ФОТО+ВИДЕО: Нов протест во Љубљана против ковид мерките

Денеска на улиците на Љубљана се случи нов масовен протест против ковид мерките кои се на сила во земјата. За разлика од претходните, засега овој протест е без немири, пренесува 24ур. 

Полицијата објави дека протестот повторно не

Јохансон: Западен Балкан не е засегнат од предлогот за суспендирање на безвизниот режим

Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон, реагираше на документот објавен во ЕУОбсервер утрово во кој се вели дека е доведен во прашање безвизниот режим со ЕУ за источните земји, јави дописничката на

Криминална група шверцувала алкохолни пијалоци од Бугарија во Грција

Во пет различни делови на Грција уапсени се 12 лица, членови на криминална организација која од Бугарија, нелегално внесувала чист алкохол и алкохолни пијалаци и ги пласирала на домашниот пазар, а процените

Фон дер Лајен денеска и утре ќе престојува во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која денеска и утре ќе престојува во Србија, објави прес-службата на претседателот на Србија.

Белградските медиуми објавија

Операција „Мусала“: Разбиен балкански нарко картел, уапсен клучен член

Во меѓународната операција „Мусала“, разбиена е една од најсилните криминални групи, откако биле ставени лисици на главниот логистичар и сметководител на кланот. 

Црногорскиот државјанин кој живее во Нови Сад, Небојша П. (50), познат како Небо,

ЕУ веќе не може да гарантира дека земјите од Западен Балкан ќе станат членки, пишува Ројтерс

Поради страв од можни реакции во земјите членки, Брисел повеќе не може да гарантира дека шесте балкански земји, меѓу кои и Северна Македонија, кои претходно добија ветувања и уверувања за европска иднина,

САД ги укинуваат визите за хрватските граѓани

САД ги укинуваат визите за хрватските граѓани најдоцна до 1 декември годинава.  

Ова денеска го соопшти американскиот секретар за внатрешна безбедност Алехандро Мајоркас, а информациите за тоа штотуку се објавени на официјалната веб

Во Република Српска наместо медицински, во ковид центрите користен индустриски кислород

Опозицијата бара оставка од Владата на Република Српска. Денешната седница на Народното собрание на Република Српска започна со барањата на пратениците на опозициските партии Владата на Република Српска да поднесе оставка поради

Веб-сајтови и профили на социјални мрежи во Грција ширеле лажни вести за вакцината и Ковид-19

Четири сајтови и шест профили на социјалните мрежи откри Дирекцијата за борба со кибер криминал на грчката полиција по завршениот прв дел од истрагата поврзана со ширење лажни вести и поттикнување на