Каракачанов: Ова беше најпростачкиот парламентарен состав во историјата на Бугарија

Контроверзниот лидер на ВМРО Красимир Каракачанов гостуваше на БТВ во емисијата „Оваа сабота и недела“ и се осврна на неколку актуелни теми.

Каракачанов пред сѐ зборуваше за третите по ред парламентарни избори во

Истовремени претседателски и парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

Бугарскиот претседател Румен Радев предмалку за време на посетата на бугарскиот град Плевен, на јавноста ѝ соопшти оти одлучил претседателските и парламентарните избори во земјата да се одржат истовремено на 14 ноември.

Причината

Македонска снаа нова претседателка на Парламентот на Албанија

Вчера започна со работа новиот пратенички состав на албанскиот законодавен дом а во  вториот дел од седницата, што се одржа доцна попладне, беа верификувани мандатите на 140-те пратеници.

Седницата продолжи со изборот на

ВИДЕО: Семејството на црногорскиот премиер сака да ја напушти Србија поради инцидент со полицијата

Семејството на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ одлучило да ја напушти Србија поради наводен инцидент со тамошната полиција што се случил синоќа, пишува подгорички Вијести.

Но од МВР на Србија соопштија дека не е

Радев го прашал лидерот на ДПС Карадај која му е татковина – затоа нема да добие поддршка за втор мандат  

Парламентарната партија Движење за права и слободи нема да го поддржи Румен Радев на претстојните претседателски избори во Бугарија, изјави пратеникот од партијата Јордан Цонев во емисијата „Панорама” на Бугарската национална телевизија.

Според дописникот

Радев го прашал лидерот на ДПС Карадај која му е татковина – затоа нема да добие поддршка за втор претседателски мандат  

Парламентарната партија Движење за права и слободи нема да го поддржи Румен Радев на претстојните претседателски избори во Бугарија, изјави пратеникот од партијата Јордан Цонев во емисијата „Панорама” на Бугарската национална телевизија.

Според дописникот

ВИДЕО: Голема корупциска афера во Хрватска, популарен политичар се соочува со десет години затвор

Жупанот на Меѓумурската Жупанија, Матија Посавец, е уапсен денеска во рамките на голема истрага за корупција во Хрватска, а тој, меѓу другото, е осомничен дека примил мито од 10.000 куни (околу 1.300

Бугарија: Лековите за ковид-19 ќе бидат бесплатни за пациентите кои се лекуваат дома

Лекарствата неопходни за лекување на Ковид-19 во домашни услови ќе бидат бесплатни, најави денеска бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров, според БГНЕС.

Лековите кои најчесто се користат за лекување на заразата со коронавирусот

Во Црна Гора нови ковид мерки, приоритет вакцинацијата

Министерката за здравство на Црна Гора, Јелена Боровиниќ Бојовиќ изјави дека здравствените власти одлучиле да и дадат приоритет на имунизацијата, наместо полициски час на територијата на државата, јави РТЦГ.

– Новина е што

Главниот обвинител: На Бугарија ѝ се заканува процут на криминалот како во ’90-тите

Главниот обвинител на Бугарија Иван Гешев, поради затворањето на специјалните судови и промените во Бирото за заштита на лица, прогнозира процут на криминалитетот во земјата како во 1990-тите години.

Оваа изјава Гешев ја