Се пропуштаат граѓани кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Полицијата почна да пропушта групи граѓани кон црквата „Св. Спас“ кои сакаат да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев по повод 151-годишнината од неговото раѓање. Чествувањето на овој ден, окарактеризирано како

(ВИДЕО) Тензии и расправии на „Деве Баир“ – Полицијата не пропушта бугарски државјани, тие враќаат со навреди и закани

Македонската полиција ги упатува бугарските државјани да чекаат во колоната во нивните возила Македонската полиција на граничниот премин Деве Баир не пропушта бугарски државјани, бидејќи, како што официјално соопшти МВР, компјутерскиот систем

Пендаровски со фотографии и кратка порака информираше за чествувањето на Гоце

Во чест на 151 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер и национален херој, денеска положив свежо цвеќе на вечното почивалиште на Гоце Делчев, во дворот на црквата „Св. Спас“ во Скопје, кратко

(ВИДЕО) Пендаровски, Ковачевски и министрите си заминаа од црквата „Св. Спас“, се очекува Мицкоски, а потоа и бугарската делегација

Во 12 часот, на граничниот премин Деве Баир, се очекува да пристигне автобус со бугарски државјани Во црквата „Св. Спас“ заврши официјалната церемонија за одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

Денеска се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев – МВР на готовс,

Во пресрет на чествувањето на годишнината, кое е оквалификувано како настан од висок ризик, засилено е полициското обезбедување околу „Свети Спас“, при што полицијата ги контролира пристапите до црквата. Полициски сили се

Ново издание на 360°: Дали ќе се дозволат собири околу „Свети Спас“ и дали ќе има забрани за влез во земјава?

Погледнете го новото издание на емисијата „360 степени“, емитувано на 3 февруари 2023 г. на ТВ Алсат, во кое гостуваше министер за внатрешни работи Оливер Спасовски Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

(ВИДЕО) Нема да бидат дозволени собири околу црквата „Свети Спас“, вели министерот Спасовски

Не може да има собирања во зоната која е во делот на обезбедување. Значи, не можеме да дозволиме да се организираат собири и било што друго во моменти кога имаме зголемени тензии,

ПРИСТАПОТ КОН СВЕТИ СПАС ХЕРМЕТИЧКИ ЗАТВОРЕН: Граѓани спречени од полицијата да дојдат до гробот на Гоце Делчев

Педесетина граѓани вечерва самоорганизирано од плоштадот Македонија дојдоа до скопското Кале во намера да го посетат гробот на Гоце Делчев. Но, полицијата не им дозволи пристап до црквата Св.Спас, пишува порталот ДЕНЕШЕН.

ЗНМ го осудува селективниот пристап на Владата за акредитација на медиуми

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува селективниот пристап на Владата за акредитирање на одредени медиуми за следење на настанот на кој ќе се одбележува 151-вата годишнина од раѓањето на македонскиот