Професорка од Флорида му одзела Нинтендо на ученик, а тој брутално ја претепал (ВИДЕО)

Во училиште во Флорида дошло до насилство кога ученик физички нападнал професорка откако на час му одзела видео игра Нинтендо. На вознемирувачкото видео се гледа 17-годишно момче како трча кон професорката која

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја затресе централна Турција

Најмногу бил погоден округот Бор, а досега не се пријавени жртви Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја затресе централната провинција Нигде во Турција. Земјотресот бил со длабочина од

Најмалку 14 загинати и 56 повредени во тешка сообраќајна несреќа во Индија

ЊУ ДЕЛХИ (АА) – Најмалку 14 луѓе загинаа, а 56 се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи синоќа во индиската сојузна држава Мадја Прадеш, известува Анадолу. Несреќата се случи во

Германската рок-група Ди тотен хозен организира хуманитарен концерт за погодените од земјотресот во Туркије и Сирија

БЕРЛИН (АА) – Германската рок-група Ди тотен хозен вечерва ќе одржи хуманитарен концерт за жртвите од земјотресот во Република Туркије и во Сирија под мотото „Три акорди за твојата донација“ пред 10.500

Курти го прифатил европскиот предлог за прашањето на Белград и Приштина како добра основа

Станува збор за предлог даден од страна на Франција и Германија кој в понеделник ќе биде тема на разговор помеѓу Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ Фото: EPA-EFE/MILAN KAMMERMAYER Косовскиот премиер Албин

Лидерите на водечките европски земји испратија порака за поддршка на Украина

БРИСЕЛ (АА) – Европските лидери упатија порака за поддршка на Украина на годишнината од војната во таа земја, вклучувајќи ги и лидерите на владите на Италија, Германија, Шпанија, Велика Британија, Франција и

Советот за безбедност на ОН расправаше за војната во Украина

ЊУЈОРК (АА) – По повод првата годишнина од почетокот на војната во Украина, Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) одржува седница под наслов „Воспоставување мир и безбедност во Украина“, а на

„Мета“ деактивираше лажни провладини профили во Србија поврзани со партијата на Вучиќ

Секој профил делувал преку бројни платформи за социјални медиуми, вклучувајќи ги и платформите на „Мета“ како Фејсбук, Инстаграм и Ватсап Компанијата „Мета“ деактивираше лажни провладини профили во Србија, Куба и Боливија, кои

ЕУ го одобри десеттиот пакет санкции против Русија

Пакетот вклучува построги ограничувања за извоз на стоки со двојна употреба и мерки против субјектите кои поддржуваат војна, шират пропаганда или снабдуваат беспилотни летала што ги користи Русија Европската Унија го одобри

Трет ден по ред ЕУ не можат да се договорат за десетиот пакет санкции кон Русија

Земјите на ЕУ, трет ден по ред, и денеска не успеаја да се договорат за новите санкции против Русија, откако Полска го отфрли барањето на Италија за полесни нови ограничувања за увозот