Русија бара од ЕУ и НАТО да ја убедат Приштина да ги повлече спецјалците од северно Косово

 

Министерството за надворешни работи ги повика НАТО и ЕУ да ја убедат Приштина да ги повлече своите специјални сили од северно Косово.

– Уште еднаш нагласуваме дека силите на НАТО за Косово и

Оштетен авионот на Владата на Црна Гора, нема повредени

Авионот на Владата на Црна Гора беше оштетен синоќа на аеродромот во Подгорица. Во инцидентот, што се случи околу 22 часот, нема повредени, јави РТЦГ.

Непосредно пред инцидентот, државни службеници и членови на

Стефановиќ: Српската војска не влезе никаде каде што не треба

 Српскиот министер за одбрана Небојша Стефановиќ изјави денеска дека војската по наредба на српскиот претседател Александар Вучиќ, го подигнала нивото на борбена готовност во целата копнена зона на безбедноста долж административната линија

Комшиќ: Најавите на Додик за уривање на вооружените сили се кривично дело и бунт

Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, ја оцени како кривично кривично дело изјавата на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, дека ќе ја повлече согласноста на Република

Србија нема да може да го избегне реципроцитетот за слободата на движење на Косово

Политичкиот аналитичар Ѓорѓе Вукадиновиќ смета дека Србија речиси сигурно нема да може да го избегне „реципроцитетот“ на слободата на движење, но прашањето е дали тој реципроцитет ќе биде воспоставен од страна на

Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово

Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово со цел подобро да се запознаат со ситуацијата на терен, објави Американската амбасада во Белград.

„Тие беа

Таткото кој си ги уби трите малолетни деца е префрлен во психијатриска болница

Харолд Копиц (56), Австриец со хрватска адреса, кој е осомничен дека ги убил своите три деца, e префрлен во психијатриска болница. Иако се очекуваше тој денеска да биде отпуштен од болницата, тоа

Криза во северно Косово, оклопни возила на Војската на Србија во близина на административната граница

Тензиите во северно Косово, предизвикани од спроведувањето на владиниот декрет на Приштина за реципрочна примена на привремени регистарски таблички, влезе во втората недела, а меѓународните сили (КФОР) во понеделникот ги зголемија своите

Амбасадорите на Квинта на средба со Вучиќ, се бара деескалација на кризата

Амбасадорите на Квинта денеска побараа „деескалација на кризата“ на северот на Косово на средбата со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Белград, објави неговиот кабинет.

На средбата со амбасадорите на САД, Велика Британија,

Зголемен број патролите на КФОР на Косово, 

На северот на Косово, како и на целото Косово, бројот на рутински патроли на КФОР е зголемен,

„КФОР внимателно ја следи ситуацијата низ Косово и останува фокусирана на секојдневното спроведување на својот мандат,