Што е досега познато за новиот сој на корона: Најзаразниот досега, за една недела двојно се зголеми бројот на заболени во САД

XББ.1.5. е потсој на сојот XББ што се појави во 2022 година. XББ.1.5 ја има мутацијата Ф486П што го олеснува инфицирањето на човечките клетки и избегнувањето на имунитетот и со тоа предизвикува

КАВГА ВО СДСМ: Ковачевски сака да го постави Филип Николовски на местото на Оливер Спасовски

Се разгоруваат страстите во владејачката СДСМ. По бројните шпекулации за кавги внатре, кои во изминатите денови ги објавуваа медиумите, Радио Лидер ексклузивно ја објавува последната кадровска кавга во владејачката партија. Извор од

Местото е „црна точка“, голем број граѓани го загубиле животот: Патниците во несреќата кај Велес за среќа се со полесни повреди

Целосно завршија лекарските рендген и лабораториски испитувања на 12-те повредени патници од комбито што денеска околу пладне на железничкиот премин кај велешка „Порцеланка“ се судри со возило моторна дрезина на ЈП „ЖРСМ

Утре во 11 часот празничен концерт на плоштадот „Македонија“, по што Бадниковите поворки ќе се упатат кон Соборниот храм

После двегодишна пандемиска пауза, Македонија е подготвена повторно да го има највеличествениот Бадник во регионот. Утре, во периодот од 10 до 12 часот во вкупно 62 градови и населени места во нашата

Политичарите најмногу користат Фејсбук, помалку Твитер и Инстаграм, а речиси сите се затворени за коментари, покажува анализата на ИДУЕП

Според анализата, од вкупно 120 пратеници 115 биле присутни на најмалку еден социјален медиум во 2022 година. Претседателот Стево Пендаровски во целост бил онлајн, додека Владата ја заврши минатата година со 20

Се огласија и од Меѓународниот Аеродром Скопје по дојавата за бомба

Единици на МВР по преземени на сите неопходни мерки и проверки утврдиле дека се лажни заканите упатени преку електронска пошта за поставена експлозивна направа на Меѓународниот Аеродром Скопје. Од ТАВ Македонија информираа

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

Утре поради најавено одржување на настан за одбележување на Бадник во Скопје, од 10 часот се до завршување на настанот, за сообраќај ќе бидат затворени сообраќајниците околу соборниот храм “Св.Климент Охридски“. Од

Дојави за поставени бомби денеска добиле Уставниот суд и скопскиот аеродром, МВР провери и утврди дека се лажни

Проверките на антитерористичките единици на МВР покажале дека се работи за лажни пријави Уставниот суд и Меѓународниот аеродром „Скопје“ денеска на своите електронски адреси добиле пораки со заканувачка содржина за поставена бомба

Парете се со ниски луѓе за да ја спасиме климата

Авторката Мара Алтман, преку Њујорк Тајмс ни порачува дека „парејќи се со ниски луѓе, потенцијално ја спасуваме планетата така што ги намалуваме потребите на следните генерации“. „Снижувањето на висината на човештвото е

Лажна дојава за бомба во Уставниот суд и скопскиот аеродром

Министерството за внатрешни работи информира дека лажни се пријавите за наводно поставена експлозивна направа во Уставниот суд и аеродромот во Скопје. -МВР ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во