АИМС, софтверот што може да контролира 30.000 лажни онлајн профили

Групата под име „Тим Хорхе“ е предводена од извесен Тал Ханан, кој се излетал пред новинари кои се претставуваат како потенцијални клиенти за капацитетите на својот софтвер и услугите што ги нуди.

ССМ најави кривична пријава против министерот за финансии Фатмир Бесими

Откако министерот за финансии Фатмир Бесими стори кривично дело по член 166 од Кривичниот законик поради тоа што тој свесно не се придржува кон закон за платата и надоместоците на платата и

Христовски: Поради неспособноста на МВР и институциите да се справат со дојавите за бомби, 4 месеци се дозволува некој да си игра со судбините на нашите деца

Денешната изјава ќе ја започнам со еден цитат: „Никој не смее да дозволи да си игра со судбините на децата. Ова е сензитивна тема и без разлика кој го нарачува сето ова,

Извршено примопредавање на функцијата министер за информатичко општество и администрација

Во просториите на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) денеска се изврши примопредавање на должноста помеѓу досегашниот министер Адмирим Алити и новоименуваниот министер Азир Алиу. Како што информираат од МИОА, во

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Затворите преполни, а допрва доаѓа наплив од прекршители на ковид-мерките

Погледнете го новото магазинско издание на емисијата „360 степени“ емитувано на 27 февруари 2023 г. на ТВ Алсат Во ова издание: – Капацитетот е за 2 090 луѓе, а во македонските затвори

Атлантик Група: Рекорден приход од продажба со високи инфлациски притисоци

Раст на сите деловни и дистрибуциски подрачја, а значајното поскапување на сировините, амбалажните материјали, енергенсите и услугите очекувано влијаеја на профитабилноста. Атлантик Група во текот на 2022 година забележа приход од продажба

Кина и Русија си зборуваат за камикази дронови

Информацијата на Шпигел е дека руската војска разговара со кинескиот производител на дронови Шиан Бинго Интелиџент Авиејшн Технолоџи, околу потенцијалното масовно произведување на камикази дронови за потребите на Русија. Бинго веќе прифатиле

Дојави за бомби во 39 училишта во Скопје

Денеска до 10.00 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 21 средно и 18 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. По добиените дојави училиштата

Судењето за нападот врз Пендиков одложено за 5 април

Главната расправа од судењето против напаѓачот над секретарот на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков, е одложено за 5 април. Судот го прифати барањето на одбраната на обвинетиот рочиштетот да се одложи

Жан Митрев пристигна во Кривичен, почнува судењето за измама – Блокирани сметките на болницата

Обвинението против Митрев се однесува на прикривање клучни факти за хемофилтрацијата – метод кој бил прикажува дека е алтернатива за лекување ковид-пациенти, иако не смеел да го прави тоа Докторот Жан Митрев,