Коронавирусот пустоши во Бугарија, минатата недела најлоша досега

Минатата недела Бугарија забележа најголем број случаи на коронавирус од почетокот на пандемијата, соопштија денеска официјални лица. 

Од 18 до 24 октомври, бројот на нови пациенти се зголеми за дури 50 проценти во споредба со

Се влошува епидемиолошката ситуација во Словенија

Во Словенија поради влошување на епидемиолошката ситуација интензивирана е контролата на патници во јавниот превоз, а се размислува и за воведување на дополнителни мерки, иако засега не се најавуваат од Владата.

Во изминатите

Лекарите во Србија бараат враќање на онлајн настава и воведување на ковид пропусниците

Медицинскиот дел на српскиот Кризен штаб ќе бара сите училишта во Србија да се префрлат на онлајн настава, барем за 10 дена, и за тоа време да се зголеми опфатот на вакцинација

ВИДЕО | Потегот на Додик да донесе хармоникаш во зградата на претседателство е „капка што ја прели чашата“, се бара забрана за негово занимавање со политика

Група незадоволни граѓани се собра денеска на протести пред зградата каде е сметена канцаларијата на високиот претставник на меѓународната заедница за БиХ во Сараево.

Според локалните медиуми, насобраните протестираат против наводното уништување на

Во обид да се намали сообраќајниот метеж, воведен пар-непар за возење во центарот на Атина

По пауза од речиси две години, од утрово во центарот на Атина се враќаа сообраќајните ограничувања, односно одново се воведува мерката пар- непар за возилата со цел да се намали сообраќајниот метеж,

Од денеска во Бугарија почнува проверката на зелените сертификати

Од денеска во Бугарија почнуваат засилените инспекции за зелени сертификати. Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарските власти во изминатите неколку дена дозволија преоден период за да објектите на затворено

Драма во Албанија: Крадци влегле во дом на бизнисмен, го силувале и му го исекле прстот

Албанскиот бизнисмен Назми Чангу бил сексуално злоупотребуван и неговиот прст бил отсечен за време на грабежот во неговиот стан во градот Фуса-Крус. 

Чангу рекол дека 10 маскирани лица го врзале при грабежот, кога од станот му биле украдени

Собирање потписи за референдум во Хрватска за заштита на куната како валута

Референдумската иницијатива „Да ја заштитиме хрватската куна” денеска почна да собира потписи на плоштадот Бан Јелашиќ во Загреб за распишување референдум, со кој, како што велат, сакаат да му овозможат на хрватскиот