ВИДЕО | Додик: Во Сребреница имаше геноцид, цел народ страда поради Ратко Младиќ

Иако го фали осудениот воен злосторник Ратко Младиќ и жестоко го негира геноцидот во Сребреница, српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина во 2007 година, додека беше премиер на Република Српска,

Галуп: До 11 часот излезноста на изборите во Бугарија е 10 отсто

Излезноста на изборите во Бугарија до 11 часот е околу 10 отсто, соопшти Галуп интернешнал Балкан.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, извршниот директор на „Галуп” Парван Симеонов за БНР изјави

Борисов: Гласав за промена на промената

Треба да размислиме што зборуваме за да не го прекршиме законот, изјави рече поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов, кој традиционално гласа во Банкаја.

– Многу е важно да ја промениме „промената”. „Промената”

Двегодишното девојче од БиХ почина: Беше оперирана во приватна клиника од лекар без лиценца

Двегодишното девојче од Какањ кое падна во кома по операција на окото во приватна клиника во Сараево, Џена Гаџун, почина рано утрово, јавуваат босанските медиуми.

Срцето на Џена оа Какањ не издржа, не

Бугарскиот премиер Стефан Јанев ги повика сите Бугари да го искористат своето право на глас

Бугарскиот премиер Стефан Јанев ги повика сите Бугари да го искористат своето право на глас, јави БТА.

– Нашето право на избор е во основата на демократијата, изјави привремениот премиер Стефан Јанев по

Парламентарни и претседателски избори денеска во Бугарија

Денеска во Бугарија за првпат се одржуваат парламентарни и претседателските избори. Ова се трети парламентарни избори во Бугарија во последните седум месеци.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Централната изборна комисија

ВИДЕО | Рама: Бугарија настапи со барања веднаш штом се вклучи зеленото светло на ЕУ за Албанија и за РС Македонија

Шефот на албанската влада во интервју за француската национална телевизија Франс 24 вели дека Бугарија почнала да поставува барања веднаш штом се вклучило зеленото светло за Албанија и за Северна Македонија.

-Да, ние

Во Ниш продолжуваат состаноците на Отворен Балкан

Во Ниш продолжуваат работните средби во рамки на иницијативата Отворен Балкан, во која членуваат Србија, Македонија и Албанија.

Српскиот министер за финансии Синиша Мали на Инстаграм профилот напиша дека со своите колеги од

Молк во Бугарија пред утрешните парламентарни и претседателски избори

Денес е предизборен молк во Бугарија пред утрешното гласање на третите по ред годинава вонредни парламентарни избори, а ќе се гласа и на редовни претседателски избори.

На претходните парламентарни избори што се одржаа

Инцко: Состојбата во БиХ е многу лоша, државата може да се распадне

Поранешниот висок претставник на меѓународната заедница во БиХ Валентин Инцко изјави дека ситуацијата во БиХ никогаш не била потешка и оти државата може да се распадне.

Инцко рече дека целосно се согласува со оценката на сегашниот