Василев: Доколку конекцијата на Бугарија со Грција беше готова, гасот ќе беше за 20 отсто поевтин, место да е 30 отсто поскап

Доколку гасната конекција меѓу Бугарија и Грција беше готова, природниот гас денеска ќе беше 20 отсто поевтин, место да е 30 отсто поскап, за БНТ искоментира поранешниот бугарски министер за финансии, Асен

Мишел: ЕУ и Западен Балкан треба да работат за силна, стабилна и обединета Европа

Лидерите на земјите-членки на ЕУ следната недела на неформална работна вечера во Крањ, пред ЕУ- Самит на Западен Балкан би требало да разговараат за улогата на Унијата на меѓународната сцена по настаните во

Разговор Столтенбег – Лајчак: Трајно политичко решение е во корист на НАТО и ЕУ

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, денеска објави дека разговарал со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, за договорот за намалување на тензиите на северот на Косово и Метохија и рече

Aндоновиќ: Решена последицата останува проблемот – сите страни задоволни

Единаесеттата ноќ од протестот на Јариње помина мирно, и не беше регистриран ниту еден инцидент. Силите на на специјалната единица Росу се уште се на своите позиции, Србите остануват и денеска на

Косово и Србија се договорија за регистарските таблички

Косово и Србија со посредство на Европската унија вчера постигнаа договор за регистарските таблички откако главните преговарачи од српска и косовска страна речиси два дена имаа одвоени билатерални преговори со специјалниот претставник

Словенечкиот уставен суд ја суспендира одлуката за задолжителна вакцинација на државните службеници

Словенечкиот Уставен суд денеска привремено ја суспендираше владината одлука за задолжително вакцинирање на државните службеници, со образложение дека се кршат нивните работнички права, пренесува Н1.си.

Неколку синдикати побараа ревизија на уставноста на одлуката

Ризваноли: Косовската влада го отфрли проектот за гасоводот

Министерката за економија на Косово, Артане Ризваноли, објави дека Владата на Косово нема да продолжи со проектот за поврзување на земјата со постојниот гасовод во Република Северна Македонија, проект поддржан од американската

Курти: Србија треба да се навикне на реципроцитет од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека, со денешниот договор со српската страна за решавање на последниот спор по воведувањето на времените таблички за возилата кои влегуваат од Србија, Косово воспостави реципроцитет во

Мицотакис: Нeма трка за вооружување со Турција, ние го штитиме грчкиот интегритет

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека Грција нема намера да се натпреварува со Турција во вооружувањето и дека се надева дека двете земји ќе можат да ги усогласат разликите преку дијалог, но дека Грција