ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Владата забранува на дел од новинарите и медиумите да известуваат за утрешното чествување на Гоце Делчев, без образложение недоделувајќи акредитации на одредени медиуми, новинари и фоторепортери, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ учтиво, културно, достоинствено ќе го чествува роденденот на Гоце Делчев

Учтиво, културно, достоинствено. Вака ВМРО-ДПМНЕ ќе го чествува денот на раѓањето на Гоце Делчев, рече Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување во централниот Дневник на телевизија Сител.

СНЕЖНИТЕ НАНОСИ БИЛЕ ВИСОКИ И ДО ЕДЕН МЕТАР: Пробиен патот кон кривопаланечкото село Герман

Големите снежни наноси високи и до еден метар на регионалниот пат Општина Ранковце – село Герман, оддалечено дваесетина километри од општината, се расчистени откако речиси цел ден екипи на Јавното претпријатие за

Вечерва во 360°: Дали утре ќе се дозволат собири околу „Свети Спас“ и дали ќе има забрани за влез во земјава?

Новото издание на емисијата „360 степени“, во кое гостува министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, се емитува вечерва (3 февруари 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат Мноштво погледи се свртени

Милошоски: Реакцијата на полицијата за чествувањето на Гоце Делчев покажува дека Владата е уплашена од граѓаните

За ваков настан како чествувањето на Гоце Делчев и со големото полициско присуство се покажува едно нешто дека македонско-бугарските односи се на најниското можно ниво. Кога се потпишуваше Договорот за добрососедство предупредувавме

Од приходите од игрите на среќа ќе се финансираат борбата против семејното насилство и активностите на инвалидските организации и Црвениот крст

Владата денеска донесе одлука за распоредување на приходите од игрите на среќа и од забавните игри во 2023 година за финансирање на програмските активности на националните инвалидски организации, нивните здруженија и нивната

Спасовски: На сите најавени делегации ќе им биде овозможено да се поклонат пред гробот на Делчев, повикувам на достоинствено чествување без транспаренти и туѓи знамиња

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во вестите на Канал 5 изјави дека сите најавени делегации кои сакаат да се поклонат пред гробот на Гоце Делчев ќе им биде овозможено, притоа тој

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Со огромно жалење ве известуваме дека по кратко боледување денеска почина нашиот почитуван основач и претседател Гоце Камчев, информираат од КАМ маркети. Тажната вест ја пренесуваме во целост: Гоце Камчев беше еден

(ФОТО+ВИДЕО) Во црквата „Свети Спас“ денеска не може да се влезе, иако е дозволено движење на пешаци во околината

Полицијата ги одвраќа граѓаните што денеска сакаат да ја посетат црквата во која е сместен гробот на Гоце Делчев Сообраќајот на тој потег е запрен, а движењето на пешаците, иако е ограничено,

Кој го нападна Северен тек?

Украина за експлозијата инстантно ја нападна Русија, нејзините западни сојузници првично се придружија кон обвинувањата за потоа да ретерираат околу инвалидизирањето на 20 милијарди вредниот гасовод. До сега Данска, Германија и Шведска