Убиен Албанец во центарот на Атина

Грчката полиција денеска го истражува убиството на мажот (39) во кафуле во деловна област во центарот на Атина, во близина на главната железничка станица во грчката престолнина.

Човекот, кој бил идентификуван како албански

Рама предупредува: Албанија е загрозена од криза поради цените на енергијата

Албанскиот премиер Еди Рама денеска предупреди дека на земјата и се заканува голема енергетска криза поради скокот на цените на енергијата на светскиот пазар.

Рама на итна прес -конференција рече дека последиците од

Митрофанова: САД сакаат да ја потиснат Русија од сите сфери на животот во Бугарија

САД сакаат да ја истуркаат Русија од сите сфери на животот во Бугарија. Меѓутоа, оваа цел им е утописка, кажа руската амбасадорка во Софија, Елеонора Митрофанова во интервју за РИА Новости, што

Стабилно на северот од Косово, се нормализира состојбата по двонеделната блокада и повлекувањето на специјалците

Косовската полиција информира утрово дека патиштата кои водат кон премините Јариње и Брњак на границата со Србија се отворени за сообраќај и состојбата се нормализира по речиси двонеделната блокада од страна на

Само да поминат изборите кај нас и кај вас и дијалогот ќе добие нова смисла, ни порача бугарскиот премиер

Техничкиот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, во пресрет на самитот ЕУ-Балкан на којшто една од темите повторно ќе биде бугарско-македонскиот спор, изјави за БНТ дека во однос на Северна Македонија, Владата

„Ова е последниот танц со короната, сите ќе се заразиме“, предупредува директор од клиниката во Ниш

Доколку сега не се реагира на драматичното ширење на коронавирусот, наскоро Србија ќе се соочи со ситуација во која „цела земја ќе се зарази“, вели заменик-директорот на Универзитетскиот клинички центар во Ниш,

Словенија во Брисел притиска да нѐ примат во ЕУ до 2030 година

Европската унија треба да ги прими сите држави од Западен Балкан до крајот на деценијата, предлага Словенија пред органите на ЕУ во Брисел, на изненадување на членките пред самитот ЕУ-Балкан следната недела,

Морничав крај на потрагата во Србија – пронајдени изгорените тела на тричленото семејство Ѓокиќ

Телата на троцата членови на семејството Ѓокиќ, кое минатата недела исчезна без трага во близина на Алексинац, се пронајдени во атарот на селото Моравац, пишуваат српските медиуми повикувајќи се на извори во

Во Србија над 6.400 новозаразени, коронавирусот однесе уште 51 жртва

Во изминатите 24 часа, во Србија се регистрирани 6.412 нови случаи на Ковид-19, а починал уште 51 пациент, соопштија здравствените власти. Тестирани се 19.752-ца луѓе.

Во српските болници се лекуваат 6.410 пациенти,

СИРИЗА поставува два услови за да го гласа Договорот за воена соработка меѓу Грција и Франција

Договорот за стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Грција и Франција што во вторникот во Париз го потпишаа двете земји, веќе е доставен во грчкиот Парламент, а од СИРИЗА поставуваат