Израелскиот претседател го осуди нападот на израелските доселеници во Наблус

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателот на Израел, Исак Херцог, го осуди нападот на еврејските доселеници во градот Наблус на Западниот Брег, кој е под израелска окупација, и рече: „Ова не е наш пат“,