Повлекувањето на НАТО од Авганистан го забрза процесот на „балканизација” на КФОР

Повлекувањето на силите на НАТО од Авганистан може да го забрза процесот на таканаречената „балканизација” на меѓународната мисија на Косово, во која дури две третини од оперативните сили на КФОР би можеле

Олеснување на антиковид мерките во Косово по падот на бројот на заразени и починати

 Косовската Влада денеска донесе одлука за воведување нови мерки за заштита од пандемијата на Ковид-19, кои, со оглед на видното опаѓање на бројот на новозаболни и на починати во последните неколку недели,

Редици за вакцинација во Бугарија, моловите се празни поради условите за влез со сертификати

Во Бугарија веќе два дена трае активна вакцинација, откако властите одлучија да воведат „зелен сертификат” за влез на јавни места.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, само во Военомедицинската академија за

Кацаров: Доколку мерките против ковид-19 не функционираат, за 10-15 дена ќе има „локдаун“ во Бугарија

Бугарскиот министер за здравство, Стојчо Кацаров прогнозира дека најлошото сценарио е да се исцрпат капацитетите на болниците во земјата и тие да не можат да ги прифатат пациентите.

Како што јави дописникот на

Голем хакерски напад на системот за издавање зелени сертификати во Бугарија

Голем хакерски напад е извршен во Бугарија врз Националниот систем за издавање зелени сертификати. Ова го потврдија од „Информативни служби” кои во изминатите три денови неутрализирале над 400 непријателски кампањи против здравствениот

Русија до Приштина: Нe ја признаваме „независноста“ на Косово, ниту вашите одлуки

Руската амбасада во Србија соопшти дека не ја признава одлуката на косовската Влада за тоа двајца руски дипломати да ги прогласи за непожелни личности.

– Нe ја признаваме „независноста“ на Косово, а со

Шест загинати во пожар во станбен објект во Брчко, спасени четири деца

Шест лица загинаа и неколку други се повредени во пожар во станбен објект во Брчко. Повредените се пренесени во болницата Брчко каде им била укажана лекарска помош.

Локални медиуми јавија дека при интервенцијата

„Вијести“: Азербејџанскиот милијардер Исмаилов доби азил во Црна Гора

Милијардерот од Азербејџан, Телман Исмаилов, е пуштен од истражниот затвор во Подгорица, откако претходно доби азил. Тоа за „Вијести” го потврди неговиот бранител Милош Вуксановиќ, објаснувајќи дека со одобрувањето на азилот истекле

ВИДЕО: Страшна несреќа на автопатот во Хрватска кај Нова Градишка, загинаа тројца Срби

Во страотна сообраќајна несреќа на автопатот А-3 во Хрватска, кај Окучани, меѓу местата Новска и Нова Градишка, попладнево загинаа тројца млади српски државјани, откако со автомобилот се судриле со камион, јавуваат локалните

Косово ќе протера двајца руски дипломати

Косовската претседателка, Вјоса Османи објави денеска дека, на нејзино барање, Министерството за надворешни работи на Косово прогласило за „персона нон грата” двајца службеници на Канцеларијата за врски на Руската Федерација во Косово