Пендаровски: Пребројувањето по етничката припадност треба да стане дел од историјата

Не очекувам дека поради политички тензии некој може да ги компромитира резултатите од пописот, но ситуацијата претходно не беше таква, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа, во

Заев: За успешен попис неопходна е соработката од сите граѓани

Премиерот Зоран Заев денеска преку „Фејсбук” ги повика граѓаните да соработуваат со попишувачите со цел после 20 години да се добијат релевантни податоци кои ќе бидат основа за креирање на идните политики.

ВМРО-ДПМНЕ: Специјалецот на Заев за криминал Зоки Кичеец прво рекетираше, а вчера уби луѓе

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение ја обвини СДСМ за прикривање на вчерашната сообраќајкаа во која учествуваше осудениот во случајт Рекет Зоран Кичеец. Соопштението го пренесуваме во целост:

Власта се обиде да прикрива информации за тешката

Маричиќ: Почна најважната статистичка операција од осамостојувањето досега

Министерот за правда Бојан Маричиќ во својата видео-порака по повод почетокот на теренскиот дел од пописот кажа дека ова претставува најважната статистичка операција спроведена од осамостојувањето досега.

– Попис не е спроведен речиси

По трет пат ТРЧАЈ БЕ во Битола

Битола е подготвена за најголемиот спортски настан на 12 септември, а тоа е третото издание на трката Трчај бе. Оваа трка за кратко време од само три години доби меѓународно значење.

Битола е

На граничните премини нема задржувања за влез и излез

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања

Почнува пописот на населението, домаќинствата и становите

Во 50 пописни реони во Северна Македонија денеска почнува Пописот на население, домаќинства и станови. Статистичката операција официјално стартува изутринава во 8 часот, а ќе трае до 30 септември, до кога ќе

Догодина трета доза вакцина

Испитувањата што ги има направено компанијата „Фајзер”, која е еден од производителите на вакцина за Ковид-19, одат во насока дека најверојатно ќе биде потребна и трета доза, но наодите не се официјализирани.

Променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи

Времето денеска во утринските часови ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и грмежи. Позастапена нестабилноста ќе има во јужните делови од земјава. каде локално врнежите ќе бидат пообилни (над 15