(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Огромна дивоградба никнува кај Старата скопска чаршија

Погледнете го новото магазинско издание на емисијата „360 степени“ емитувано на 23 јануари 2023 г. на ТВ Алсат Во оваа епизода донесуваме: – Огромна дивоградба никнува кај Старата скопска чаршија – не

Нема пари во медиуми, а ни мерак

Шпекулацијата е дека Безос сака да го поседува НФЛ клубот Вашингтон Командерс, а дека во исто време, врз основа на некои случувања во Пост по кои беа најавени масовни отпуштања, повеќе нема

Увидот во супервештачењата за „Ласкарци“ ќе се одржи на 26 јануари

Во Основниот Кривичен суд Скопје денеска продолжи расправата за случајот „Ласкарци“. На денешното рочиште судот донесе решение, по дадена согласност на сите странки, поради економичност и целисходност на постапка, сите досега изведени

Тренчевска: Ги вклучуваме и мајката и таткото во грижата за децата

„Јавните расправи за Законот за работни односи се во тек. Го менуваме досегашното породилно отсуство во три нови институти – мајчинство, татковство и родителство. Со ваквата измена овозможуваме еднакви можности на мајката

(ВИДЕО) Зимските туристички центри – жртви на долготрајните високи температури и суша во земјава

Средномесечната температура на ниво на држава во декември 2022 година, во просек, била повисока за 3,4 целзиусови степени споредено со просекот од 1991-2020 година. Во последниве седум децении, пак, десет или помалку

Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2023 година (петок), Свети Сава е неработен ден

Поради одрон кај обиколницата над Битола, сообраќајот пренасочен низ центарот

Поради одрон на камења на патниот правец Прилеп – Ресен, кај обиколницата над Битола, сообраќајот од 1:10 часот се пренасочува низ централното градско подрачје. Како што соопшти АМСМ, сообраќајот на државните патишта

Агелер: Силно верувам дека никој, ниту функционер ниту поединец, не треба да ги напаѓа медиумите или пак некој новинар конкретно

Слободата на медиумите е многу важна за секоја земја. Тоа е еден од нашите најзначајни приоритети. Силно верувам дека никој, ниту функционер ниту поединец, но особено функционерите, не треба да ги напаѓаат

Пендаровски: Руската разузнавачка служба стои зад структурите во Бугарија кои вршат антидржавна кампања кон С Македонија  

Не можам да одам во детали бидејќи станува збор за сензитивни работи, само ќе ви кажам дека дел од овие структури и лица се надоврзани на руската разузнавачка служба, изјави претседателот на

Андоновски: Сите пратеници кои што се чувствуваат дека се дел од општественото движење кое што сака промени ќе се приклучат на ВМРО-ДПМНЕ и ќе има предвремени избори

„Во детали не можам да одговорам зошто Алијанса одлучува да оди или не одлучува, бидејќи и самите немаат се уште одговор. Но, мислам дека треба да си го одговорат искрено кон себе