Белата куќа: Бајден не знаел дека во неговата куќа има доверливи документи

Бајден не знаел што има во тие доверливи документи, соопшти Белата куќа, откако Мерик Гарланд, државен обвинител на САД, го објави назначувањето на специјален обвинител кој ќе го истражи ракувањето на Бајден

Зеленски: Помошта на Полска и Литванија во тенкови може да биде пример за другите земји

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената помош во тенкови што ја најавија Полска и Литванија може да значи дека и другите земји ќе го следат нивниот пример. „Полска и Литванија

Специјален истражител ќе го разгледа начинот на кој Бајден постапува со доверливите документи

Американските власти понекогаш назначуваат специјални истражители за политички чувствителни случаи кои ги извршуваат своите задачи со одреден степен на независност од Министерството за правда, вклучително и Гарланд, кој беше назначен од Бајден

Повеќе од 70.000 вработени во универзитетите во Велика Британија ќе штрајкуваат 18 дена

Повеќе од 70.000 вработени во 150 универзитети ширум Велика Британија ќе штрајкуваат 18 дена меѓу февруари и март доколку во меѓувреме не се постигне договор за зголемување на платите и подобрување на

(ВИДЕО) На демонстрациите во Шведска беше обесена кукла на Ердоган – Турција реагираше

Министерството за надворешни работи на Шведска потврди дека амбасадорот бил повикан во Министерството за надворешни работи во Анкара, но одби да даде детали за што се разговарало Турција денеска го повика шведскиот

Руте идната недела во Вашингтон на средба со Бајден за војната во Украина и економските врски

Холандскиот премиер Марк Руте и министерот за надворешни работи Вопке Хоекстра следната недела ќе отпатуваат за Вашингтон, каде ќе се сретнат со американскиот претседател Џозеф Бајден, објави денеска холандската национална телевизија НОС.

Лула да Силва: За сто дена земјата ќе функционира со нормална брзина

Зборувајќи за неодамнешниот напад на приврзаниците на поранешниот претседател Жаир Болсонаро врз владина зграда во Бразилија, Лула рече дека тоа е големо предупредување Бразилскиот левичарски претседател Луис Игнасио Лула да Силва изјави

Лула да Силва: За 100 дена земјата ќе функционира со нормална брзина

Бразилскиот левичарски претседател Луис Игнасио Лула да Силва изјави денеска дека има подготвена политика која во рок од сто дена би довела до тоа земјата повторно да „функционира со нормална брзина“ и

Вучиќ со Шоле: Очекувам САД да ја охрабрат Приштина да ги исполни своите обврски

Вучиќ и Шоле разговарале и за енергетската безбедност, иницијативите за регионално поврзување и зајакнување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан, како и за неискористениот потенцијал во развојот на билатералната и економската