Вандали оштетиле бисти на поети во Струга, главата на Анте Поповски ја фрлиле во Охридското Езеро

Непознати вандали ноќеска ги оштетиле бистите на поетите Славко Јаневски и Анте Поповски во Алејата на писателите во Струга, а бронзената биста на Поповски ја откорнале од постаментот и ја фрлиле во

Царовска најави дека сместувањето во студентските домови најверојатно ќе почне од утре

Се одржа првиот акадамски час, бруцошите денеска се појавија во предавалните на скопските факултети, за нив овој ден е убав бидејќи претставува нов почеток исполнет со многу нови познанства и авантури. Но

МОН: Студентите добија по 1.440 денари за 15 дена од септември, прва исплата за субвенциониран оброк

Министерството за образование и наука информира дека студентите кои аплицираа на првиот рок од повикот за субвенциониран студентски оброк, денеска на своите трансакциски сметки ги добија првите средства во износ од 1.440

Џафери: Секогаш сум отворен кон новинарите, работиме на подобрување на транспарентноста на Парламентот

Претседателот на Собранието Талат Џафери на денешниот вебинар на тема: „Подобрување на соработката меѓу парламентите и новинарите за поголема отчетност и транспарентност“, на кој присуствуваа и претставник од Советот на Европа, како

Заев: Самоопределбата за попишување на дијаспората ја прави разликата на попишаните со вкупниот број гласачи

Целата дијаспора не ни е попишана. Некаде околу 200 илјади граѓани од дијаспората се попишани, а сите знаеме дека дијаспората е голема. Тоа што останува на самоопределба за попишување на дијаспората и

ВИДЕО | АМСМ: Возете внимателно, коловозите се влажни!

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење,

Продолжени за уште една седмица актуелните мерки за влез во Грција

Актуелните правила и мерки за патување во Грција, односно задолжителен документ за ковид-19 и PLF формулар, кои меѓу другото важат и за државјаните на Северна Македонија, продолжени се за уште една седмица,

Прв академски час на факултетите

Прв академски час ќе се одржи денеска на факултетите во државава, со што ќе се означи почетокот на новата академска 2021/22 година.

Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, проф. д-р Никола Јанкуловски,

Петти ден од предизборната кампања, кандидатите нудат различни решенија за проблемите на граѓаните

Претставувајќи ги кандидатите за градоначалници на претстојните локални избори, партиите продолжуваат со петтиот ден од предизборната кампања. Кандидатите и лидерите на политичките партии ги промовираат своите програми, нудејќи решенија за проблемите на