Петкова: Реконструкциите се прават само за лични интереси, од работата на МИОА граѓаните имаат хакиран систем и пренатрупана администрација

„Денес имаме точка на Дневен ред – разрешување на дел од министрите на Владата на Република Македонија, поконкретно разрешување на министерот за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити. Веќе јасно им е

Од утре почнува исплатата на боледувањата и породилните отсуства, Фондот за здравство го стави системот во функција

Исплатата на боледувањата кои биле внесени до 5.2.2023 година ќе почне во текот на утрешниот ден и в среда. Податоците за боледувањата кои се доставени по овој датум ќе започнат да се

Кинеската пропаганда е изненадувачки успешна во странство

Во студијата учествуваат 6.000 испитаници од 19 држави, поделени во четири групи. Првата добива пораки од кинеска пропаганда, втората од американската влада, третата по малку од двете, а четвртата е плацебо. Пред

ПРОТЕСТ на здравствени работници од ГОБ „8 Септември“: Владата да ја сфати сериозно работата, за тоа за што се платени- здравството нема лекарства, починуваат пациенти

Здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ денеска излегоа на протест поради доцнење на плата. Претседателката на независниот синдикат при ГОБ „8 Септември“, Рената Ѓаконовиќ, рече дека денешниот мирен протест е организиран со

ВИДЕО: Полициски кучиња влегоа во затворот во Идризово, се претресуваа ќелиите, еве што е пронајдено

На 20.02.2023 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за специјални полициски операции – ЕБР, под раководство на надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје, спроведе координирана полициска акција во

Претседателот на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ од Битола дециден: Нема да го смениме името, правата ќе си ги бараме на суд

Ако нè избришат од Централниот регистар, правата ќе си ги барам на суд. А ако судот во РСМ не ни ги даде правата, ќе ги барам во Европскиот суд за човекови права

Едвај четвртина од ветените тенкови ќе стигнат во Украина пролетва

Киев очекува да добие вкупно 320 западни тенкови, меѓутоа процените што ги пренесува британски Тајмс покажуваат дека на почетокот на април во Украина ќе има пристигнато едвај 50 тенкови. Меѓу другите, прво

МАЛМЕД издаде одобрение за увоз на лекот „Трикафта“

Агенцијата за лекови МАЛМЕД претпладнево издаде одобрение за увоз на лекот „Трикафта“ наменет за пациентите со цистична фиброза, потврди за МИА директорот на МАЛМЕД, Љирим Шабани. Тој истакна дека се завршени сите

Лефков: Братот на Груби купил деловен објект на улица Македонија од 127м2 вреден половина милион евра, додека Артан е вицепремиер

Додека Артан Груби е вицепремиер, неговиот брат трупа огромен имот. Империјата Груби расте и зазема милионски димензии. Денес продолжуваме со откривање детали за бизнис империјата на семејството Груби. Се наоѓаме на улица

Мајката на јутјуберот Лазаров ја искина членската од СДСМ: Ова е примитивно, јас сепак сакам ДЕМОКРАТИЈА

Анита Лазарова, мајка на јутјуберот Стефан Лазаров кој се најде во центарот на скандалот со Драган Павловиќ-Латас кој во неговиот подкаст зборуваше за начинот на кој тој и негови другари на 15