Бобан Стефковски е избран за претседател на Скопскиот плански регион

На конститутивната седница на Советот на Скопски плански регион денеска се верификуваа мандатите на ново-избраните градоначалници, додека за претседател на Советот на Скопски плански регион, едногласно беше избран градоначалникот на општина Гази

Нови 50 садници во Аеродром во рамки на Програмата за зелена економија за Западен Балкан

– Педесет садници, дрвја од видот каталпа, денеска беа засадени во Рајскиот парк во општина Аеродром за раззеленување на Скопје и како придонес за чист воздух и зачувување на животната средина.
Дрвцата се

Муцунски, Арсовска, Гир и Вуцас денеска садеа дрвја во Аеродром

Денеска, во рамки на GEFF програмата, во општина Аеродром се садеа дрвја во паркот на „последна 5-ка“. 
Во акцијата се вклучија градоначалникот на општината Тимчо Муцунски, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, евроамбасадорот Дејвид Гир

Герасимовски: Ќе иницирам средби со граѓаните пред секоја нова реконструкција во општината

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски и претставници на општинската администрација синоќа одржаа маалска средба со дел од граѓаните од улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало.
Герасимовски, како што соопшти Општина Центар, ги

Уште неколку часа пријавување на јавниот повик за субвенции за чистење оџаци 30.11.2021

Градот Скопје ги известува граѓаните дека денеска (30.11.2021 година), на полноќ, се затвора Јавниот повик за субвенционирање на домаќинствата и други субјекти на подрачјето на Град Скопје за надоместување на дел од

МВР: Дојавата за бомба е лажна, се преземаат мерки за санкционирање на лажното пријавување

Министерството за внатрешни работи преку својата фејсбук страна ги информираше граѓаните дека полицијата ги направика потребните проверки и утврдено е дека пријавата за напад е лажна.
Од таму информираат дека се преземаат мерки за утврдување на

Муцунски: Укинавме две градежни маркици и донесовме одлука наместо кафеана да се изгради детска градинка

Денеска на моја иницијатива Советот на Општина Аеродром на седница донесе одлука за изградба на нова градинка во склоп на основното училиште „Блаже Конески“. Ова на својата фејсбук страна го објави градоначалникот

МВР: Лице се јавило во 16:45 во билетарата на МНТ, постапуваме по пријава за напад

Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице се јавило во 16:45 во билетарата на МНТ, информираа за МИА од МВР откако вечерва беа евакуирани неколку објекти во центарот на Скопје.