Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

По вчерашниот Самит на ЕУ-Западен Балкан и заедничката прес конференција на лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија, во Белград бројни се реакциите од неуспехот на носењето на било каква одлука на

Бугарското МНР го укори Рама: Очекуваме албанскиот премиер да се изразува како политичар од земја кандидат за ЕУ

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската унија кои ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ова го соопшти бугарското Министерство за надворешни работи во став по повод вчерашниот говор на албанскиот

Нехамер: БиХ уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар Карл Нехамер.
Тој, по Европскиот совет, изјави дека има промена на парадигмата. Според

Прв случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска

Потврден е првиот случај на лице заразено со мајмунски сипаници во Хрватска, дознава ХРТ од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб.
Имено, станува збор за личност која престојувала во Италија

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека Подгорица е заинтересирана за членство во Европската унија, а не за алтернатива за членство и дека ќе ги поддржи сите предлози, вклучително и создавање европска

Вучиќ: Денеска уште еднаш ништо не се случи

Српскиот претседател рече дека дека формирањето на Отворен Балкан не е идеја на Виктор Орбан, ниту на Владимир Путин.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обрати на заедничката прес-конференција со премиерите на Албанија

Обвинителство на БиХ: Не било пукано со огнено оружје кон авиопн на „Кроација ерлајнс”

Оштетувањето на авионот на „Кроација ерлајнс” кој синоќа слета во Сараево не настанало од огнено оружје, како што првично се шпекулираше, туку е предизвикано од механички удар.

„По истрагата, според прелиминарните наоди

Милановиќ: Не може да биде happy hour само за Украина, кога е happy hour, пијат сите 

Условувањето на кандидатскиот статус на БиХ со промена на изборниот закон е како Украина да мора да изврши мирна реинтеграција на Крим – цинизам, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.
Се очекува европските лидери

Милановиќ: Да ѝ се даде кандидатски статус на Босна и Херцеговина, како чин на доверба и на надеж

– Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска повторно побара на Босна и Херцеговина да ѝ се додели кандидатски статус за влез во Европската Унија.
Лидери на земјите членки на ЕУ денеска и утре на

Светски медиуми: Падот на владата на Петков ја фрла Бугарија во политички хаос

Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков падна со гласање за недоверба, пренесоа светските агенции. Ова ќе ја фрли земјата во политички хаос поради војната во Украина и зголемената инфлација, забележува Ројтерс.
Владата на