Унгарија го смета за „акт на непријателство“ чекорот на Бугарија да ги зголеми транзитните такси за природниот гас

СКОПЈЕ (АА) – Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, рече дека никој нема право да го загрозува снабдувањето со енергија на другите земји, додавајќи дека одлуката на Бугарија да ја зголеми транзитната

Петровска: „Императив е да ја препознаеме меѓусебната поврзаност на нашата безбедност“

СКОПЈЕ (АА) – Северна Македонија, како претседавач со САД – Јадранската повелба (А-5), денес е домаќин на јубилејниот 20-ти Министерски состанок на земјите членки на оваа иницијатива, јавува Анадолу. На состанокот, освен

Министерката за надворешни работи на Романија во работна посета на Северна Македонија

СКОПЈЕ (АА) – Министерката за надворешни работи на Романија, Луминица Одобеску, престојува во работна посета на Северна Македонија, каде што беше пречекана од колегата Бујар Османи, јавува Анадолу. Двајцата министри одржаа тет-а-тет

Србија од следната година добива 400 милиони кубни метри гас од Азербејџан

БАКУ (АА) – Азербејџан и Србија денес во Баку потпишаа стратегиски важни документи за соработка во областа на природниот гас, врз чија основа следната година на таа балканска земја ќе ѝ бидат

На северот на Косово досега во „РКС“ таблички пререгистрирани се околу 1.500 возила

СЕВЕРНА МИТРОВИЦА (АА) – На северот на Косово, за две недели, од кога е отворен новиот рок за пререгистрација, околу 1.500 возила се регистрирани со легалните „РКС“ таблички, јавува Анадолу. Владата на

Претседателот на Народното собрание на Бугарија во работна посета на Северна Македонија

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, беше домаќин на неговиот бугарски колега, Росен Желјасков, кој престојува во работна посета на Скопје, јавува Анадолу. По билатералниот состанок, Џафери

Вучиќ и Лајчак се сретнаа во Белград

БЕЛГРАД (АА) – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оствари средба со Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесува Анадолу. Информацијата преку писмено соопштение ја потврди српското

Во Северна Македонија се одржува состанокот на Експертската мрежа на ОБСЕ

СКОПЈЕ (АА) – Претседавачот со ОБСЕ, воедно и министер за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, го отвори состанокот на Експертската мрежа на ОБСЕ што се одржува во Скопје, јавува Анадолу.

Министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Спасовски, во посета на Србија

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за внатрешни работи на Северна Македонија, Оливер Спасовски, за време на работниот престој во српскиот главен град Белград по повод учеството на 24. Состанок на Комитетот на министри

Во Северна Македонија и Албанија одбележана 85-годишнината од смртта на Мустафа Кемал Ататурк

СКОПЈЕ (АА)  Во Северна Македонија и Албанија е одбележан Денот на сеќавањето на Мустафа Кемал Ататурк, односно 85-годишнината од неговата смрт, пренесува Анадолу. По овој повод, Амбасадата на Туркије во Скопје одржа