Најмалку петмина загинаа, а 16 се повредени во бомбашки напад на пазар во Пакистан

ИСЛАМАБАД (АА) – Најмалку пет лица загинаа, а 16 се повредени во бомбашки напад изведен на пазар во пакистанската покраина Белуџистан, известува Анадолу. Нападот е извршен со далечинско активирање на бомбата што

Илјадници луѓе во Берлин повикуваа на мировни преговори со Русија

БЕРЛИН (АА) – Илјадници луѓе се собраа вчера пред познатата берлинска Бранденбуршка порта, повикувајќи на мировни преговори со Русија, која води војна во Украина, пренесува Анадолу. Левичарската политичарка Сара Вагенкнехт и активистката

Тешка сообраќајна несреќа во Хрватска: Се преврте автобус, има и жртви

Најмалку еден човек загина, а неколку се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на автопат во Хрватска. Според информациите од хрватските медиуми, несреќата се случила кај клучката Бриње,

Еден загинат во тешка сообраќајна несреќа во Хрватска, се превртел автобус

Едно лице загина, а неколку се повредени во сообраќајна несреќа Хрватска на автопат кај клучката Бриње. Несреќата се случила синоќа во 23 часот и 43 минути кога автобус со албански национални ознаки

Над 10.000 демонстранти во Берлин против вооружувањето на Украина

Демонстрации против снабдувањето на Украина со оружје за војна со Русија се одржаа денеска во Берин со над 10.000 луѓе, што наиде на критики од највисоките претставници на германската влада и големото

Шведската разузнавачка служба: Терористичката група ПКК/ЈПГ се финансира во Шведска

СТОКХОЛМ (АА) – Разузнавачката служба на Шведска (SEPO) објави дека терористичката организација ПКК/ЈПГ се финансира во таа земја, известува Анадолу. Заменичката на шефот на Одделот на СЕПО (SEPO) за борба против тероризмот,

Поради урнати згради во земјотресот: Турските власти приведоа 184 луѓе, меѓу нив и градоначалник

Најмалку 184 лица, главно градежни изведувачи, се приведени во Турција во врска со урнатите згради по разорните земјотреси во јужниот дел на земјата, изјави денеска министерот за правда Бекир Боздаг. Приведен е

Турција апси новинари за известувања за земјотресот

Еден од оние кои се под прогон е независниот новинар Кочер. Тој објавуваше приказни за спасувачите и волонтерите кои дојдоа да помогнат во погодените региони, но објавуваше и стории за преживеани кои велат дека со

Десетиот пакет санкции на ЕУ кон Русија опфаќа 121 лице и фирми

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика истакнува дека со санкциите се опфатени и одговорните за присилната депортација и посвојувањето на најмалку 6 000 украински деца Европската Унија и формално го усвои

ЕУ одобри нов пакет санкции кон Русија

БРИСЕЛ (АА) – Земјите членки на Европската Унија (АА) одобрија нови санкции кон Русија доцна синоќа со нови трговски забрани и контроли на извозот на производите и технологијата што можат да се