Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување велосипед, е-тротинет или е-велосипед

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои ги обезбеди од својот буџет, Општина Карпош денеска ја започна акцијата за субвенционирање при купување на нов велосипед, електричен тротинет и електричен велосипед. Притоа, локалната

Изречени над 220 казни за возачите во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (20.03.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. -На територија на град Скопје изречени се вкупно 227 мерки, меѓу кои за возење

Започнува изградбата на Мега паркот во општина Чаир

Започнува изградбата на Мега паркот во општина Чаир, којшто ќе има површина од 30.000 метри квадратни. Изградбата на паркот ја најавија вчера на прес-конференција градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска и градоначалникот

Градилиште зад Универзална сала „проголта“ дел од улицата „9 мај“

Дел од улицата „9 мај“ зад Универзалната сала во Скопје проппадна во градилиштето за нова зграда. Градежната инспекција на Општина Центар вчера по трет пат направила увид на градилиштето, а исто како

Малолетник избегал од Јавна установа за згрижување деца во Скопје

Вчера во полициска станица било пријавено дека малолетник избегал од Јавна установа за згрижување на деца. – На 19.03.2023 во 08.00 часот во Полициската станица Карпош, од Јавна установа за згрижување деца

Крадец ограбил скопјанка додека се качувала во автобус

Денеска (20.03.2023) околу 13.10 часот на автобуска постојка на бул.„11 Октомври“, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при ЕВР Центар и Бит Пазар го лишиле од слобода М.П.(43) од Скопје. –

Костовски: Згрешив што ја поддржав Арсовска, која сега се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски во интервју за „Макфакс“ кажа дека згрешил што ѝ дал поддршка на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Костовски вели дека Арсовска почнала да се пресметува со

Гази Баба дава финансиска поддршка за реконструкција на кровови на згради и куќи

Во тек е јавен повик за финансиска поддршка за реконструкција на кров на станбени згради и куќи на индивидуални домаќинства во социјален ризик на подрачјето на општина Гази Баба. Градоначалникот Бобан Стефковски

Тешко повреден мотоциклист од Скопје, паднал на коловоз

На 19.03.2023 во 20.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Мите Богоевски“ во Скопје, С.П.(32) од Скопје, управувајќи мопед „кивеј“ со скопски регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот.

Герасимовски ја донираше платата за лекување на болен ученик

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски ја донираше својата мартовска плата за извршување на оперативна интервенција на ученик кој боледува од аневризма на главата и на кого потребна му е финансиска помош