Излезни анкети во Бугарија: Радев победи на претседателските избори во Бугарија со 65,7 отсто гласови, за Герџиков 31,5 отсто

 Резултатите од излезната анкета на агенциите Галуп и Тренд, нарачана и платена од НОВА, покажуваат дека актуелниот претседател на Бугарија Румен Радев, кој е кандидат за втор мандат, добил поддршка од 65,7

Пад на бројките на новозаболени со ковид во Словенија

Во Словенија во изминатите 24 часа се регистрирани 2.245 нови случаи на коронавирус, што е благо намалување во однос на претходната недела, а починале уште 19 пациенти, покажуваат денешните податоци на Националниот

Галуп: Излезноста на претседателските избори во Бугарија до 9 часот е 3,5 отсто

Излезноста во Бугарија до 9 часот е 3,5 отсто, што е малку пониска од истиот период во првиот круг, изјави за БНР извршниот директор на Галуп интернешнал Балкан, Парван Симеонов.

Во првиот круг

Германски новинар уапсен во Хрватска, им помагал на мигранти да ја преминат границата

При илегалниот влез од БиХ во Хрватска, хрватската полиција во близина на Цетинград открила осум странци, меѓу кои и германски новинар (44) кому потоа му се судело за нелегален влез и криумчарење

Започна вториот круг од претседателските избори во Бугарија

Во Бугарија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, пренесува БГНЕС.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, на 14 ноември, на првиот круг од изборите, најмногу гласови доби актуелниот претседател

ФОТО+ВИДЕО: Масовен протест во Загреб против ковид сертификатите и епидемиолошките мерки

Денес во Загреб се одржа масовен протест против ковид сертификатите за вакцинален статус и епидемиолошките мерки за превенција од ковид.

На протестот, според хрватските медиуми, се собраа 15.000 луѓе кои побараа укинување на

Виетнамски работници на градилиште на кинеска фабрика во Србија плачат за помош

Асошиејтед прес денеска објави репортажа за тешките услови за живот на виетнамските работници на градилиштето на кинеската компанија Линглонг кај Зрењанин во Србија во која се вели дека додека српските и кинеските

Албанските граѓани најбројни баратели на азил во ЕУ од земјите во регионот 

Летните месеци од оваа година бележат рекордно зголемување на бројот на баратели на азил од Албанија во земјите на Европската унија, со што и понатаму се најбројни споредено со земјите од регионот,  пренесува