(ФОТО) Протест во Косовска Митровица против Заедницата на српски општини: „Не сакаме Косово да стане Босна“

Протестот го организираше поранешниот градоначалник на Јужна Митровица кој по завршувањето рече дека граѓаните испратиле јасна порака дека не сакаат од Косово да се направи нова Босна и оти Косово е независна,

(ВИДЕО) Зеленски покажа каде живее во време на војната: Чува и едно „сако за победа“

Украинскиот претседател го покажа и гардероберот. Најголем дел од облеката е во маслинесто-зелена боја, но чува и неколку одела. За едно од сакоата рече дека „го чува за победа“ и е симбол

Палестинец уби двајца доселеници на Западниот Брег

Палестински напаѓач уби двајца еврејски доселеници во нивниот автомобил денеска на окупираниот Западен Брег, соопштија израелските власти. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, што се случи кога израелските и палестинските

Путин и Вучиќ му го честитаа роденденот на Ердоган

ИСТАНБУЛ (АА) – Претседателите на Русија, Узбекистан и Србија во телефонски разговори со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, му го честитаа роденденот, известува Анадолу. Дирекцијата за комуникации на Претседателството на Туркије

(ВИДЕО) Повеќе од 40 мигранти се удавија во чамец превртен во близина на Италија, меѓу жртвите има и деца

Најмалку 40 мигранти настрадаа во бродолом на источниот брег на Калабрија, Италија. Меѓу жртвите, како што пренесуваат светските медиуми, има и неколку деца и бебе. Во моментот на несреќата, како што пренесе

Брод со мигранти потона во близина на Италија, има најмалку 40 загинати

Италијанската крајбрежна стража и пожарникарите пронајдоа повеќе од 40 тела откако брод со мигранти потона во близина на италијанскиот источен брег, во регионот Калабрија, пренесе агенцијата АП. Државната телевизија РАИ јави дека

Путин: Русија против новиот светски поредок обликуван според интересите на САД

ИСТАНБУЛ (АА) – Русија се противи на новиот светски поредок што се обликува исклучиво во интерес на САД, изјави рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Анадолу. „Против што сме? Против фактот дека новиот

Руските сили вчера извршија 19 воздушни и 14 ракетни напади

КИЕВ (АА) – Генералштабот на украинската Војска соопшти дека руските сили вчера извеле 19 воздушни и 14 артилериски напади врз територијата на Украина, известува Анадолу. Во соопштението се наведува дека Русија ги

ВИДЕО кое го обиколи светот: Мега-затворот во Салвадор ги прими првите 2000 затвореници: Убијци, дилери, крадци

Во голема операција на салвадорските затворски власти беа преместени две илјади затвореници. Убијци, дилери, крадци, со избричени глави и боси нозе тргнаа со автобуси до целта. Целата рута по која патувале била