Во Северна Кореја шест месеци принудна работа за родителите и пет години казна за децата кои гледаат холивудски или јужнокорејски филмови

Северна Кореја воведе „Инминбан“, што значи дека родителите на детето за кое ќе се утврди дека гледало холивудски филм ќе завршат шест месеци во логор за принудна работа. Родителите на син или

ЕУ го објави предлог-договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија

ПРИШТИНА (АА) – Надворешната служба на Европската Унија (ЕЕАС) го објави предлог-договорот за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија, пренесува Анадолу. По синоќешната средба меѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот

Светска банка: Штетите од земјотресите во Турција надминуваат 34 милијарди долари

Земјотресот со јачина од 7,8 степени и бројните последователни потреси во јужна Турција од 6 февруари, предизвикаа штета од над 34 милијарди долари, процени Светската банка. Таа институција наведе дека во проценката

По три години, Хонгконг ја укина обврската за носење маски: Се враќаме во нормала

Административните региони Хонгконг и Макао ја следат кинеската политика на нулта толеранција за коронавирусот во последните три години. Хонгконг почна да ги укинува рестриктивните мерки минатата година, но обврската за носење маски

Домаќинствата во Европа се мачат да ги платат сметките поради зголемените трошоци за живот

Започна со енергијата, но кризата со зголемените трошоци за живот сега се прошири на сите сектори и ја погодува цела Европа и пошироко. Проблемот има многу компоненти, но онаа што најмногу ги

ЕУ го објави целиот предлог-договор за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија

Во текстот на европскиот предлог се наведува дека страните од договорот се свесни за својата одговорност да го зачуваат мирот,  посветени на придонес кон плодната регионална соработка и безбедност во Европа и

Канада им забрани на државните службеници да користат TикТок на официјалните мобилни телефони

Одлуката на Отава доаѓа неколку дена откако Европската комисија воведе слична забрана и е знак на зголемена загриженост поради кинеската апликација за социјални медиуми за која се верува дека е блиска до

Борел по средбата со Вучиќ и Курти: Постигнат е напредок, потребна е дополнителна работа

По разговорот со Борел и Курти, Вучиќ за медиумите изјави дека била исклучително тешка средба и дека ќе има уште една средба на 18 март во Северна Македонија, кога Борел ќе го